Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یمن؛ وبا در انتظار آنها که از سوء تغذیه جان بدر می برند

یمن؛ وبا در انتظار آنها که از سوء تغذیه جان بدر می برند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دختر بچه‌ یمنی که از سوء‌تغذیه شدید جان بدر برده بود قربانی وبا شد و جان باخت. بتول پنج ساله یکی از دو هزار نفری است که بنابر گزارش سازمان جهانی بهداشت بر اثر ابتلا به وبا در این کشور جنگ‌زده جان داده‌اند.

خبر نجات او از سوء تغذیه و بهبود حال وی ده روز پیش توسط گزارشگر یک سازمان بشردوستانه در شبکه توییتر منتشر شد. اما پس از چند روز وبا به او امان نداد و پدرش از مرگ او خبر داد.

I’m sorry I have very sad news. Batul’s father called me, she died from #cholera, they buried her today. #Yemenhttps://t.co/kbll06st3U

— Ahmad Algohbary (@AhmadAlgohbary) 23 juillet 2017

دو سال جنگ داخلی بین نیروهای طرفدار عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری تحت حمایت عربستان سعودی و شیعیان حوثی تحت حمایت ایران وضعیت اسفباری را برای مردم یمن به ارمغان آورده است.

بحران انسانی میراث حملات هوایی ائتلاف

بخش عمده‌ای از بحران انسانی کنونی یمن زاییده رویکردی است که ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی در قبال این کشور در پیش گرفت. ائتلاف از مارس سال ۲۰۱۵ در راستای حمایت از رئیس‌جمهوری یمن و با حملات هوایی برنامه‌ریزی شده به غیرنظامیان، زیرساخت‌ها و مواضع حوثی‌ها چنین فاجعه‌ای را رقم زد. در این میان بریتانیا و ایالات متحده آمریکا هم با تامین تجهیزات نظامی و پشتیبانی نظامی مورد نیاز ائتلاف در این فاجعه نقش داشته‌اند.

در این حملات مرگبار و بی‌امان از بسیاری از بیمارستان‌ها، مدارس تاسیسات آبرسانی، مزارع، بازارها و حتی بندر اصلی حدیده چیزی جز ویرانه ای باقی نمانده است. تهدید جدی حریم هوایی مناطق تحت کنترل حوثی‌ها هم عملا مانع از کمک‌رسانی و ارسال اقلام ضروری از جمله سوخت، غذا و فوریت‌های پزشکی به آسیب‌دیدگان حملات هوایی شده است.

صدها هزار نفر در معرض خطر وبا

حملات هوایی نیروهای ائتلاف در یمن بیش از ۱۰ هزار کشته و ۴۰ هزار زخمی برجای گذاشته و دست‌کم سه میلیون نفر را آواره کرده است. آنها که زنده مانده‌اند با گرسنگی و سوء تغذیه دست به گریبانند. آنهایی هم که از سوء تغذیه جان به در برده‌اند با مشکل دیگری روبرو هستند و بسیاری از آنها به وبا مبتلا می‌شوند.

ناسالم بودن سامانه آب آشامیدنی و دفع زباله موجب شیوع سریع وبا در یمن شده است. به گفته تدروز آدانوم، مدیر سازمان جهانی بهداشت بیش از ۱۴.۵ میلیون نفر از دسترسی به آب آشامیدنی سالم محروم هستند. وضعیت در شهرهای تعز، صنعا و حدیده فاجعه‌بارتر است. آنطور که سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید، در تعز زباله‌ها روز به روز بیشتر در خیابان‌ها تل‌انبار می‌شود.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی نزدیک به چهارصد و چهل هزار نفر (۴۲۶۶۲۵ نفر)، حدود دو درصد جمعیت کشور به وبا مبتلا شده‌اند. به این رقم آنطور که آمار سازمان ملل متحد نشان می‌دهد روزانه پنج تا شش هزار نفر اضافه می‌شود.

به گزارش گاردین، ساکنان مناطق تحت کنترل حوثی‌ها ۷۰ درصد بیشتر از ساکنان دیگر مناطق با خطر ابتلا به وبا روبرو هستند.

نیاز دوسوم جمعیت کشور به کمک‌های اضطراری

شیوع وبا تنها بخشی از بحران انسانی است که یمن، این کشور جنگ‌زده با آن دست به گریبان است. بر اساس گزارش‌های رسمی بسیاری از پزشکان به دلیل پرداخت نشدن حقوق‌شان فعالیت خود را در بیمارستان‌های دولتی متوقف کرده‌اند. حقوق حدود۳۰ هزار تن از کارکنان حوزه سلامت طی یکسال پرداخت نشده است. افزون براین نزدیک به ۵۵ درصد بیمارستان‌ها از کار افتاده‌اند و باقیمانده هم با کمبود نیروی انسانی، پزشک و تجهیزات روبرو هستند.

به این ترتیب دو سوم جمعیت کشور نزدیک به ۱۹ میلیون نفری یمن به نوعی به کمک‌های اضطراری نیاز دارند. چهار و نیم میلیون کودک یمنی هم از سوء تغذیه رنج می‌برند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صندوق نجات کودکان: در یمن کودکان از گرسنگی می‌میرند

پهپادهای ایران و امارات در جنگ سودان؛ ماجرای هواپیمایی که از بندرعباس برخاست و از صفحه رادار محو شد

هشدار وزیر کشور اسلواکی به دنبال ترور رابرت فیچو: کشور در آستانه جنگ داخلی قرار دارد