مسعود بارزانی بغداد را به تلاش برای «نسل‌کشی» متهم کرد

مسعود بارزانی بغداد را به تلاش برای «نسل‌کشی» متهم کرد
نگارش از Euronews

نیروهای ارتش عراق روز جمعه بیستم اکتبر ناحیه آلتون کوپری، واپسین بخش ازاستان کرکوک را که در دست نیروهای کرد بود در اختیار گرفتند. این ناحیه شامل ۳۶ روستا در مساحتی به وسعت ۵۳۰ کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این ناحیه را ترکمن‌ها و کردها تشکیل می دهند.

همزمان با بازپس‌گیری کامل استان کرکوک توسط ارتش عراق، مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق، در بیانیه‌ای رسمی گفته که دولت این کشور دست به «تلاش‌هایی برای نسل‌کشی» زده است. وی در این بیانیه از افکار عمومی در سراسر جهان درخواست کرده تا بر دولت‌های خود فشار آورده و مانع از پدید آمدن فاجعه انسانی در میان کردهای عراق شوند.

مقام‌های آمریکایی نیز از بالا گرفتن تنش‌ها در شمال عراق ابراز نگرانی کرده و از ارتش عراق خواسته‌اند تا عملیات‎های نظامی خود را در مناطق مورد مناقشه کاهش دهد.


آلتون کوپری ناحیه‌ای کشاورزی است و از لحاظ استراتژیک دارای اهمیت ویژه‌ای است. این ناحیه در فاصله تقریبی پنجاه کیلومتری میان شهرهای کرکوک و اربیل، مرکز اقلیم کردستان، قرار دارد.

از سال ۲۰۰۳ و همزمان با اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی، امنیت ناحیه آلتون کوپری به کردها سپرده شد. پس از تضعیف ارتش عراق در برابر نیروهای دولت اسلامی، نیروهای کرد از سال ۲۰۱۴ کنترل بخش‌های دیگری از شمال عراق را در دست گرفتند. پس از برگزاری همه پرسی برای جدایی اقلیم کردستان از عراق، دولت مرکزی اقدام به اعزام نیرو به استان کرکوک کرد.

مطالب مرتبط