بشار اسد: جنگ ادامه دارد اما نشانه های پیروزی به چشم می خورد

بشار اسد: جنگ ادامه دارد اما نشانه های پیروزی به چشم می خورد
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه می گوید جنگ به پایان نرسیده اما نشانه هایی از پیروزی به چشم می خورد و توطئه و اقدامات کشورهای غربی برای سرنگونی وی با شکست همراه شده است.

آگهی

رییس جمهوری سوریه در سخنرانی روز یکشنبه خود در همایش وزارت خارجه این کشور به حمایت‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی کشورهای ایران، روسیه و حزب الله لبنان اشاره کرد و آنرا عامل مهمی در پیشروی نیروهای سوری در میدان نبرد و کاهش فشار جنگ دانست.

بشار اسد همچنین با عنوان موضوع کاربرد حق وتوی کشورهای چین و روسیه در شورای امنیت سازمان ملل گفت: «روسیه از حق وتوی خود در جهت دفاع از وحدت اراضی سوریه و منشور سازمان ملل متحد استفاده کرد. چین نیز به همین نحو عمل کرد.»

رییس جمهوری سوریه در ادامه از مذاکرات روسیه برای رسیدن به آتش بس استقبال کرد و گفت: «نفع همه ما در موفقیت و به ثمر رسیدن این ابتکار عمل روسیه است.» وی در ادامه ضمن محکوم کردن طرح پیشنهادی ایالات متحده آمریکا برای ایجاد منطقه امن در کشورش آنرا عاملی برای پوشش دادن فعالیت «تروریستها» ارزیابی کرد.

بشار اسد خطاب به کشورهایی که قصد دارند در سوریه سفارتخانه‌های خود را بازگشایی کنند گفت: «تا زمانی که ارتباط با تروریستها به صراحت قطع نشود، هیچ گونه همکاری در زمینه‌های امنیتی و یا بازگشایی سفارتخانه‌ها در کار نخواهد بود.»

آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی پس از آغاز تنش و درگیریها در سال ۲۰۱۱ در سوریه سفارتخانه‌های خود در دمشق را تعطیل کردند.

رییس جمهوری سوریه در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به سیاست ترکیه نسبت به کشورش تاکید کرد که آنکارا یک شریک و تضمین کننده روند صلح نیست و اعتمادی به این کشور وجود ندارد. بشار اسد نقش رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه را یک گدای سیاسی توصیف کرد.

ترکیه اعتقاد دارد بشار اسد نمی تواند نقشی در آینده سوریه و دوره انتقالی داشته باشد. این کشور از جمله حامیان مهم گروههای مخالف حکومت بشار اسد محسوب می شود.

اصابت راکت به نمایشگاه بین المللی تجارت دمشق

نمایشگاه بین المللی تجارت دمشق برای اولین بار پس از ۶ سال روز پنجشنبه در حومه دمشق و در نزدیکی منطقه غوطه شرقی گشایش یافت. غوطه یکی از پایگاه‌های اصلی شورشیان در استان دمشق به شمار می‌رود.

روسیه در ماه مه سال جاری طرح ایجاد مناطق امن در سوریه را مطرح کرد که سرانجانم در مورد آن توافق حاصل شد. گروهی از مخالفان دولت سوریه و سرگی لاوروف در ماه ژوئیه برای اجرای آتش‌بس در منطقه پرتنش توافق کردند.

دولت سوریه بازگشایی این نمایشگاه که مهمترین رویداد اقتصادی کشور محسوب می شود را نشانه برقراری آرامشی نسبی در کشور می داند.

آگهی

دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرده برخورد این راکت مرگ شش نفر، از جمله دو زن را درپی داشته است. تلویزیون دولتی سوریه نیز با اشاره به این رویداد از مجروح شدن چندین تن خبر داده است.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات ضد اسد در سوریه؛ شلیک نیروهای امنیتی حزب بعث به معترضان در شهر سویدا

گوشه‌ای از اعتراضات دُروزی‌های سوریه به گرانی بنزین

دومین هفته اعتراض‌ها در جنوب سوریه؛ معترضان خواستار برکناری بشار اسد شدند