روسیه پیش‌نویس قطعنامه جدید آمریکا درباره سوریه را وتو کرد

روسیه پیش‌نویس قطعنامه جدید آمریکا درباره سوریه را وتو کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه برای دهمین بار از زمان آغاز جنگ سوریه، صدور قطعنامه شورای امنیت علیه دولت بشار اسد را با استفاده از حق وتو مسدود کرد.

آگهی

پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت که روز پنجشنبه به رای گذاشته شد، خواستار تمدید ماموریت کمیته مشترک برای تحقیقات درباره یافتن عامل حملات شیمیایی در سوریه بود. آخرین گزارش این کمیته دولت بشار اسد را مسئول شماری از حملات شیمیایی در این کشور اعلام کرده بود.

جمعه مهلت ماموریت مشترک سازمان ملل متحد برای سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) به پایان می رسد. تحقیقاتی که استفاده دولت سوریه از گاز سارین در حمله چهارم آوریل در خان شیخون را اثبات می کند.

این پیش‌نویس تنها در صورتی تصویب می‌شد که نه عضو شورای امنیت به آن رای مثبت داده و هیچیک از پنج عضو اصلی (آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه) از حق وتوی خود استفاده نکنند.

روز پنجشنبه پیش نویس ایالات متحده با ۱۱ رای مثبت به دلیل وتوی روسیه تصویب نشد. چین و مصر رای ممتنع و بولیوی به این پیش نویس رای منفی دادند.

رای روسیه، سبب بالا گرفتن جنگ لفظی میان نمایندگان ایالات متحده و روسیه در شورای امنیت شد. این در حالی است که ساعاتی پیش از رای گیری، سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفت که آقای ترامپ بر این عقیده بود که می تواند با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره مسائلی مانند سوریه همکاری کند.


دونالد ترامپ نیز عصر روز گذشته در حساب کاربری خود در توییتر از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بود تا بازرسی از سوریه را تمدید کنند تا اطمینان حاصل شود که رژیم اسد «به کشتار جمعی با استفاده از سلاح شیمیایی» دست نخواهد زد.


حمله شیمیایی با استفاده از گاز سارین به شهر خان شیخون در استان ادلب سوریه، با برجای گذاشتن ۸۰ کشته و ۳۰۰ زخمی، باعث مسمومیت تعداد زیادی از غیر نظامیان در این شهر شد. پس از این حمله، ایالات متحده، پایگاه هوایی الشعیرات را با ۵۹ موشک بمباران کرد.

آگهی

بیشتر بخوانید حمله موشکی ناوهای آمریکایی به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه

پس از این حمله شیمیایی، روسیه حامی بزرگ دولت بشار اسد، حادثه خان شیخون را حمله هوایی ارتش سوریه به انبار مهمات شیمیایی شورشیان در این شهر خوانده و مخالفان اسد را مسئول آن معرفی کرده بود.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از این رای گیری اعلام کرد که اگر لازم باشد، ایالات متحده دوباره این پیش‌نویس را به رای خواهد گذاشت.
وی گفت: «باید به رژیم اسد پیام روشنی داد: آمریکا استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی را نمی پذیرد. ما از استانداردهای بین‌المللی در مقابله با استفاده از سلاح شیمیایی دفاع می کنیم و عاقلانه این است که رژیم اسد به این هشدار توجه کند.»


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیلرسون: روسیه در عدم توقف دولت سوریه در استفاده از سلاح شیمیایی مسئول است

روسیه: گزارش سازمان ملل درباره حمله شیمیایی به خان شیخون بی‌طرفانه نیست

در حمله به خان شیخون از گاز سمی «سارین» استفاده شده است