استراتژی ترامپ درباره ایران: تشدید نظارت بر توافق هسته‌ای، بازرسی از مراکز نظامی و افزایش فشار بر سپاه

استراتژی ترامپ درباره ایران: تشدید نظارت بر توافق هسته‌ای، بازرسی از مراکز نظامی و افزایش فشار بر سپاه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه امروز جمعه بدون تایید یا عدم تایید پایبندی واشنگتن به توافق هسته‌ای خواستار تشدید نظارت بر تعهدات ایران و بازرسی از مراکز نظامی این کشور در چارچوب برجام خواهد شد.

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید صبح جمعه در بیانیه‌ای رئوس کلی استراتژی آقای ترامپ درباره ایران را اعلام کرد. بر اساس این بیانیه، رئیس جمهوری آمریکا جمعه شب در سخنرانی خود درباره رویکردهای جدید دولتش نسبت به ایران با انتقاد شدید از علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران، خواستار افزایش فشار بر تهران برای توقف اقدامات «مخرب» در منطقه خواهد شد.

بنا بر متن این بیانیه، آقای ترامپ، عدم پایبندی آمریکا به برجام را اعلام نخواهد کرد و در مقابل خواستار تشدید نظارت بر پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود خواهد شد. به علاوه، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، با اشاره به سابقه رفتارهای پنهانی ایران در دهه‌های گذشته در رابطه با برنامه هسته‌ای خود، از آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خواهد خواست تا از مراکز نظامی این کشور بازدید به عمل آورد.

بیشتر بخوانید:
آیا آمریکا می تواند سپاه را در زمره سازمان های تروریستی طبقه بندی کند؟
چگونه ترامپ می تواند بدون خروج از برجام، سنگ‌اندازی کند؟
تصمیم ترامپ برجام را به کجا می برد؟ آخرین نکته های برجامی ظریف

رئیس جمهوری ایالات متحده با اشاره به تاریخ ایران در ۲۸ سال گذشته و در دوره رهبری آقای خامنه‌ای، حکومت ایران را به دلیل نقض حقوق شهروندان این کشور، زندانی کردن رهبران اصلاح‌طلب از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همچنین بازداشت شهروندان خارجی مورد انتقاد قرار خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با انتقاد شدید از رویکرد دولت باراک اوباما درباره ایران و منطقه، بر حمایت از متحدان سنتی ایالات متحده در خاورمیانه به‌عنوان سپری در برابر اقدامات «مخرب» ایران پافشاری خواهد کرد. آقای ترامپ همچنین از نقش سپاه پاسداران در جنگ علیه گروه دولت اسلامی (داعش) انتقاد خواهد کرد.

بنا به اعلام کاخ سفید، متحدان جهانی آمریکا به‌ ویژه موافقت خود را با دیدگاه‌های آقای ترامپ درباره سپاه پاسداران و سیاست‌های مخرب ایران در منطقه ابراز کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نطق ضدبرجام ترامپ؛ کدام یک از اعضای ۱+۵ همراه آمریکاست؟

سخنگوی موگرینی: همه طرف‌های برجام به تعهدات خود عمل کرده‌اند

تیلرسون: با ترامپ درباره برجام اختلاف نظر داریم