مسعود بارزانی بغداد را به تلاش برای «نسل‌کشی» متهم کرد

مسعود بارزانی بغداد را به تلاش برای «نسل‌کشی» متهم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نیروهای ارتش عراق روز جمعه بیستم اکتبر ناحیه آلتون کوپری، واپسین بخش ازاستان کرکوک را که در دست نیروهای کرد بود در اختیار گرفتند. این ناحیه شامل ۳۶ روستا در مساحتی به وسعت ۵۳۰ کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این ناحیه را ترکمن‌ها و کردها تشکیل می دهند.

همزمان با بازپس‌گیری کامل استان کرکوک توسط ارتش عراق، مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق، در بیانیه‌ای رسمی گفته که دولت این کشور دست به «تلاش‌هایی برای نسل‌کشی» زده است. وی در این بیانیه از افکار عمومی در سراسر جهان درخواست کرده تا بر دولت‌های خود فشار آورده و مانع از پدید آمدن فاجعه انسانی در میان کردهای عراق شوند.

مقام‌های آمریکایی نیز از بالا گرفتن تنش‌ها در شمال عراق ابراز نگرانی کرده و از ارتش عراق خواسته‌اند تا عملیات‎های نظامی خود را در مناطق مورد مناقشه کاهش دهد.

Pres. masoud_barzani</a> accuses Iraqi govt of starting another "genocide" against Kurds, calling for mass pro-Kurd protests in the West.</p>— Namo Abdulla (namo_abdulla) October 20, 2017

آلتون کوپری ناحیه‌ای کشاورزی است و از لحاظ استراتژیک دارای اهمیت ویژه‌ای است. این ناحیه در فاصله تقریبی پنجاه کیلومتری میان شهرهای کرکوک و اربیل، مرکز اقلیم کردستان، قرار دارد.

از سال ۲۰۰۳ و همزمان با اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی، امنیت ناحیه آلتون کوپری به کردها سپرده شد. پس از تضعیف ارتش عراق در برابر نیروهای دولت اسلامی، نیروهای کرد از سال ۲۰۱۴ کنترل بخش‌های دیگری از شمال عراق را در دست گرفتند. پس از برگزاری همه پرسی برای جدایی اقلیم کردستان از عراق، دولت مرکزی اقدام به اعزام نیرو به استان کرکوک کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک‌ سال پیش در شهر مهسا امینی چه‌ گذشت؛ روایت معلم سقزی از روز خاکسپاری ژینا و اعتراضات

درگیری‌ها بین سپاه و پژاک؛ یک عضو سپاه پاسداران در مریوان کشته شد

حمله به مرکز فرهنگی کردها در پاریس؛ مهاجم در جریان بازجویی‌های پلیس چه گفت؟