مسلمانان روهینگیا از میانمار می گریزند؛ واکنش‌ کشورهای مسلمان

مسلمانان روهینگیا از میانمار می گریزند؛ واکنش‌ کشورهای مسلمان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کشته شدن صدها نفر از کودکان و زنان و مردان مسلمان روهینگیا در استان راخین میانمار (برمه) و فرار با پای پیاده از روستاها و سرگردانی و درماندگی آنان در مرز این کشور با بنگلادش واکنش‌های بسیاری را در سطح بین الملل بدنبال داشته است.

موج جدید خشونت‌ها در استان راخین میانمار اواخر ماه اوت و بدنبال حمله شبه نظامیان به پاسگاه های پلیس و نظامیان این کشور آغاز شد.

رهبران چندین کشور اکثرا مسلمان از جمله ترکیه، اندونزی و پاکستان در مورد خشونت علیه اقلیت مسلمان میانمار واکنش نشان داده اند.

خواجه محمد آصف، وزیر امور خارجه پاکستان روز دوشنبه با «اسفناک» خواندن خشنونت ها علیه مسلمانان روهینگیا، «خشم عمیق» خود را نسبت به این اتفاقات ابراز کرد.

پس از درخواست ریاست جمهوری اندونزی برای توقف سریع درگیری ها و خشونت ها در استان راخین میانمار علیه مسلمانان، وزیر امور خارجه این کشور برای مذاکره و دیدار با آنگ سان سوچی راهی این کشور شد.

بنگلادش که مقصد هزاران پناهجوی روهینگیا بوده است دولت میانمار را به مین گذاری در بخش هایی از مرزهای خود با این کشور متهم کرده است. بیش از ۱۲۳ هزار مسلمان روهینگیایی در دو هفته اخیر به بنگلادش گریخته اند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز که در روزهای آغازین هفته، کشتار مسلمانان روهینگیا را نسل کشی خوانده بود، روز سه شنبه نگرانی خود از وضعیت مسلمانان و پناهجویان میانمار را در تماس تلفنی با آنگ سان سوچی در میان گذاشت. آقای اردوغان با دبیر کل سازمان ملل نیز درباره این موضوع گفتگو کرده است.

خانم سوچی برنده جایزه صلح نوبل که در روزهای اخیر با انتقادات بسیاری درباره عدم واکنش و رسیدگی به وضعیت اقلیت مسلمان کشور خود روبرو بود، روز چهارشنبه گزارشهای منتشر شده در مورد وضعیت مسلمانان روهینگیا را همچون «کوه یخی» خواند که باعث شده است تا تصویری مخدوش از واقعیت ارائه شود. خانم سوچی گفت که اخبار نادرست باعث ترویج منافع تروریست ها می شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز روز چهارشنبه دولت میانمار را به جلوگیری از «جنایات وحشیانه علیه مسلمانان» دعوت کرد و از دولتهای همسایه مسلمان این کشور خواست تا به «مردم آواره میانمار» کمک کند. وی همچنین از اعلام آمادگی ایران و جمعیت هلال احمر برای کمک رسانی و اسکان پناهجویان روهینگیا خبر داد.

شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس جمهور ایران در امور حقوق شهروندی نیز در حساب توئیتری خود جهان را به سکوت در برابر «مظلومیت روهینگیا» متهم کرد.

جهان در برابر مظلومیت #روهینگیا سکوت کرده است…#Rohingyapic.twitter.com/6cPLqYSrBy

— شهیندخت مولاوردی (@mowlaverdi) September 5, 2017

از سوی دیگر ناراندرا مودی، نخست وزیر هند پس از این که این کشور از عزم دولت برای اخراج پناهجویان روهینگیا خبر داد در دیداری با آنگ سان سوچی اعلام کرد که هند نگرانی میانمار از «خشونت افراط گرایان» را درک می کند.

تعداد زیادی از مسلمانان روسیه نیز روز چهارشنبه ششم سپتامبر در مقابل سفارت میانمار در مسکو در حمایت از مسلمانان روهینگیا تظاهرات کردند.

A post shared by Исса Хашиев (@issa_khashiev) on Sep 3, 2017 at 3:31am PDT

صدها نفر از مسلمانان داغستان، جمهوری خودمختار فدراسیون روسیه نیز، در مخاچ قلعه، پایتخت این جمهوری در حمایت از مردم مسلمان میانمار به تظاهرات پرداختند.

در جاکارتا، پایتخت اندونزی هم در مقابل سفارت میانمار و در اعتراض به خشونت علیه مسلمانان روهینگیا تجمع اعتراضی بزرگی برگزار شد.

At least a thousand protesting against Rohingya persecution near Myanmar embassy in Jakarta pic.twitter.com/351EiPKAIT

— Stephen Wright (@stephenwrightAP) September 6, 2017

گروزنی پایتخت جمهوری مسلمان‌نشین چچن نیز روز دوشنبه شاهد تظاهرات هزاران نفر در همبستگی با مسلمانان روهینگیا بود. رمضان قدیروف، رهبر جمهوری چچن در سخنرانی خود در این تظاهرات از کشورهایی که مرزهای خود را به روی پناهجویان میانمار بسته اند به شدت انتقاد کرد.

LIVE: Rally in support of #RohingyaMuslims takes place in Grozny, Chechnya https://t.co/1HO2MFfZFWhttps://t.co/gOHyaKMbI8pic.twitter.com/PPNMDyQZSC

— RT (@RT_com) September 4, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میانمار مین‌گذاری مرز خود با بنگلادش را تکذیب کرد

آنگ سان سوچی برای نخستین بار از حقوق مسلمانان روهینگیا سخن گفت

بحران انسانی میانمار و تحقیقات سازمان ملل متحد در مورد پاکسازی اقلیت مسلمان روهینگیا