تب دنگی جان ده‌ها هزار یمنی را تهدید می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تب دنگی جان ده‌ها هزار یمنی را تهدید می‌کند
کپی رایت  AP Photo/Hani Mohammed

تب دنگی که با نیش پشه به انسان منتقل می‌شود، یکی از آخرین بلایایی است که یمنی‌ها پس از جنگ و حملات هواپیماها و خمپاره‌ها و قحطی و وبا، اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

این در حالی است که بسیاری از خانواده‌های یمنی به دلیل درگیری‌های ۵ سال اخیر مجبور به ترک خانه خود شده‌اند، کار خود را از دست داده‌اند و اکنون در دوران آوارگی باید راهی برای پرداخت داروی‌های این بیماری که رایگان نیست، پیدا کنند.

سرعت گسترش تب دنگی بیش از هربیماری دیگری در جهان است. این بیماری علائمی مانند آنفولانزا دارد و در صورت ابتلای شدید به آن، حتی ممکن است بیمار دچار خونریزی داخلی نیز بشود.

تب دنگی هیچ درمان مشخصی ندارد و هیچ واکنسی هم برای آن در دسترس نیست.

میزان ابتلا به تب دنگی در سراسر جهان رو به افزایش است. سازمان جهانی بهداشت در سال جاری میلادی، این بیماری را یکی از ۱۰ تهدید مهم برای بهداشت عمومی در سراسر جهان اعلام کرد.

بنا بر گزارش کارکنان بخش بهداشت یمن، این بیماری بویژه در میان آوارگان جنگ که در شرایط بهداشتی نامناسبی قرار دارند، بیش از دیگر گروهها شایع شده است. باران‌ها و باتلاق‌ها نیز به ازدیاد پشه‌ها کمک می‌کنند.

به گفتۀ یک پرستار یمنی که در شهر حجه در غرب یمن مشغول کار است، هم اکنون در یک اردوگاه ۷۰۰ نفری در نزدیکی این شهر، همه آوارگان مبتلا به تب دنگی هستند.

تیم‌های پزشکی فعال در یمن که یکی از فقیرترین کشورهای عربی محسوب می‌شود و زیرساختهای پزشکی آن در جریان جنگ ۵ ساله از بین رفته، در تلاشند تا راهی برای معالجه بیماران بیابند.

بسیاری از بیماران در راه رسیدن به درمانگاهها جان خود را از دست می‌دهند، شمار مرگ و میر در خانه‌ها نیز افزایش یافته است.

در بسیاری از خانه‌ها، تمام اعضا به تب دنگی مبتلا شده‌اند و سوء تغذیه نیز که در وضعیت کنونی یمن، مشکلی شایع است توان بیماران را بیش از حد انتظار می‌گیرد.

به گفته اکرم اکلان، یکی از پزشک‌هایی که در شهر حجه کار می‌کند، بیش از نیمی از بیماران روزانۀ او مبتلا به تب دنگی هستند. اواعضای یک خانواده پانزده نفره را دیده که همه مبتلا به تب دنگی بوده‌اند.

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت تا کنون دست‌کم ۵۹۴۸۶ مورد مشکوک به ابتلا به تب دنگی در این کشور به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: