Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کنگره حزب کمونیست چین؛ چشم انداز سیاسی پرجمعیت ترین کشور جهان

کنگره حزب کمونیست چین؛ چشم انداز سیاسی پرجمعیت ترین کشور جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین روز چهارشنبه در نوزدهمین کنگره حزب کمونیست این کشور از تبدیل چین به «کشور سوسیالیستی مدرن» و آغاز «دورانی جدید» در همین راستا سخن گفت.

رئیس جمهوری چین در سخنرانی خود همچنین از اعضای حزب کمونیست خواست با تمام عواملی که قدرت این حزب را تهدید می کنند، مبارزه کنند. وی وعده داد که قدرت سیاسی در چین در برابر فساد مالی «تحملی در حد صفر» خواهد داشت.

نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین با شرکت ۲۳۰۰ نفر از اعضای ارشد آن برگزار شده است. از حزب کمونیست چین که ۸۹ میلیون عضو دارد به عنوان «بزرگترین حزب جهان» نام برده می شود.

شی جین پینگ در حالی برای سخنرانی سه ساعت و ۲۰ دقیقه ای خود به محل برگزاری کنگره حزب کمونیست وارد شد که جیانگ زمین و هو جینتائو، دو رئیس جمهور پیشین چین او را همراهی می کردند.

رئیس جمهوری کنونی چین در سخنرانی خود وعده داد که روند مدرن سازی ارتش این کشور را دنبال خواهد کرد. به گفته وی تا سال ۲۰۵۰ میلادی چین ارتشی «تراز اول» خواهد داشت. او در عین حال وعده داد که کشورش با شرکت های خارجی برخوردی «منصفانه» خواهد داشت.

سخنان شی جین پینگ در زمینه سیاست خارجی با توجه به مذاکرات ماه آینده وی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا حائز اهمیت ارزیابی می شود. رئیس جمهوری پرجمعیت ترین کشور جهان در سخنرانی خود نسبت به هرگونه تلاش تایوان برای اعلام استقلال نیز هشدار داد.

او در اشاره ای غیر مستقیم به سیاست «آمریکا محور» رئیس جمهوری ایالات متحده در زمینه مبادلات تجاری، بر اهمیت ارتباط و مبادلات کشورش با کشورهای مختلف جهان تاکید کرد. وی همچنین وعده پکن برای مبارزه با گرمایش کره زمین را نیز بار دیگر تکرار کرد.

شی جین پینگ در این سخنرانی اظهار داشت: «هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی با چالشهایی که پیش روی بشر قرار دارد روبرو شود. هیچ کشوری نمی تواند خود را به تنهایی در خلوتگاه خود منزوی سازد.»

رئیس جمهوری چین در سخنان خود اشاره ای به کره شمالی و بحران تسلیحاتی این کشور نکرد.

دبیرکل حزب کمونیست چین در سخنان خود همچنین وعده داد که کشورش تا سال ۲۰۵۰ به «قدرتی قوی» با نفوذی گسترده در سطح جهان تبدیل خواهد شد. با این حال شی جین پینگ تاکید کرد که برنامه ای برای انجام اصلاحات سیاسی ندارد.

وی تاکید کرد که چین نباید به «گرته برداری» از نظام سیاسی دیگر کشورها روی بیاورد.

Timeline of China’s leaders since 1949. The once-in-five years Communist Party Congress has opened in Beijing pic.twitter.com/PkTJ5f3ity

— AFP news agency (@AFP) October 18, 2017

چرا کنگره نوزدهم اهمیت دارد؟

نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین تا روز سه شنبه آینده کمیته مرکزی جدید این حزب را معرفی خواهد کرد. انتظار می رود این کمیته شی جین پینگ را برای یک دوره پنج ساله دیگر به عنوان دبیرکل حزب انتخاب کند.

کنگره حزب کمونیست چین هر ده سال تنها دو بار و به مدت یک هفته برگزار می شود. بیشتر جلسات کنگره حزب کمونیست چین پشت درهای بسته بر پا می شود.

آگهی

شی جین پینگ که در سال ۲۰۱۲ زمام امور را به دست گرفت یکی از قدرتمندترین رهبران جمهوری خلق چین در کنار مائو تسه تونگ و دن ژیائوپینگ محسوب می شود. این احتمال مطرح شده است که نام شی جین پینگ همچون مائو تسه تونگ و دن ژیائوپینگ در مرامنامه حزب کمونیست ثبت شود.

کمیته مرکزی حزب کمونیست چین که توسط کنگره انتخاب خواهد شد در عمل قدرت را در این کشور یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری در دست خواهد گرفت.

گمانه زنی هایی در مورد احتمال بقای شی جین پینگ در قدرت پس از سال ۲۰۲۲ مطرح شده است. هرگونه تغییر در این راستا از جمله نکاتی است که در روزهای آینده مورد توجه تحلیلگران قرار خواهد داشت.

جایگاه متحدان شی جین پینگ نیز در پایان کنگره حزب کمونیست می تواند تا حدی مشخص کننده میزان نفوذ و قدرت وی در حزب باشد.

آگهی

در زمینه سیاست خارجی کنگره نوزدهم حزب کمونیست می تواند در تعیین جایگاه این کشور در سالها و بلکه دهه های آینده تعیین کننده باشد. با توجه به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا و احتمال انزواطلبی او در عرصه بین المللی، نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین می تواند مشخص کند چین تا چه حد جایگاه ایالات متحده را در سالهای آینده به دست خواهد آورد.

تعیین تکلیف رهبران سیاسی چین برای سالهای آینده

یکی از پرسش های کلیدی در هر دوره از کنگره حزب کمونیست چین ارتقا و یا تنزل مقام شخصیت های سیاسی این کشور است. جایگاه شی جین پینگ، دبیرکل حزب و رئیس جمهوری چین مستحکم به نظر می رسد اما یکی از متحدان نزدیک او به نام وانگ چی شان که بیش از ۶۹ سال دارد قاعدتا باید بازنشسته شود.

با این حال با توجه به نقش کلیدی او در کنار شی جین پینگ و در مبارزه با فساد مالی در چین، این احتمال مطرح شده است که سن بازنشستگی اعضای کلیدی حزب تغییر کند تا او بتواند برای یک دوره دیگر به فعالیت خود ادامه دهد.

آگهی

لی که چیانگ، نخست وزیر چین از جمله افرادی است که جایگاهش متزلزل به نظر می رسد و سرنوشت او در این کنگره مشخص خواهد شد. این احتمال پیش از این مطرح شده بود که وانگ چی شان جانشین لی که چیانگ در مقام نخست وزیری شود.

هرگونه ارتقای مقام مسئولان جوان تر حزب نیز مورد توجه تحلیلگران قرار خواهد گرفت. زیرا هر کدام از این مسئولان جوان می توانند در آینده به یکی از نامزدهای بالقوه برای جانشینی شی جین پینگ تبدیل شوند. عدم ظهور نامزد بالقوه برای جانشینی او می تواند نشان دهنده احتمال بقای شی جین پینگ در قدرت برای سومین دوره باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاهش همزمان نرخ ازدواج و طلاق در چین؛ سیاست پکن در تشویق زاد و ولد شکست خورد؟

تیلرسون: آمریکا با کره شمالی تماس مستقیم داشته است

کره شمالی: بمب‌افکن‌های آمریکایی را حتی خارج از حریم هوایی‌ خود ساقط می‌کنیم