حضور زنان افغان در ورزشگاه ها پر رنگ تر می شود

حضور زنان افغان در ورزشگاه ها پر رنگ تر می شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

زنان افغانستان پس از سقوط طالبان طی شانزده سال گذشته اجازه داشتند با حضور در ورزشگاه ها به تماشای مسابقات ورزشی بپردازند.

شیبا رحیمی نام یکی از زنانی است که برای تماشای مسابقات فوتبال لیگ برتر افغانستان به ورزشگاه می رود. این دانشجوی ۲۱ ساله می گوید: «زنان در اینجا توسط کسی مورد اذیت و آزار قرار نمی گیرند. مکان مناسبی برای زنان است.»

او به تماشای بازی بین تیم های طوفان هریرود و سیمرغ البرز در ورزشگاه کابل نشسته است.

Segregated but not silent: female Afghan football fans make themselves heard above the crowd https://t.co/vOWNggb7Oipic.twitter.com/KV7l4yvHqq

— AFP news agency (@AFP) October 8, 2017

تصور امکان حضور زنان در ورزشگاه ها در زمان حکومت طالبان وجود نداشت. رژیم افراط گرای طالبان بین سالهای ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی قدرت را در افغانستان در دست داشت.

بیشتر بخوانید: «برخی رسانه‌ها به خشونت علیه زنان افغانستان دامن می زنند»

پس از سقوط طالبان در ابتدا شمار اندکی از زنان به ورزشگاه ها می رفتند اما امروز با نمایش زنان ورزشکار در تلویزیون تعداد بیشتری از آنها به ورزشگاه ها می روند.

تامین امنیت تجمعات بزرگ از جمله مسابقات ورزشی یکی ازدغدغه های اصلی مقامات افغانستان است. ماه گذشته یک مسابقه کریکت توسط یک بمبگذار انتحاری هدف قرار گرفت که در جریان آن سه نفر کشته شدند.

زنان افغان در حالی به ورزشگاه ها می روند که در ایران، همسایه غربی افغانستان زنان اجازه تماشای مسابقات فوتبال در ورزشگاه ها را ندارند. ماه گذشته با وجود حضور زنان سوری در ورزشگاه آزادی تهران در جریان دیدار تیم های فوتبال ایران و سوریه، زنان ایرانی بار دیگر از ورود به ورزشگاه بازماندند.

بیشتر بخوانید: زنان ایرانی از ورود به ورزشگاه آزادی بازماندند
بیشتر بخوانید: شایسته واعظ، خلبان افغان سفر خود به دور دنیا را کامل کرد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بولینگ، سرگرمی جدید زنان و مردان مزارشریف افغانستان

طالبان در واکنش به نشست مخالفانش در مسکو: برخی کشورها می‌خواهند مهره‌های سوخته را دوباره زنده کنند

شگفتی‌سازی تیم افغانستان در جام جهانی کریکت با پرچم و سرودی که طالبان ممنوع کرده است