حسن روحانی سه زن را به عنوان معاونان و دستیار خود انتخاب کرد

حسن روحانی سه زن را به عنوان معاونان و دستیار خود انتخاب کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه طی احکامی، سه زن را به عنوان معاونان و دستار خود در دولت دوازدهم انتخاب کرد؛ معاونان رئیس جمهور که شمار آنها به ۱۲ نفر می رسد سازمانهای مرتبط با نهاد ریاست جمهوری را اداره می کنند.

بنا بر حکم حسن روحانی، معصومه ابتکار به عنوان «معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده»، لعیا جنیدی به عنوان «معاون حقوقی» و شهیندخت مولاوردی به عنوان «دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی» انتخاب شدند.

معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی هر دو در دولت پیشین آقای روحانی نیز حضور داشتند و به ترتیب به عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت زنان فعالیت می کردند.

لعیا جنیدی وکیل پایه یک دادگستری و عضو هیات علمی دانشگاه تهران، اولین بار است که در دولت حضور دارد.

این انتصابها یک روز پس از آن صورت گرفت که در پی معرفی فهرست وزرای جدید کابینه حسن روحانی و نبود وزیر زن در میان وزرای پیشنهادی، انتقادات بسیاری به رئیس جمهور جدید این کشور وارد شد. آقای روحانی پیش تر در کنفرانس «زنان، اعتدال و توسعه» در بهمن ماه، خواستار حضور بیشتر زنان در حوزه فرهنگ و سیاست شده بود.

خانم مولاوردی پیش از این در یک گفتگو، نبود وزیر زن در دولت دوازدهم را نوعی «درجا زدن» خوانده بود.

در میان وزرای پیشنهادی برای کابینه جدید که برای آغاز به کار نیاز به دریافت رای اعتماد از مجلس دارند، نام هیچ وزیر سنی مذهبی نیز دیده نمی شود؛ این در حالی است که اهل سنت ۱۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

اصلاح طلبان بر این باورند که فقدان تنوع در این کابینه، نشانۀ آن است که حسن روحانی در مقابل فشار نهادهای مذهبی تسلیم شده است و از آنجا که پستهای کلیدی در این کابینه با نظر علی خامنه‌ای پر شده است، انتظار می رود که قانونگذاران نیز در مجلس این ترکیب کابینه را به چالش نکشند.

در دولت پیشین نیز نام هیچ زنی در میان وزرای کابینه آقای روحانی دیده نمی شد و بار دیگر، سه زن (معصومه ابتکار، شهیندخت مولاوردی و زهرا احمدی‌پور) سمت معاونان او را برعهده گرفتند.

پیش از انقلاب اسلامی ایران، فرخ رو پارسا به عنوان «وزیر آموزش و پرورش» و مهناز افخمی به عنوان «وزیر مشاور در امور زنان» در دولتهای عباس هویدا به فعالیت پرداختند. پس از انقلاب، تنها زنی که به مقام وزارت رسیده است، مرضیه وحید دستجردی بود که در سال ۱۳۸۸ در دولت محمود احمدی نژاد به عنوان «وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» انتخاب شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از زمین‌خواری تا درآمد ماهانه میلیاردی از هتل؛ از فساد مالی منتسب به کاظم صدیقی چه می‌دانیم؟

شرکت متا حساب‌های خامنه‌ای در اینستاگرام و فیسبوک را مسدود کرد

کنعانی: ایران از اول ژانویه عضو کامل بریکس محسوب می‌شود