کاهش همزمان نرخ ازدواج و طلاق در چین؛ سیاست پکن در تشویق زاد و ولد شکست خورد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کودکان به همراه والدین درخیابانی در پکن
کودکان به همراه والدین درخیابانی در پکن   -   کپی رایت  AP Photo

آمارهای رسمی حکایت از این دارد که در سال گذشته میلادی تنها ۸ میلیون و ۱۴۰ هزار نفر در چین پیوند زناشویی بسته‌اند که پایین‌ترین میزان طی ۱۷ سال اخیر محسوب می‌شود.

در همین حال تعداد موارد طلاق با توجه به مقررات جدید لزوم گذراندن دوره یک ماهه «تفکر قبل از تصمیم» به کمترین میزان خود طی ۳۰ سال گذشته رسیده است. در سال گذشته حدود ۴ میلیون و ۳۴۰ هزار نفر از هم جدا شدند یعنی تقریبا نصف تعداد افرادی که با هم ازدواج کردند.

این درحالیست که نرخ زاد و ولد در پرجمعیت‌ترین کشور دنیا به پایین ترین سطح خود طی ۴۰ سال گذشته رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علیرغم سیاست‌های جدید رژیم چین میزان تولد به پایین‌ترین نرخ خود طی چهار دهه گذشته رسیده و حتی قرنطینه کرونایی و «محبوس شدن» طولانی مدت زوج ها در خانه ها هم کمکی به افزایش زاد و ولد در چین نکرده است. آمارها نشان می‌دهد که نرخ زاد و ولد در سال ۲۰۲۰ افت زیادی را تجربه کرده و به میانگین ۸.۵۲ تولد در ازای ۱۰۰۰ نفر رسیده است که پایین‌ترین از سال ۱۹۷۸ به این سو است.

میانگین نرخ زاد و ولد در سال ۲۰۱۹ هم ۱۰.۴۱ به ازای هزار نفر بود. این در حالیست که رژیم کمونیست چین طی چندین سال اخیر سعی کرده تا با بازبینی سیاست‌های جمعیتی خود از پیر شدن جمعیت کشور جلوگیری کند.

پکن در سال ۲۰۱۶ ابتدا سیاست تک فرزندی را کنار گذاشت و از ماه مه ۲۰۲۱ مجوز سه فرزندی را صادر کرد.

این در حالیست که هزینه‌های بالای زندگی به ویژه نرخ مسکن باعث کاهش نرخ ازدواج و رغبت کمتر روجین برای بچه‌دار شدن است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی اوقات به آمارهای رسمی دولت چین به دیده تردید نگریسته می‌شود. به عنوان نمونه آژانس بلومبرگ معتقد است که در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میزان تولد در چین چیزی در حدود ۱۱.۶ میلیون کاهش داشته است و بین آمارهای سالانه اداره آمار ملی چین و نتایج سرشماری ده ساله در این کشور همخوانی وجود ندارد.