Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران در اقلیم کردستان عراق: تعویق انتخابات و درخواست استعفای بارزانی

بحران در اقلیم کردستان عراق: تعویق انتخابات و درخواست استعفای بارزانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم خودمختار کردستان عراق که قرار بود روز ده آبان (اول نوامبر) برگزار شود با تصمیم کمیسیون انتخابات این منطقه به تعویق افتاد.

هندرین محمد، از اعضای کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان که پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی در ۲۵ سپتامبر، تاریخ انتخابات ریاست اقلیم و پارلمان را مشخص کرده بود به خبرگزاری رویترز گفت که این کمیسیون برای حل این مشکل تاریخ دیگری را در پارلمان مطرح خواهد کرد.

این کمیته دلیل تعویق را امتناع احزاب سیاسی از معرفی نامزد انتخابات اعلام کرده است. مهلت پایانی ثبت نام نامزدها که هفته گذشته بود تا امروز دوشنبه تمدید شده است.

در همین حال جنبش گوران، مهمترین حزب اپوزیسیون کردستان عراق روز یکشنبه از مسعود بارزانی، رئیس اقلیم خواست تا از مقام خود کناره گیری کند.

Breaking: https://t.co/2nVH74wSuj

— Gorran Movement HQ (@Gorranparty) October 22, 2017

جنبش تغییر در بیانیه ای که در وبسایت خود منتشر کرده آقای بارزانی را به ایجاد بحرانی دیگر در کردستان عراق متهم کرده و خواستار برکناری و برقراری «دولت نجات ملی» شده است.

پس از برگزاری همه پرسی جدایی کردستان عراق، حکومت اقلیم با بسته شدن مرزهای هوایی با همسایگانی چون ایران و ترکیه و درگیری میان نیروهای اقلیم و دولت مرکزی عراق در کرکوک روبرو شد.

برخی کارشناسان معتقدند که مسعود بارزانی با بحران قدرت روبروست زیرا گروه‌های سیاسی برگزاری همه پرسی را اشتباه محاسباتی او می دانند. آنها می‌گویند که وی دید واقع بینانه‌ای نسبت به قدرت سیاسی و نظامی حکومت اقلیم کردستان نداشته و با برگزاری همه پرسی مشروعیت خود را زیر سوال برده است.

جنبش گوران یا جنبش تغییربرگزاری همه پرسی جدایی کردستان عراق را در شرایط فعلی اشتباه می‌دانست و رئیس اقلیم را به داشتن انگیزه‌های شخصی برای ماندن در قدرت محکوم می‌کرد.

حزب گوران در سال ۲۰۱۳ با کسب ۲۵ کرسی از ۱۱۱ کرسی در انتخابات سوم پارلمان توانسته بود در دولت ائتلافی کردستان عراق قرار گیرد. اما هفتم اکتبر ۲۰۱۵ با برکناری رئيس پارلمان که عضو حزب گوران بود به همراه نمایندگان و وزیران این حزب، پارلمان این منطقه نیز عملا تعطیل شد.

دلیل حذف نمایندگان و وزرای این جنبش از پارلمان و دولت محلی، مخالفت آنان با تمدید ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم بود. پارلمان کردستان عراق ماه مه ۲۰۱۵ کمیته ای را برای اصلاح قانون اساسی و مشخص کردن دوره‌های ریاست اقلیم تشکیل داد.

با وجود اینکه مخالفان آقای بارزانی تمدید دوره ریاست او را غیر قانونی می‌دانستند اما وی در ماه اوت ۲۰۱۵ با استناد به وضعیت اضطراری مبارزه با داعش ریاست خود را به مدت دو سال تمدید کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسعود بارزانی بغداد را به تلاش برای «نسل‌کشی» متهم کرد

کردستان عراق انتخابات ریاستی و پارلمانی برگزار می کند

هر آنچه درباره همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق باید بدانیم