شعار «بلوچستان آزاد» روی اتوبوس‌های لندن

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
شعار «بلوچستان آزاد» روی اتوبوس‌های لندن

شهرداری لندن تصمیم گرفته است شعار «بلوچستان آزاد» را از روی اتوبوس‌های این شهر بردارد.

بیش از یک هفته بود که این شعار با علامت هشتگ روی صد دستگاه از اتوبوس‌های قرمز رنگ معروف در خیابان‌های لندن به چشم می‌خورد، اما مسئولان حمل و نقل شهری لندن روز چهارشنبه گذشته دستور به حذف این دو کلمه دادند.

نظیر این شعار که نخستین بار روی تاکسی‌ها و برخی تابلوهای تبلیغاتی در جنوب غرب بریتانیا دیده شده بود، واکنش شدید پاکستان را به دنبال داشت. دولت اسلام‌آباد بارها از طریق نمایندگی‌های دیپلماتیک خود در بریتانیا نسبت به پخش تبلیغات به نفع جدایی‌طلبان بلوچ در این کشور اعتراض کرده است.

سخنگوی سازمان حمل و نقل لندن (TfL) می‌گوید: «این موضوع با خطوط کلی سیاست ما برای تبلیغات همخوانی ندارد و این شعار به اشتباه از سوی شرکت تبلیغاتی طرف قرارداد ما پذیرفته شده است.»

کنش‌گران بلوچ ساکن بریتانیا ضمن یادآوری فشار و سرکوب دولت مرکزی پاکستان علیه جدایی‌طلبان بلوچ در این کشور، خواستار حفظ این شعار شده‌اند. بهاوال منگال، کنش‌گر بلوچ از «سازمان جهانی بلوچ» (WBO)، سازمان حمل و نقل لندن را به همکاری با دولت پاکستان متهم کرده است.

مردمان بلوچ که به ویژه در بلوچستان پاکستان و ایران زندگی می‌کنند، از فقیرترین و محروم‌ترین اقشار ساکن جنوب آسیا به شمار می‌روند.