بیش از ۵ هزار نفر در انتظار اعدام بدلیل جرائم مواد مخدر

بیش از ۵ هزار نفر در انتظار اعدام بدلیل جرائم مواد مخدر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در دفاع از طرح تخفیف مجازات محکومین مواد مخدر گفت در حال حاضر ۵ هزار و ۳۰۰ محکوم جرایم مواد مخد در انتظار اجرای حکم اعدام هستند.

سه شنبه ۱۷ مرداد و در جریان رسیدگی به طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر، وی با انتقاد از مجازات نشدن سرکرده‌ها و قاچاقچیان بین‌المللی افزود: «افراد زیادی که جزو محکومین مواد مخدر بوده اند اعدام شده اند و ۵ هزار و ۳۰۰ نفر در زندان‌ها هستند. چرا آمار اعدامی‌ها را اعلام نمی‌کنید؟ اسم سه قاچاقچی بین المللی را بیاورید که اعدام شده باشند.»

در این جلسه نمایندگان بدلیل اشکالات مطرح شده از سوی مخالفان، مجددا این طرح را به کمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع دادند و در نهایت ارجاع این طرح به کمیسیون با ۱۶۳ رای موافق، ۴۸ رای مخالف و ۵ رای ممتنع تصویب شد.

بحث در مورد میزان مجازات حوزه مجرمان مواد مخدر از چه زمانی آغاز شد؟

طرح اصلاح قانون مبارزه با موارد مخدر، پائیز سال ۹۵ با یک فوریت در مجلس دهم مطرح شد. در این طرح یک ماده الحاقی پیش بینی شده بود که بر اساس آن مجازات مجرمانی که از نظر دادگاه مفسد فی الارض شناخته نشوند، از حبس ابد و مجازات اعدام به حکم زندان بیش از ۲۵ تا ۳۰ سال تبدیل شود.

در طرح پیشنهادی مجلس مجازات اعدام جرائم مرتبط با تولید و قاچاق مواد مخدر بطور کامل حذف نشده است. بر اساس این طرح مجازات اعدام برای «جرائم سازمان یافته و باندی و سردسته ها»، «قاچاق مسلحانه مواد مخدر»، «مجرمان با سابقه» و «سواستفاده از کودکان در زمینه قاچاق»، «ساخت و تولید تریاک و مواد مخدر دیگر بیش از ۱۰۰ کیلو»، «ساخت و تولید هروئین و مشتقات بیش از ۲ کیلو»، «نگهداری و خرید هروئین و مشتقات بیش از ۵ کیلو» کماکان حفظ خواهد شد.

کلیات این طرح تیرماه ۱۳۹۶ در صحن علنی مجلس تصویب شد اما بدلیل اشکالات مطرح شده از سوی کمیسیون امنیت ملی و نماینده قوه قضائیه مجددا به کمیسیون قضایی-حقوقی ارجاع داده شد تا با رفع اشکالات مجددا در صحن به رای گذاشته شود.

بر اساس گزارش وبسایت خانه ملت بعد از ارجاع این طرح شرایط مجرمان برای کاهش مجازات اعدام به گونه‌ای در کمیسیون قضایی و حقوقی رقم خورد که قید وزن برای تولید، توزیع، حمل، نگهداری و وارد کردن موادمخدر به کلی از مجازات اعدام حذف و اعدام تنها مشمول سرکرده‌های باندهای قاچاق موادمخدر و قاچاقچیان و توزیع کنندگان مسلح شد.

مخالفان طرح اصلاح قانون مجازات جرائم مواد مخدر چه می گویند؟

در جلسه امروز مجلس، علی مویدی، قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در مخالفت با این طرح با بیان اینکه ایران در منطقه شبکه های مواد مخدر بسیار خشن و پیچیده قرار دارد گفت: «۹۵ درصد از جمعیت جامعه سالم و کمتر از ۵ درصد معتاد یا قاچاقچی هستند و در این طرح آن ۹۵ درصد جمعیت سالم دیده نشده و سلامت و امنیت آنها را به خطر می اندازد.» آقای مویدی که پیشتر هم در مصاحبه‌ای به شدت از رویکرد مجلس برای اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر انتقاد کرده بود، افزود در این طرح « بیشتر به بحث قاچاقچان توجه شده است.»

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر: «ملغی‌شدن اعدام به هیچ عنوان مطرح نیست»https://t.co/rxfTfFsmFqpic.twitter.com/0YplgLyzgF

— Human Rights In Iran (@ir_humanrights) August 1, 2017

سال گذشته نیز در ارجاع این طرح به کمیسیون قضایی-حقوقی، نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با رد مفاد آن گفته بود: «مجازات سنگین نقش بازدارندگی برای وقوع جرم دارد و اگر تهدید اعدام برداشته شود، بازار قاچاق مواد مخدر ثروت بیشتری را نصیب قاچاقچیان بزرگ می کند.»

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی-حقوقی مجلس در دفاع از این طرح گفت: «به دلیل افزایش آسیب های اجتماعی جدی برای خانواده‌های محکومین به اعدام در جامعه، ماده ۴۵ قانون مبارزه با مواد مخدر از سوی کمیسیون قضائی مورد اصلاح قرار گرفته است این در حالی است که با وجود اعدام های متعدد تاکنون از میزان گرایش به اعتیاد و قاچاق مواد مخدر کاسته نشده است.»

وی انتظار ۵ هزار و ۳۰۰ نفر در انتظار اعدام را معضل بزرگ برای خانواده های زندانیان دانست و گفت: «ما در این طرح نگفته ایم که اعدام حذف شود بلکه معتقدیم این حکم باید تنها برای افراد مستحق اعدام صادر شود چرا که بسیاری از این افراد به دلیل فقر مالی و مشکلات معیشت زندگی مورد سوءاستفاده مافیای مواد مخدر قرار گرفته اند.»

مجازات اعدام در ایران و سهم جرائم مواد مخدر

با وجود اینکه چین بیشترین میزان اعدام در جهان را دارد، اما شمار مجازات اعدام در ایران نسبت به جمعیت، این کشور را رکورد دار جهانی این مجازات کرده است. در سال‌های گذشته و به گفته مقام‌های قضایی ایران، دو سوم احکام اعدام‌ها مربوط به جرائم مواد مخدر بوده است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل در زمینه مجازات اعدام، اجرای این حکم در سال ۲۰۱۶ در ایران کاهش داشته اما شمار احکام اعدام صادر شده در این سال کمتر نشده است.

گزارش سالانه؛ مجازات اعدام: چین، ایران و عربستان سعودی بزرگ ترین جلادان جهانhttps://t.co/CRrCnNtSOypic.twitter.com/NpIbTuDy6w

— Amnesty Iran (@AmnestyIran) April 11, 2017

در این گزارش شمار احکام اعدام اجرا شده در سال ۲۰۱۶، ۳۲۸ مورد بوده است. بیشتر این احکام درباره محکومان جرایم مرتبط با مواد مخدر بوده است. عفو بین‌الملل می‌گوید ۹۶ مورد این احکاک از طریق مقامات رسمی و ۲۳۲ مورد آن از طریق «منابع موثق» سازمان عفو بین الملل تائید شده اند.

این سازمان در گزارش سالانه خود به تعداد بالای صدور حکم اعدام در سال ۲۰۱۶ در ایران اشاره کرده و دلیل در دست نداشتن آمار دقیق را عدم شفافیت سیستم قضایی توصیف کرده است.

آگهی

در ماه گذشته و در آستانه طرح مجدد الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر در صحن مجلس، سازمان عفو بین الملل از ایران خواسته بود تا از این فرصت برای نجات جان هزاران اعدامی استفاده کند و این مجازات را برای جرائم مواد مخدر به طور کامل حذف کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شبکه جهانی ارتباط مخفیانه برای ارتکاب جرائم سازمان یافته متلاشی شد

اعدام آدم‌ربایان و قاتلان اباسین زازی نوجوان ۱۲ ساله در کابل

عفو بین الملل؛ سال ۲۰۱۶ اجرای اعدام کاهش و صدور حکم آن افزایش یافت