منابع عراقی و غربی: ایران به متحدان شیعه خود در عراق موشک بالستیک داده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز
منابع عراقی و غربی: ایران به متحدان شیعه خود در عراق  موشک بالستیک داده است
کپی رایت  رویترز

منابع عراقی و غربی می گویند ایران متحدان شیعه خود در عراق را به موشک های بالستیک مجهز کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع عراقی و غربی و ایرانی خود گزارش کرده است که ایران قصد دارد ظرفیت موشکی خود در عراق را توسعه دهد تا از حمله به منافع خود در خاورمیانه جلوگیری کند و بتواند مواضع حریفان خود را مورد هدف قرار دهد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این گزارش در حالی منتشر می شود که توسعه فعالیتهای موشکی ایران در عراق می تواند به تنش در روابط تهران با واشنگتن که به دنبال خروج آمریکا از برجام افزایش یافته است دامن بزند.

در گزارش رویترز به نقل از سه مقام رسمی ایران، دو مقام اطلاعاتی عراق و دو منبع اطلاعاتی غربی آمده که ایران طی ماهای گذشته موشک های بالستیک با برد کوتاه به متحدان خود در عراق تحویل داده است. برخی از این منابع اعلام کرده اند که انتقال این موشکها به عراق به متحدان ایران برای تولید موشکهای مشابه کمک خواهد کرد.

یک مقام ارشد ایرانی به رویترز گفته است: «منطق [انتقال موشکها] این است که در صورت حمله به ایران طرح پشتیبانی وجود داشته باشد. [...] تعداد موشکها زیاد نیست. تنها چند ده موشک است اما در صورت لزوم می تواند افزایش یابد.»

ایران همواره بر جنبه «دفاعی» برنامه موشکی خود تاکید کرده است.

انتقال موشوکهای «زلزال»، «فاتح ۱۱۰» و «ذوالفقار» ایران به عراق که بردی بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر دارند می تواند به ایران امکان هدف گیری ریاض، پایتخت عربستان و تل آویو در اسرائیل را بدهد.

سه تن از منابع رویترز از قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به عنوان فرد نظارت کننده بر انتقال موشکهای ایران به عراق یاد کرده اند.

کشورهای غربی پیش از این ایران را به انتقال موشکهای بالستیک به سوریه و یمن متهم کرده بودند. 

بیشتر بخوانید: