Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تبلیغ جنجالی، شرکت «داو» را به عذرخواهی واداشت

تبلیغ جنجالی، شرکت «داو» را به عذرخواهی واداشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شرکت لوازم آرایشی-بهداشتی «داو (Dove)» از انتشار آگهی تبلیغاتی در صفحه فیسبوک خود که بسیاری آنرا نژادپرستانه خواندند، عذرخواهی کرد.

در این آگهی تبلیغاتی که هفته گذشته در صفحه فیسبوک این شرکت منتشر شد استفاده از محصول شوینده داو، زن رنگین پوست را به زن سفید پوست تبدیل می‌کرد.

لولا اوگانیومی، مدل رنگین پوستی که در این تبلیغ حضور داشت، پس از انتشار خبر عذرخواهی داو اظهار کرد که وی به عنوان یک «مدل» در این ویدیو به افشای نقش پرداخته و خود را یک قربانی «نژادپرستی» نمی‌داند.

وی گفت گرچه تبعیض و نژادپرستی در دنیا و همینطور در صنعت مد و فشن وجود دارد ولی تجربه وی از کار با داو مثبت بوده و تمامی زنانی که در این تبلیغ حضور داشتند متفق‌القول بر این باوربودند که تنوع رنگ پوست‌ها زیباست.

در این آگهی تبلیغاتی با استفاده از محصول شوینده داو زنی رنگین پوست به زنی سفید پوست تبدیل می‌شود.

اعتراض به این آگهی تبلیغاتی سبب شد تا داو آن را از صفحه فیسبوک خود حذف کرده و بابت انتشار آن اظهار پشیمانی کند. آنان در پیامی در فیسبوک نوشتند: «داو متعهد به نمایش زیبایی‌های افراد متفاوت با زیبایی‌های متنوع است. در تبلیغی که منتشر کردیم این مساله را فراموش کرده و از این بابت عمیقا پشیمانیم.»

An image we recently posted on Facebook missed the mark in representing women of color thoughtfully. We deeply regret the offense it caused.

— Dove (@Dove) October 7, 2017

به نظر می‌رسد که این نخستین باری نیست که داو دست به چنین تبلیغی می‌زند. در سال ۲۰۱۱، در یک عکس تبلیغاتی این شرکت با به نمایش گذاشتن سه زن نشان داده بود که استفاده از محصولات شوینده این شرکت سبب زیبایی پوست و تغییر رنگ آن از تیره به روشن می‌شود.

You have done it in the past.? pic.twitter.com/qaGG10bePw

— Nonhlanhla Mabhena (@N0n0zA) October 7, 2017

همچنین در سال ۲۰۱۵ داو بر روی کرم ضدآفتاب خود عبارت «برای پوست‌های طبیعی و تیره» را درج کرد که که القاءکننده این مساله بود که پوست طبیعی، متعلق به سفید پوستان است.

Nope. NO PASS. Unforgivable. #DoneWithDove forever pic.twitter.com/5sJulfrH4p

— jonalisa (@jonalisag) October 8, 2017

با اینحال بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی عذرخواهی داو را نپذیرفتند و با استفاده از هشتگ «boycottdove#» درمورد تحریم محصولات این شرکت به بحث و تبادل نظر پرداختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدل محجبه به خاطر توییت‌های ضد اسرائیلی عذرخواهی کرد

فیسبوک چگونه پیام‌هایی با محتوای خشن و تنفرآمیز را مدیریت می کند؟

برده‌داران و ما؛ چگونه انسان معنای خودش را در تاریخ باخت؟