تبلیغ جنجالی، شرکت «داو» را به عذرخواهی واداشت

تبلیغ جنجالی، شرکت «داو» را به عذرخواهی واداشت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت لوازم آرایشی-بهداشتی «داو (Dove)» از انتشار آگهی تبلیغاتی در صفحه فیسبوک خود که بسیاری آنرا نژادپرستانه خواندند، عذرخواهی کرد.

آگهی

در این آگهی تبلیغاتی که هفته گذشته در صفحه فیسبوک این شرکت منتشر شد استفاده از محصول شوینده داو، زن رنگین پوست را به زن سفید پوست تبدیل می‌کرد.

لولا اوگانیومی، مدل رنگین پوستی که در این تبلیغ حضور داشت، پس از انتشار خبر عذرخواهی داو اظهار کرد که وی به عنوان یک «مدل» در این ویدیو به افشای نقش پرداخته و خود را یک قربانی «نژادپرستی» نمی‌داند.

وی گفت گرچه تبعیض و نژادپرستی در دنیا و همینطور در صنعت مد و فشن وجود دارد ولی تجربه وی از کار با داو مثبت بوده و تمامی زنانی که در این تبلیغ حضور داشتند متفق‌القول بر این باوربودند که تنوع رنگ پوست‌ها زیباست.

در این آگهی تبلیغاتی با استفاده از محصول شوینده داو زنی رنگین پوست به زنی سفید پوست تبدیل می‌شود.

اعتراض به این آگهی تبلیغاتی سبب شد تا داو آن را از صفحه فیسبوک خود حذف کرده و بابت انتشار آن اظهار پشیمانی کند. آنان در پیامی در فیسبوک نوشتند: «داو متعهد به نمایش زیبایی‌های افراد متفاوت با زیبایی‌های متنوع است. در تبلیغی که منتشر کردیم این مساله را فراموش کرده و از این بابت عمیقا پشیمانیم.»


به نظر می‌رسد که این نخستین باری نیست که داو دست به چنین تبلیغی می‌زند. در سال ۲۰۱۱، در یک عکس تبلیغاتی این شرکت با به نمایش گذاشتن سه زن نشان داده بود که استفاده از محصولات شوینده این شرکت سبب زیبایی پوست و تغییر رنگ آن از تیره به روشن می‌شود.


همچنین در سال ۲۰۱۵ داو بر روی کرم ضدآفتاب خود عبارت «برای پوست‌های طبیعی و تیره» را درج کرد که که القاءکننده این مساله بود که پوست طبیعی، متعلق به سفید پوستان است.


با اینحال بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی عذرخواهی داو را نپذیرفتند و با استفاده از هشتگ «boycottdove#» درمورد تحریم محصولات این شرکت به بحث و تبادل نظر پرداختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدل محجبه به خاطر توییت‌های ضد اسرائیلی عذرخواهی کرد

فیسبوک چگونه پیام‌هایی با محتوای خشن و تنفرآمیز را مدیریت می کند؟

برده‌داران و ما؛ چگونه انسان معنای خودش را در تاریخ باخت؟