ماکرون: اروپا باید از شهروندانش محافظت کند نه اینکه در جنگ تجزیه شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ماکرون: اروپا باید از شهروندانش محافظت کند نه اینکه در جنگ تجزیه شود

امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه و فرانک والتر اشتانمایر، رییس جمهور آلمان در جریان مراسم بزرگداشت قربانینان جهگ جهانی اول، موزه ای را مختص به این جنگ افتتاح کردند. مراسم بازگشایی این موزه در مکان مشهور هارتمانز ویلرکوف، درمنطقه آلزاس در فرانسه انجام شد. این مکان گذشته فرانسه و آلمان را در تاریخ به هم پیوند زده است.

آقای ماکرون در سخنرانی خو در مراسم افتتاحیه گفت: «اگر ما امروز باید اروپا را بازسازی کنیم، برای این است که زخم های مشترکمان را فراموش نکنیم. اروپایی که که از شهروندانش محافظت کند، نه اروپایی که در جنگ های داخلی تقسیم شود».

پیش از شروع مراسم بازگشایی، هر دو رییس جمهور در کنار هم از بنای یادبود هرمی شکلی بازدید کردند که در سال ۱۹۳۲ برای بزرگداشت یاد هزاران سرباز فرانسوی و آلمانی که در جنگ جهانی اول (به خصوص در سال ۱۹۱۸) در این منطقه کشته شدند، ساخته شده است. هر دو بر بیهودگی جنگ جهانی اول و به خصوص نبردی که در این منطقه روی داد تاکید کردند. به نظر آقای ماکرون هیچ کدام از دو طرف این نبرد پیروز نشدند.

منطقه هارتمانز ویلرکوف، که در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و پس از جنگ ۱۸۷۰ جزو خاک آلمان بوده است، همیشه مورد مناقشه آلمان و فرانسه بوده است. پس از سال ۱۹۱۸ به این کوهستان لقب کوهستان انسان خوارداده شد. آقای اشتاینمایر با اشاره به لقب این کوهستان در سخنرانی بازگشایی موزه گفت: «کوهستان انسان خوار نیست بلکه، ناسیونالیسم انسان خوار است».

آقای اشتاینمایر از برنامه آقای ماکرون برای بازسازی اتحادیه اروپا حمایت کرد.