رونمایی از موشک «فاتح مبین» در ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
استعفای وزیر شیلات نروژ به دلیل انتقادها از سفرش به ایران
استعفای وزیر شیلات نروژ به دلیل انتقادها از سفرش به ایران   -  کپی رایت  خبرگزاری تسنیم

وزارت دفاع ایران روز دوشنبه از نسل جدیدی از موشک بالستیک کوتاه برد رونمایی کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری مهر، نسل جدید موشک فاتح ۱۱۰ که «فاتح مبین» نام دارد، می‌تواند از تمامی موانع و سدهای ضدموشکی عبور کند و در همۀ ساعات شبانه‌روز و شرایط محیطی و جنگ الکترونیک، مواضع مد نظر را روی زمین و دریا تشخیص داده و هدف قرار دهد.

این موشک نقطه‌زن زمینی و دریایی که دارای سر جستجوگر پیشرفته و هوشمند است، یک تولید صد در صد داخلی محسوب می‌شود که توسط کارشناسان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع ساخته و وارد چرخه تولید شده است.

به گزارش تسنیم، امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در مراسم رونمایی از این موشک گفت: «متخصصان متعهد و توانمند سازمان هوافضای وزارت دفاع با تلاش جهادی و شبانه‌روزی توانستند با به حداقل رساندن زمان ایده تا محصول، در زمانی کوتاه و متناسب با نیاز عملیاتی نیروهای مسلح، موشک چابک، رادارگریز، تاکتیکی و نقطه‌زن فاتح مبین را طراحی، نمونه‌سازی و با موفقیت تست و آزمایش کنند.»

برنامۀ موشکی ایران یکی از موضوعات چالش برانگیز این کشور در سطح بین‌الملل و یکی از دلایل خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی است. دونالد ترامپ تاکید کرده است که هر نوع توافق جدیدی با ایران باید موضوعات موشکی و تهدیدهای امنیتی این کشور در منطقۀ خاورمیانه را دربر بگیرد.

توسۀ برنامۀ موشکی ایران در حالی انجام می‌شود که با وجود هشدارهای قدرتهای جهان، تهران اصرار دارد که هر نوع فعالیتی در این باره با هدف تقویت توان دفاعی کشور انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: