Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا آمریکا موشک کره شمالی را ساقط نکرد؟

چرا آمریکا موشک کره شمالی را ساقط نکرد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کره شمالی روز دوشنبه در حالی دست به آزمایش یک موشک میان برد زد که آمریکا پیش از این تهدید کرده بود موشکهایی را که به مقصد جزیره گوام پرتاب شوند، ساقط خواهد کرد.

موشکی که پیونگ یانگ روز دوشنبه پرتاب کرد از آسمان ژاپن عبور کرد اما واشنگتن و توکیو آن را ساقط نکردند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به این آزمایش روز سه شنبه گفت «تمام گزینه ها» در مواجهه با تهدید کره شمالی روی میز است. رئیسان جمهور پیشین ایالات متحده هم در گذشته چنین سخنی را مطرح کرده بودند.

آمریکا تاکنون از هدف گیری موشکهای پرتاب شده توسط پیونگ یانگ خودداری کرده است. این در حالی است که ایالات متحده با پرتاب موشکی از ناوهای خود قادر به ایجاد اخلال در آزمایش موشکی کره شمالی است.

آمریکا ۳۳ ناو زرهی دارد که در چارچوب سامانه دفاع موشکی این کشور (ایجیس Aegis) فعالیت می کنند. این ناوها قادر به سرنگون سازی موشکهای میان برد هستند. در حال حاضر ۱۶ ناو زرهی ایجیس در اقیانوس آرام حضور دارند.

فرماندهی ارتش آمریکا در اقیانوس آرام در واکنش به آزمایش موشکی روز دوشنبه پیونگ یانگ بیانیه ای منتشر کرد که در آن آمده است: «فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی برآوردی انجام داد که براساس آن پرتاب موشکی کره شمالی تهدیدی برای آمریکای شمالی به شمار نمی آمد.»

Statement on latest #NorthKorea violation of UN</a> Security Council resolutions: 3 SRBM launches; no threat to U.S. territory including <a href="https://twitter.com/hashtag/Guam?src=hash">#Guam</a> <a href="https://t.co/UmQHyZtleC">pic.twitter.com/UmQHyZtleC</a></p>— U.S. Pacific Command (PacificCommand) August 25, 2017

جیمز مَتیس، وزیر دفاع ایالات متحده اوایل ماه جاری میلادی گفته بود موشکهای پرتاب شده به سوی گوام و سایر قلمروهای آمریکا به منزله جنگ بر ضد ایالات متحده تلقی شده و بلافاصله ساقط خواهند شد. با این حال وی افزوده بود که اگر موشکها از زمین به دریا پرتاب شوند رئیس جمهوری آمریکا باید در مورد نحوه واکنش واشنگتن به آن تصمیم بگیرد.

North Korea shows Guam attack in new video as it warns of ‘merciless revenge’ against US over drills https://t.co/11ZcvbVBhk

— The Telegraph (@Telegraph) August 22, 2017

ره گیری و ساقط سازی موشکها می تواند برای ایالات متحده هزینه بر باشد. این کشور از سال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون ۳۷ موشک میان برد را به طور آزمایشی ره گیری کرده که در ۲۹ مورد آزمایش موفق بوده و موشک میان برد ساقط شده است.

دلایل زیادی برای عدم موفقیت برخی از این آزمایشها عنوان شده اما بنا به اعلام پنتاگون آزمایش واقعی ره گیری موشکهای میان برد بسیار گران قیمت است و به وقت و حمایت مالی بسیاری نیاز دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابعاد جدید بحران کره؛ روسیه به آمریکا هشدار داد

رهبر کره شمالی: آزمایشهای موشکی بیشتری در راه است

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد