با وجود مخالفت ترامپ، قدرت‌های جهانی بر ادامه برجام تاکید کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
با وجود مخالفت ترامپ، قدرت‌های جهانی بر ادامه برجام تاکید کردند

با وجود اعلام عدم پایپندی ایران به برجام از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، رهبران آلمان، بریتانیا و فرانسه، سه کشور اروپایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای با ایران و همچنین روسیه، بر تعهد خود بر اجرای توافق هسته‌ای تاکید کردند.

آقای ترامپ با اعلام اینکه پایبندی ایران به برجام را تائید نمی‌کند گفت: «هر وقت بخواهم می‌توانم توافق هسته‌ای را از بين ببرم. در مدتی كوتاه خواهيم ديد كه آيا كنگره عمل می‌کند يا نه. اگر نكند، برجام را به هم می‌زنم.»

شامگاه جمعه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا با صدور یک بیانیه مشترک بر پایبندی این سه کشور بر اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران تاکید کردند.

بیشتر بخوانید: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کنیم؛ علیه سپاه تحریم های شدیدی اعمال می کنیم

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اروپا هم برجام را قطعنامه شورای امنیت سازمان خواند و گفت که رئیس جمهوری هیچ کشوری نمی‌تواند به آن پایان بدهد.

وزارت خارجه روسیه هم با تاکید بر لزوم پایبندی به توافق هسته‌ای با ایران، سخنان دونالد ترامپ درباره عدم پایبندی تهران به برجام را محکوم کرد و آن‌را خطرناک خواند. به گزارش شبکه راشاتودی، میخاییل اولیانوف، رئیس بخش مقابله با گسترش تسلیحات هسته‌ای وزارت خارجه روسیه، با انتقاد شدید از سخنرانی جمعه شب رئیس جمهوری آمریکا گفت موضع دونالد ترامپ در قبال ایران نشان می‌دهد که آمریکا می‌تواند توافق را در هر لحظه‌ای زیر پا بگذارد. این مقام دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: «چنین رفتارهایی از سوی واشنگتن، تنها این باور را برای دیگر کشورها، مانند کره شمالی تقویت می‌کند که وقتی آمریکا به سادگی زیر توافق می‌زند، مذاکره با این کشور و دستیابی به یک موافقتنامه بین‌المللی، حتی با پشتیبانی شورای امنیت سازمان ملل هیچ معنایی ندارد.»

بیشتر بخوانید: واکنش دبیرکل سازمان ملل به سخنان ترامپ درباره برجام

در حالی که چین، عضو دیگر مذاکرات هسته‌ای با ایران تا زمان تنظیم این خبر به موضع رئیس جمهوری آمریکا در قبال برجام واکنشی نشان نداده است، الکسی پوشکوف، نماینده دومای روسیه به خبرگزاری رویترز گفت واضح است که پکن هم مانند روسیه از سیاست جدید آمریکا پیروی نخواهد کرد.