کره شمالی: بمب‌افکن‌های آمریکایی را حتی خارج از حریم هوایی‌ خود ساقط می‌کنیم

کره شمالی: بمب‌افکن‌های آمریکایی را حتی خارج از حریم هوایی‌ خود ساقط می‌کنیم
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ری یوگ هو، وزیر خارجه کره شمالی می گوید کشورش حق دارد بمب افکن های ارتش ایالات متحده آمریکا را هدف قرار دهد و آنها را حتی خارج از حریم هوایی خود سرنگون کند.

این مقام روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در نیویورک تصریح کرد جامعه جهانی باید به این موضوع واقف باشد که ایالات متحده به کره شمالی اعلان جنگ کرده است. وزیر خارجه کره شمالی در ادامه گفت: «بنابراین از زمانی که آمریکا اعلان جنگ کرده ما حق داریم هر گونه تدابیر و اقدامات برای تقابل با دشمن را به مرحله اجرا درآوریم، از جمله هدف قرار دادن بمب افکن‌های این کشور حتی اگر در حریم هوایی کره شمالی نباشند.»

این سخنان در حالی ایراد می شود که تنش و درگیریهای لفظی بین دو کشور به اوج خود رسیده است. دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در اولین سخنرانی خود در سازمان ملل کره شمالی را تهدید کرد که واشنگتن در صورت ادامه برنامه هسته‌ای و آزمایشهای موشکی پیونگ یانگ و به خطر افتادن منافع ایالات متحده و متحدانش، کره شمالی را کاملاً نابود خواهد کرد.

ری یوگ هو روز شنبه در سخنرانی خود در صحن مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن سخنان رییس جمهوری آمریکا وی را دارای مشکلات روانی و «خود بزرگ بین» توصیف کرد.

در همین روز بمب افکنهای ایالات متحده در نزدیکی سواحل کره شمالی به پرواز در آمدند و به نمایش قدرت پرداختند. پنتاگون این اقدام را ارسال پیامی روشن برای پیونگ یانگ خواند.

▶️ US – North Korea Tensions: Pyongyang accuses Trump of declaring war https://t.co/Fq5OG7qYPCpic.twitter.com/tfhWIKoWEv

— FRANCE 24 English (@France24_en) 25 septembre 2017

واکنش آمریکا و چین به سخنان وزیر خارجه کره شمالی
کاخ سفید ساعاتی پس از انتشار سخنان ری یوگ هو وزیر خارجه کره شمالی، اعلان جنگ به پیونگ یانگ را قویا رد و این سخنان را «پوچ و بیهوده» ارزیابی کرد.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید گفت: «ما به کره شمالی اعلان جنگ نکرده ایم. چنین اظهاراتی پوچ و بیهوده است.» این سخنگو هدف واشنگتن از اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی به کره شمالی را توقف صلح آمیز برنامه های هسته ای پیونگ یانگ اعلام کرد.

از سوی دیگر لیو جی ایی، نماینده دائم چین در شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی از بالا گرفتن تنش و درگیریهای لفظی بین ایالات متحده و کره شمالی، آنرا خطرناک توصیف کرد. به اعتقاد وی باید از طریق مذاکرات به یک راه حل دست یافت.

لیو جی ایی گفت: «ما خواهان آرام شدن اوضاع هستیم، زیرا امور می تواند بسیار خطرناک شود و این به نفع هیچ کس نیست. امیدواریم که طرفین متوجه شوند که راه حلی بجز مذاکرات برای برون رفت از بحران هسته ای در شبه جزیره کره وجود ندارد. گزینه جایگزین یک فاجعه خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟

ترامپ بر سر پرونده حق‌السکوت به ستاره پورن: اگر قاضی به زندان بیندازدم افتخار بزرگی برایم خواهم بود