محاصره داعش در دیرالزور تنگتر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
محاصره داعش در دیرالزور تنگتر شد

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید گروه های اسلامگرای افراطی از جمله نیروهای تحریرالشام به مناطقی در پیرامون شهر حما واقع در شمال غربی این کشور حملات وسیعی را آغاز کرده اند.

این بزرگترین حمله نیروهای اسلامگرای افراطی به این مناطق از ماه مارس محسوب می شود. ارتش سوریه کنترل این منطقه را در دست دارد.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز نیروی هوایی ارتش سوریه برای مقابله با حملات این نیروها حملات هوایی را آغاز کرده است.

براساس آخرین گزارشها ارتش سوریه ادعا می کند که این حملات را دفع کرده است.

از ماه ژانویه سال جاری حداقل پنج گروه از اسلامگرایان دولت سوریه از جمله جبهه فتح شام (جبهه النصره سابق) شاخه القاعده در سوریه، با یکدیگر ائتلاف کرده اند.


ادامه نبردها در دیرالزور

وزارت دفاع روسیه می گوید نیروهای ارتش سوریه با حمایت نیروهای هوایی روسیه از رود فرات در دیرالزور عبور کرده و به کرانه شرقی آن رسیده اند. این پیشروی گام مهمی برای محاصره کامل نیروهای داعش در این شهر محسوب می شود.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید با این پیشروی نیروهایی که قصد عبور از فرات را داشته باشند بلافاصله هدف حملات هوایی روسیه و ارتش سوریه قرار می گیرند.

براساس گزارشها عملیات آزادسازی چندین روستا در کرانه شرقی رود فرات همچنان ادامه دارد.

همزمان عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه با حمایت ایالات متحده آمریکا در منطقه در جریان است.

نیروهای دموکراتیک سوریه عملیات نظامی خود را با ارتش سوریه و روس‌ها هماهنگی نمی کنند اما گزارش‌ها حاکی است که برای جلوگیری از برخورد احتمالی یک خط ارتباطی بین طرفین وجود دارد.

نیروهای دموکراتیک سوریه روز شنبه نیروی هوایی روسیه را به بمباران منطقه شمال شرقی دیرالزور یعنی محل فعالیت این نیروها متهم کرده بودند. روسیه بلافاصله هدف قراردادن نیروهای دموکراتیک سوریه را رد کرده است.


موضع کشورهای دوست سوریه در روند بازسازی کشور

گروه موسوم به کشورهای دوست سوریه متشکل از چهارده کشور در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گردهم آمدند و موضع خود درباره روند بازسازی کشور را روشن کردند.

براین اساس این گروه تصریح کرد تا زمانی که روند انتقال قدرت در سوریه آغاز نشود و سرنوشت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور مشخص نشود هیچ یک از کشورهای عضو این گروه برای بازسازی سوریه کمک مالی اعطاء نخواهند کرد.

بحران و درگیری در سوریه وارد هفتمین سال خود می شود. از سال ۲۰۱۱ یعنی آغاز تظاهرات مردمی و سرکوب آنها توسط رژیم بشار اسد و سپس شروع درگیریها تا کنون حداقل ۳۳۰ هزار نفر جان خود را از دست داده و میلیونها نفر نیز آواره شده اند.