Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نامه ۵۷ گروه حقوق بشری به سازمان ملل برای حل فاجعه انسانی یمن

نامه ۵۷ گروه حقوق بشری به سازمان ملل برای حل فاجعه انسانی یمن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

۵۷ گروه حقوق بشری از سراسر جهان، روز سه‌شنبه ۷ شهریور (۲۹ اوت) در نامه‌ای که خطاب به اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نوشته شده، خواستار ایجاد یک نهاد مستقل از سوی این سازمان برای بررسی نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشردوستانه و کشتار مردم یمن شدند.

سازمان دیدبان حقوق بشر، یکی از امضاکنندگان این نامه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نقض جدی حقوق بین‌المللی بشر دوستانه و سوءاستفاده از قوانین بین‌اللملی حقوق بشر از سوی طرفین درگیری همچنان ادامه دارد.»

یمن فقیرترین کشور عربی جهان است که از سپتامبر سال ۲۰۱۴ و پس از ورود حوثی‌ها به صنعا درگیر جنگ داخلی شده است. عربستان سعودی و متحدانش از مارس سال ۲۰۱۵ در پشتیبانی از دولت عبد ربه منصور هادی وارد میدان جنگ یمن شدند.

57 charities echo UN rights experts’ calls to probe war crimes & grave rights abuses against Yemen’s civilians HRW</a> <a href="https://t.co/tlYDgeGwjy">https://t.co/tlYDgeGwjy</a> <a href="https://t.co/xt7oflD63P">pic.twitter.com/xt7oflD63P</a></p>— Gerry Simpson (GerrySimpsonHRW) 29 août 2017

فاجعه انسانی یمن

سازمان ملل متحد پیامدهای جنگ داخلی یمن را «بزرگترین بحران انسانی در جهان» نامیده است. جنگی که تاکنون بیش از ۸ هزار کشته، ۴۴ هزار زخمی و هزاران آواره برجای گذاشته است.

در پی شدت گرفتن درگیری‌های داخلی در یمن، شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که بیش از یک سوم جمعیت یمن یعنی در حدود ۷ میلیون از ساکنان این کشور در خطر قحطی قرار دارند و بیش از ۳ میلیون کودکان، زنان باردار و مادران شیرده از سوتغذیه شدید رنج می‌برند.

شیوع وبا

از اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی، شیوع بیماری وبا در یمن آغاز شد. براساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، از زمان انتشار این بیماری تاکنون بیش از ۲ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و پیش‌بینی شده که بیش از ۶۰۰ هزار نفر امسال درگیر این بیماری شوند.

براساس گزارش‌های رسمی منتشر شده، روزانه ۵۰۰۰ نفر در یمن به این بیماری مبتلا شده که بیشتر آنان علایم خفیفی از بیماری نشان می دهند ولی در موارد جدی و شدید مرگ مبتلایان در عرض چند ساعت رخ می‌دهد.

در مورد میزان شیوع وبا در یمن گزارش‌های متفاوت و گاها متناقضی منتشر شده است. گرچه یونیسف روز سه‌شنبه در بیانیه خود اظهار داشته که شیوع بیماری وبا در دوماه گذشته به دلیل فعالیت‌های داوطلبانه گروه‌های محلی کاهش یافته، اما شماری از سازمان‌های امدادی می‌گویند در ابتدای ماه ژوئیه امسال به علت وجود مشکلاتی در سیستم فاضلاب شهر صنعا مجددا شدت گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تب دنگی جان ده‌ها هزار یمنی را تهدید می‌کند

از هر ۱۲۰ یمنی یک نفر مبتلا به وباست

یمن؛ وبا در انتظار آنها که از سوء تغذیه جان بدر می برند