Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فیسبوک چگونه پیام‌هایی با محتوای خشن و تنفرآمیز را مدیریت می کند؟

فیسبوک چگونه پیام‌هایی با محتوای خشن و تنفرآمیز را مدیریت می کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روزنامه گاردین ادعا می‌کند که ضوابط تعیین شده برای کنترل محتوای فیسبوک ناهماهنگ و حتی گیج‌کننده است.

اوایل تصور می‌شد که فیسبوک سیاستگذاری و ضوابط نسبتا روشنی در قبال ممنوعیت‌ انتشار پیام‌های خشن دارد. برخی از ناظرانِ فیسبوک تلاش می‌کنند محتواهای سازگار با این ضوابط را از موارد مغایر با آن تشخیص دهند. اما به گزارش گاردین در این میان کم نیستند ناظرانی که دچار سردرگمی می‌شوند.

این روزنامه بریتانیایی روز یکشنبه در گزارشی از سیاست و خط مشی فیسبوک در زمینه مدیریت محتوای منتشره در پرطرفدارترین شبکه مجازی پرده برداشت.

گاردین در این گزارش تحقیقی بیش از یکصد سند داخلی فیسبوک از جمله آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها را مورد بررسی قرار داده تا طرح کلی این شبکه مجازی را در زمینه نحوه نظارت بر محتوای پیام‌هایی با ویژگی «خشن، تنفرآمیز، تروریسم، هرزه‌نگاری، نژادپرستی و آسیب رساندن به خود» روشن کند.

در ارتباط با جرائم صورت گرفته نظیر نمونه تایلند، این بررسی حاکی از آن است که تصاویر مربوطه به شیوه نظام‌مندی حذف نشده بودند. یک ماه پیش پدری در تایلند قتل دختر یازده ماهه خود را در فیسبوک به نمایش گذاشت. در پی آن، این ویدئوی چهار دقیقه‌ای شامل ارتکاب قتل و خودکشی پدر از صفحه فیسبوک حذف شد. چند روز قبل از آن هم یک قتل فیسبوکی در کلیولند ایالات متحده آمریکا گزارش شده بود.

نتیجه بررسی اخیر گاردین تنها چند روز پس از منتشر می‌شود که فیسبوک از به کار گیری ۳۰۰۰ ناظر جدید برای کنترل بهتر ویدئوها و چت‌های تصویری خبر داد. گفته می‌شود فیسبوک هر هفته بیش از ۶.۵ میلیون گزارش مرتبط با حساب‌های جعلی و ساختگی را بازبینی می کند.

این شبکه با دو میلیارد کاربر به منظور مدیریت بهتر محتواهای خشن دستورالعملی را تنظیم کرده که به دلیل جامع نبودنش نگرانی‌ها و انتقادهایی را برانگیخته است.

در بخشی از دستورالعمل فیسبوک این طور آمده: «هر عبارتی حاوی اقدام به خشونت و یا قصد انجام اعمال خشن علیه شخص یا گروهی آسیب پذیر باید حذف شود». از جمله اشخاصی که از نظر فیسبوک آسیب پذیر تلقی می‌شوند می‌توان از این موارد نام برد: «رئیس کنونی و آینده دولت ها، نامزدهای مطرح برای پست ریاست دولت، اشخاصی با سابقه سوء‌قصد، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی». در زیرمجموعه گروه‌های آسیب‌پذیر هم می‌توان در سطح جهانی «بی‌خانمان‌ها، خارجی‌ها و صهیونیست‌ها» و در سطح کشوری و محلی «خرده‌فروشان، مصرف‌کنندگان و معتادان مواد مخدر در فیلیپین» را یافت.

در بخش دیگری از این گزارش، گاردین ادعا می‌کند که فیسبوک جلوی کاربران را در زمینه آسیب رساندن به خود نمی‌گیرد چرا که نمی‌خواهد اظهارات کاربران پریشان حالی که قصد خودکشی دارند را سانسور کند. بررسی اسناد داخلی این شبکه مجازی نشان می‌دهد هنگامی که فردی درصدد اقدام به خودکشی است، فیسبوک سعی دارد با شرکت‌های فعال در حوزه «ارزیابی رفاهی» ارتباط برقرار کند. بر اساس اسناد داخلی فیسبوک، «حذف محتوای مرتبط با آسیب رساندن به خود از روی سایت ممکن است مانع از دسترسی کاربران به کمک‌های عملی از طرف گروه‌های واقعی شود.»

در همین حال فیسبوک در دستورالعمل‌ خود از ناظران می‌خواهد در موارد خاصی نسبت به تهدیدهای مرتبط با خودکشی بی‌اعتنا باشند؛ زمانی که «قصد خودکشی از طریق هشتگ یا نشانگرهای احساسی ابراز شده» و یا وقتی شیوه‌های اقدام به خودکشی احتمالا کارآمد نیستند.

سیاست های فیسبوک در زمینه تصاویر خشونت آمیز، آزار غیرجنسی کودکان و آزار حیوانات نشان می‌دهد که برغم تلاش‌های صورت گرفته در راستای ممنوعیت تصاویر هولناک، نفوذناپذیری این رسانه مجازی همچنان مورد تردید است. ناظران فیسبوک تنها محتواهایی را حذف می‌کنند که از سوی کاربران گزارش شده باشند و این بدان معناست که تصاویر قبل از گزارش شدن، توسط میلیون‌ها نفر دیده شده است.

در دستورالعمل فیسبوک، این موارد بعنوان تصاویر حاوی کودک آزاری تلقی می‌شوند: – ویدئوهایی که در آن کودکان (یا نابالغین، زیر ۱۸ سال) هدف ضرب و شتم (از جمله با مشت و لگد و کشیده) بزرگسالان قرار گیرند؛ – ویدئوهایی که در آن اثری از گاز گرفتن، سوزاندن و بریدن پوست کودکان توسط بزرگسالان دیده می‌شود؛ ویدئوهایی که مسموم کردن، خفه کردن با طناب، خفه کردن در آب و ضرب و جرح در آن نشان داده می‌شود؛ ویدئوهایی حاوی هل دادن و پیچاندن کودکان از ناحیه مچ دست و پا، بازو، ران و گردن توسط بزرگسالان؛ استعمال دخانیات و مواد مخدر توسط نوباوگان که می‌تواند از طریق همراهی یا تشویق بزرگسالان صورت گیرد.

رویکرد فیسبوک در قبال تصاویر خشونت‌آمیز مرتبط با حیوانات را می‌توان در این عبارت یافت: «ما با هدف اطلاع رسانی اجازه می دهیم تصاویر و ویدئوهای حاوی آزار حیوانات در فضای مجازی منتشر شود، اما مخاطبان را در برابر برخی محتواهای به شدت آزار دهنده محافظت می کنیم.» تصاویر حاوی قطع عضو، ضرب و جرح حیوان توسط انسان و شکنجه‌هایی که موجب مصدومیت حیوان شود از جمله مواردی است که فیسبوک بعنوان تصاویر خشونت آمیز دسته‌بندی کرده است.

یافته های تحقیق اخیر گاردین گامی در بهبود معیارها و ضوابط اخلاقی رسانه‌های اجتماعی تلقی می شود. شماری از رهبران جهان از جمله نخست وزیر بریتانیا هم پیش تر از رسانه های مجازی خواسته بودند تا نظارت‌های بیشتری را در زمینه پیام‌هایی با محتوای خشونت و افراطگرایی اعمال کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد

علت مرگ متیو پری بازیگر سریال «فرندز» اعلام شد

هنری کیسینجر، یکی از تاثیرگذارترین چهره‌‌های دیپلماسی آمریکا و متحد نزدیک شاه ایران درگذشت