Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آنگ سان سوچی برای نخستین بار از حقوق مسلمانان روهینگیا سخن گفت

آنگ سان سوچی برای نخستین بار از حقوق مسلمانان روهینگیا سخن گفت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

آنگ سان سوچی، مشاور دولت و سخنگوی رییس جمهوری میانمار که به دلیل انفعال در قبال فاجعه انسانی مسلمانان روهینگیا تحت فشارهای بین‌اللمللی است، برای نخستین بار در یک تماس تلفنی با رجب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه به طور ضمنی از عزم دولت میانمار برای حفاظت از حقوق همگان از جمله اقلیت روهینگیا سخن گفت.

با اینحال، به گزارش رویترز، وی در گفتگو با خبرگزاری‌ها ضمن انتقاد از اطلاع رسانی نادرست درمورد وقایع ایالت راخین، هیچ اشاره‌ای به سرنوشت هزاران آواره روهینگیایی نکرده است.

نزدیک به ۱۲۵ هزار پناهنده روهینگیایی در طی دو هفته اخیر پس از سرکوب نظامی میانمار به بنگلادش گریخته‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در واکنش به نقض گسترده حقوق بشر در میانمار گفت: «ما گزارش‌های دائمی در مورد خشونت از سوی نیروهای امنیتی میانمار از جمله حملات کور دریافت می‌کنیم. این رفتارها تنها باعث افزایش تندروی و افراطی‌گرایی می‌شود. دیگر نمی‌توان یک برنامه عملی موثر را برای ریشه‌کن کردن ریشه‌های یک بحران به تاخیر انداخت. بسیار حیاتی است که دولت میانمار به مسلمانان راخین ملیت یا حداقل مدارک قانونی اعطا کند تا به آنان اجازه داده شود که زندگی طبیعی داشته باشند.»

سازمان عفو بین‌اللمل نیز ضمن تاکید بر لزوم پایبندی هند در حمایت از حقوق پناهجویان، از ناندرا مودی، نخست وزیر این کشور تقاضا کرده تا در جریان سفر خود به میانمار، مسئولان این کشور را برای رفع این مشکل تحت فشار بگذارد.

در آخرین تحولات مربوط به بحران جاری و در پی واژگونی قایق حامل آوارگان روهینگیایی که از میانمار عازم بنگلادش بودند، صبح امروز چهارشنبه ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر)، حداقل ۵ کودک غرق شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها