ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کنیم؛ علیه سپاه تحریم های شدیدی اعمال می کنیم

ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کنیم؛ علیه سپاه تحریم های شدیدی اعمال می کنیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در گزارش جدید خود پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکرد. وی همچنین با انتقاد از سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که به وزارت خزانه‌داری آمریکا اجازه می‌دهد که این نهاد را به طور کامل تحریم کند.

ترامپ در سخنانی که در کاخ سفید ایراد شد راهبردهای خود درباره برجام و ایران را اعلام کرد و گفت: «با متحدانمان برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران همکاری خواهیم کرد.»

او از وضع تحریم های جدید علیه ایران خبر داد و افزود: «با تکثیر موشک و تسلیحات ایران مقابله می کنیم و تمامی مسیرها برای دست‌یابی به سلاح اتمی را قطع خواهیم کرد.»

وی تصریح کرد: «در صورتیکه در مورد برجام با متحدان و کنگره به توافق نرسیم، این توافق نامه لغو خواهد شد.»

رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که اقدامات «خصمانه» ایران تا امروز ادامه داشته است و این رژیم از حامیان اصلی تروریسم در دنیاست. وی در سخنان خود گفت که رژیم ایران به تروریست‌هایی که در یازده سپتامبر حضور داشتند کمک کرد و از جمله به پسر اسامه بن‌لادن پناه داد.

وی رژیم ایران را دیکتاتور خواند و گفت: «ایران همچنان حامی اصلی تروریسم در دنیاست و به طالبان، القاعده، حماس و حزب‌الله کمک می‌کند.» آقای ترامپ تاکید کرد: «استراتژی جدید خودمان را در مورد ایران اعلام می‌کنم که جلوی رفتارهای خصمانه ایران بایستیم تا ایران هرگز نتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد.»

رییس‌جمهور آمریکا همچنین در سخنان خود گفت: «ایران با سلاح‌های خود کشتیرانی آزاد را در خلیج عربی (فارس) مورد تهدید قرار می‌دهد.» وی افزود: «رژیم ایران، آمریکایی‌ها را در داخل ایران به اتهام واهی زندانی می‌کند و حملات سایبری به زیرساخت‌های ما و ارتش ما کرده است.»

وی بخشی از سخنان خود را به سپاه پاسداران اختصاص داد و این نهاد را «نیروی ترور فاسد و شخصی رهبر ایران» خواند و افزود: «سپاه از رژیم سرکوب‌گر اسد حمایت می‌کند، من از وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌خواهم که تمام بخش‌های سپاه و همچنین ماموران و وابستگان به این نهاد را تحریم کند.» آقای ترامپ تاکید کرد که سپاه پاسداران از پول های زیادی برای حمایت مالی از عملیات های تروریستی استفاده کرده است.

دونالد ترامپ بعد از این سخنرانی و در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا حالا از برجام خارج نمی‌شود، گفت: «من روند دو مرحله‌اى را دوست دارم. هر وقت بخواهم می توانم برجام را از بين ببرم. در مدت كوتاه خواهيم ديد كه آيا كنگره به این موضوع عمل می كند يا نه. اگر نكند برجام را به هم ميزنم.»

واکنش فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «توافق هسته‌ای محدود به برنامه هسته‌ای ایران است و از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کند.»

فدریکا موگرینی در نشستی خبری که پس از سخنرانی ترامپ، در بروکسل برگزار شد، گفت: «برجام نه یک توافق داخلی بلکه یک قطعنامه شورای امنیت است.»

وی با تاکید بر اینکه توافق هسته ای ایران، یک توافق داخلی در آمریکا نیست تاکید کرد که این یک توافق دو طرفه نیست و یک کشور نمی‌تواند یک طرفه این توافق را رد کند.

خانم موگرینی به هشت بار تایید آژانس انرژی هسته‌ای نسبت به پایبندی ایران به برجام اشاره کرد و گفت: «توافق هسته‌ای همچنان نتیجه بخش است، چرا که بر اساس اعتماد بنا نهاده شده است. اتحادیه اروپا و جامعه جهانی متعهدند تا توافق هسته‌ای را حفظ کنند.»

واکنش حسن روحانی رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هم در واکنش به سخنان دونالد ترامپ و موضع ایران نسبت به برجام گفت: «ما نسبت به برجام به عنوان یک معاهده چندجانبه و بین‌المللی تا زمانی که حقوق ما تامین شود و منافع ما اقتضا می‌کند و تا زمانی که از منافع برجام برخوردار می‌شویم، در چارچوب منافع و مصالح ملی کشورمان به برجام احترام می‌گذاریم.»

وی افزود: «ما تاکنون با آژانس همکاری کرده‌ایم و در چارچوب معاهدات بین‌المللی و برجام با آژانس همکاری خواهیم کرد، اما اگر روزی منافع ملی ما تامین نشود و طرف‌های مقابل ما بخواهند تعهدات‌شان را زیر پا بگذارند آن‌ها باید بدانند که ایران لحظه‌ای درنگ نمی‌کند و به آن‌ها پاسخ می‌دهد.»

وی با اشاره به فعالیت های موشکی ایران، تاکید کرد: «فعالیت‌های دفاعی و موشکی ما برای دفاع است و همیشه برای ما مهم بوده و امروز مهم‌تر است. ما همیشه برای ساخت سلاح‌هایی که مورد نیازمان است تلاش کرده‌ایم و از این به بعد تلاش مضاعف‌تری انجام می‌دهیم. »

آگهی

رییس دولت ایران در بخشی دیگر از سخنان خود با کنایه به واژه ای که ترامپ برای «خلیج فارس» استفاده کرد، اشاره داشت و گفت:« چطور رییس جمهوری اسم خلیج معروف، تاریخی و جهانی را یاد نگرفته است، همان خلیج فارسی را که متاسفانه ناوگان‌های آمریکایی بی‌جهت و مداوم در این منطقه رفت و آمد می‌کنند. لااقل از نظامیان خود می‌پرسید که در نقشه‌هایی که در دست آن‌ها هست، اسم این منطقه چگونه نوشته شده است؛ بنابراین لازم است که جغرافیا را نیز بیشتر مطالعه کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رونمایی از موشک «فاتح مبین» در ایران

نخست وزیر مجارستان: فقط ترامپ می‌تواند جنگ اوکراین را تمام کند

هشدار اف‌بی‌آی: ایالات متحده در حال آماده شدن برای مقابله با تهدیدهای پیچیده و سریع در انتخابات است