Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

کردستان عراق انتخابات ریاستی و پارلمانی برگزار می کند

کردستان عراق انتخابات ریاستی و پارلمانی برگزار می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شبکه خبری کردی روداو روز سه‌شنبه ۱۱ مهر به نقل از کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان عراق خبر داد که در تاریخ اول نوامبر (۱۰ آبان)، در کردستان انتخابات برای تعیین رئیس جدید اقلیم و نیز انتخاب نمایندگان جدید پارلمان اقلیم برگزار خواهد شد.

مسعود بارزانی رئیس کنونی اقلیم کردستان در سال ۲۰۰۵ برای نخستین بار به این سمت انتخاب و در سال ۲۰۰۹ نیز بار دیگر با ۷۰ درصد آرا در مسئولیت خود ابقا شد. پس از آن در سال ۲۰۱۳ با وجود مخالفت برخی احزاب و محافل سیاسی، پارلمان این منطقه خودمختار، ریاست وی را برای دو سال دیگر تمدید کرد.

سپس تعطیلی دو ساله پارلمان کردستان عراق روند برگزاری انتخاباتی مطابق قوانین این اقلیم را با اخلال روبرو کرد و مقدمات برگزاری همه‌پرسی استقلال آن را تحت تاثیر خود قرار داد.

سرانجام با برگزاری نشست اعضای پارلمان در تارخ ۱۵ سپتامبر سال جاری به منظور تصمیم گیری در مورد همه‌پرسی، پارلمان بار دیگر وارد چرخه فعالیت سیاسی جاری اقلیم شد و این نشست با ۶۵ رای مثبت از ۷۳ عضو پارلمان، برگزاری رفراندوم استقلال را تصویب کرد.

برگزاری همه‌پرسی استقلال که دو حزب مخالف یعنی حزب گوران (تغییر) و حزب اتحاد اسلامی نیز در آخرین ساعات آن را تایید و در آن شرکت کردند، باردیگر به همبستگی احزاب تشکیل دهنده پارلمان منجر شد.

با این حال رفراندوم استقلال اگرچه از ۹۳ درصد آرای مثبت رای دهندگان در اقلیم و مناطق کردنشین خارج از آن برخوردار است، اما با مخالفت شدید دولت مرکزی عراق و نیز دولت های همسایه ایران و ترکیه و بسیاری از دیگر کشورهای عضو سازمان ملل از جمله ایالات متحده آمریکا روبروست.

علاوه بر فشارهای سیاسی، دولت اقلیم کردستان با تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی دولت مرکزی و همسایگان نیز روبروست تا رفراندوم برگزار شده را فاقد اعتبار و غیر قابل پی‌گیری اعلام کند. روز سه‌شنبه سوم اکتبر نیز بانک مرکزی عراق اعلام کرد که محدودیت های بانکی و مالی از جمله در مورد حواله‌های ارزی را در قبال دولت محلی اقلیم اعمال خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند

شکایت عراق از ایران به شورای امنیت؛ بلینکن دولت اقلیم کردستان را «شریک نزدیک» آمریکا خواند