Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

صالحی: اگر برجام به هم بخورد، اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود

صالحی: اگر برجام به هم بخورد، اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه گفت در صورت بر هم خوردن توافق هسته‌ای، ایران اجرای پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را متوقف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقای صالحی با انتقاد از درخواست بازدید ماموران آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از مراکز نظامی ایران گفت: «ما به موافقتنامه پادمان و پروتکل الحاقی متعهدیم، البته تا زمانی که برجام پابرجا باشد. چون این پروتکل هنوز به تصویب مجلس نرسیده است و آن را داوطلبانه اجرا می‌کنیم.»

مطابق قانون اساسی ایران، مجلس باید تمامی معاهدات و قراردادهای بین‌المللی امضا شده از سوی دولت را برای لازم‌الاجرا شدن، تصویب کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بار دیگر هشدار داد که در صورت بی‌فایدگی برجام از نظر مسئولان عالی‌رتبه نظام، ایران توانایی آغاز فرایند غنی‌سازی در چهار روز را دارد.

با این حال آقای صالحی گفته است که ایران کماکان مایل به حفظ برجام و بهرمندی از مزایای آن در صنعت هسته‌ای این کشور است. ### ظریف: درباره سخنان ترامپ به کمیسیون مشترک برجام نامه خواهم نوشت

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم شامگاه شنبه در یک برنامه تلویزیونی با انتقاد از عدم تایید پابندی ایران به برجام از سوی دونالد ترامپ، سخنرانی وی را مغایر با بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام دانست. آقای ظریف گفت که درباره این سخنرانی به کمیسیون مشترک برجام نامه خواهد نوشت.

آقای ظریف همچنین احتمال خروج از برجام را در صورتی که «جمهوری اسلامی احساس کند که اقدامات طرف مقابل در لغو تحریم ها برای منافع جمهوری اسلامی کافی نیست» رد نکرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه اعلام کرد پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کند. وی احتمال خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای را حتی در صورت نظر مخالف کنگره، رد نکرده است.

بیشتر بخوانید: ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کنیم؛ علیه سپاه تحریم های شدیدی اعمال می کنیم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با وجود مخالفت ترامپ، قدرت‌های جهانی بر ادامه برجام تاکید کردند

ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کنیم؛ علیه سپاه تحریم های شدیدی اعمال می کنیم

صالحی: اراده کنیم در پنج روز غنی سازی ۲۰ درصدی را آغاز می‌کنیم