دادستان سابق ونزوئلا: شواهد مرتبط با فساد رئیس‌جمهوری را افشا می‌کنم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دادستان سابق ونزوئلا: شواهد مرتبط با فساد رئیس‌جمهوری را افشا می‌کنم

لوئیزا اورتگا، دادستان کل سابق اسپانیا که هفته گذشته کشور را ترک کرد و هم‌اکنون در برزیل اقامت دارد، بار دیگر دولت ونزوئلا را به فساد متهم کرد.

خانم اورتگا در تازه‌ترین اظهاراتش گفته که نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و اطرافیانش از شرکت عظیم ساخت‌وساز برزیلی «اوبردشت» میلیون‌ها دلار رشوه دریافت کرده‌اند.

دادستان سابق ونزوئلا اوضاع کنونی کشورش را مرگ حقوق اساسی خواند و بی‌ثباتی حاکم را خطری جدی برای منطقه توصیف کرد.

لوئیزا اورتگا با قطعیت از مدارک و شواهدی سخن گفته که بزودی آنها را در ایالات متحده آمریکا، کلمبیا، برزیل و اسپانیا افشا خواهد کرد. او اتهامات دولت ونزوئلا علیه خود را پیامد افشاگری‌هایش خوانده است.


اشاره وی به ادعای اخیر نیکلاس مادوروست که انحرافات جدی را به دادستان سابق و همسرش نسبت داده بود. رئیس‌جمهوری ونزوئلا روز یکشنبه طی یک نطق تلویزیونی لوئیزا اورتگا را به مانع‌تراشی در روند تحقیقات مرتبط با فساد متهم کرد. آقای مادورو دادستان کل سابق کشور و همسرش را به هدایت «شبکه اخاذی پول» متهم کرده و می‌گوید خانم اورتگا در ازای دریافت میلیون‌ها دلار افراد تحت پیگرد را در جریان قرار ‌داده و به آنها اجازه می‌داده از کشور فرار کنند.

هفته گذشته ماموران سازمان اطلاعات و امنیت ونزوئلا آپارتمان لوئیزا اورتگا را تفتیش کردند. دادستان کل سابق ونزوئلا که اوایل ماه جاری میلادی توسط شورای قانون اساسی از سمت خود برکنار شده بود روز جمعه اعلام کرد که به دلیل نگرانی از زندگی و سرنوشت خود تصمیم گرفته ونزوئلا را ترک کند. او ابتدا به کلمبیا و سپس به برزیل رفت.

خانم اورتگا می‌گوید برای چند روز در برزیل می‌ماند و پس از آن به کلمبیا بازمی‌گردد. خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری‌ کلمبیا روز دوشنبه با اعلام حمایت از دادستان سابق ونزوئلا گفته بود: «در صورتی که خانم اورتگا از این کشور درخواست پناهندگی کند، درخواست او پذیرفته می‌شود.»


این اقدام خشم دولت نیکلاس مادورو را برانگیخت. وزارت خارجه ونزوئلا بوگوتا (پایتخت کلمبیا) را کانون توطئه علیه دموکراسی و صلح ونزوئلا خواند و اقدام کلمبیا را «لکه ننگ تاریخ آمریکا» توصیف کرد.

از سوی دیگر نیکلاس مادورو در نظر دارد برای بازداشت لوئیزا اورتگا از اینترپل، پلیس بین‌الملل کمک بگیرد.