Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عفو بین الملل؛ سال ۲۰۱۶ اجرای اعدام کاهش و صدور حکم آن افزایش یافت

عفو بین الملل؛ سال ۲۰۱۶ اجرای اعدام کاهش و صدور حکم آن افزایش یافت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اجرای حکم اعدام در ایران نسبت به سال گذشته با ۹۷۷ مورد ثبت شده، ۴۲ درصد کاهش یافته اما منهای چین، همچنان ۵۵ درصد از اعدام های اجرا شده در جهان در ایران صورت می گیرد.

آگهی

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود از کاهش اجرای حکم اعدام در جهان در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ خبر داد. در عین حال در این گزارش آمده است که میزان اعدام ها همچنان نسبت به دهه گذشته میلادی در جهان افزایش یافته است.

در حالی که ۱۴۰ کشور جهان حکم اعدام را لغو کرده اند، اما کشورهایی مانند چین، ایران، عربستان سعودی، عراق و پاکستان صدور و اجرای حکم این مجازات را ادامه می دهند و در صدر کشورهای اجرا کننده اعدام هستند.

بیش از نیمی از کشورهای جهان مجازات اعدام را اکنون به طور کامل لغو کرده اندhttps://t.co/dYMGahXmuhpic.twitter.com/Ulr19jhoWz

— Amnesty Iran (@AmnestyIran) April 11, 2017

در گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، بجز چین که آمار دقیقی از تعداد اعدام شدگان ارائه نمی دهد، در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۰۳۲ مورد اعدام در جهان صورت گرفته است. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۵ نشان از کاهش ۳۷ درصدی اجرای این مجازات در کشورهایی با بالاترین میزان اجرای اعدام دارد.

با اینکه اطلاعات اعدام در چین به منزله اسرار محرمانه دولتی تلقی می شود و آمار دقیقی از تعداد و مشخصات بسیاری از اعدام شدگان در دست نیست، در رتبه بندی سازمان عفو بین الملل این کشور هنوز در صدر اجرا کنندگان اعدام است.

ویلیام نی، کارشناس سازمان عفو بین الملل درباره مجازات اعدام در چین می گوید: «به نظر من نگران کننده ترین موضوع این است که چین همچنان برای هزاران نفر در سال حکم اعدام صادر می کند اما ما نام و تعداد آنها را نمی دانیم و از جزئیاتی نظیر اینکه آنها در پروسه قضایی وکیل یا نماینده قانونی داشته اند یا خیر بی خبر هستیم.»

در سال ۲۰۱۶، بجز چین ۸۳ درصد از مجموع اجرای مجازات اعدام در چهار کشور ایران، عربستان سعودی، عراق و پاکستان صورت گرفته است. در ایران ۵۶۷، در عربستان سعودی ۱۵۴، در عراق بیش از ۸۸ و در پاکستان ۸۷ مورد مجازات اعدام به اجرا در آمده است.

گزارش سالانه؛ مجازات اعدام: چین، ایران و عربستان سعودی بزرگ ترین جلادان جهانhttps://t.co/CRrCnNtSOypic.twitter.com/NpIbTuDy6w

— Amnesty Iran (@AmnestyIran) April 11, 2017

اجرای حکم اعدام در کشورهای مانند ایران و پاکستان در سال ۲۰۱۶ کاهش داشته اما این به معنای کم شدن صدور حکم اعدام در این کشورها نیست.

اجرای حکم اعدام در ایران نسبت به سال گذشته با ۹۷۷ مورد ثبت شده، ۴۲ درصد کاهش یافته اما منهای چین، همچنان ۵۵ درصد از اعدام های اجرا شده در جهان در ایران صورت می گیرد.

در گزارش عفو بین الملل آمده است: «ایران در سال ۲۰۱۶ حداقل ۵۶۷ نفر از جمله ۸ زن را اعدام کرد. مقامات مسئول ۲۴۲ مورد اعدام را از طریق منابع رسمی و نیمه رسمی اعلام کردند. اما منابع قابل اتکا تایید می کنند که حداقل ۳۲۵ مورد اعدام دیگر علاوه بر رقم رسمی اجرا شده است. حداقل ۳۳ مورد از اعدامها در ملاء عام انجام شدند.»

این گزارش افزوده است که اکثر اعدام ها در ایران که حدود ۳۲۸ مورد را شامل میشود در ارتباط با جرائم مواد مخدر بوده اند که ۹۶ مورد آنها از طریق مقامات رسمی و ۲۳۲ مورد آن از طریق منابع موثق سازمان عفو بین الملل تائید شده اند.

این سازمان در گزارش سالانه خود به تعداد بالای صدور حکم اعدام در سال ۲۰۱۶ در ایران اشاره کرده و دلیل در دست نداشتن آمار دقیق را عدم شفافیت سیستم قضایی خوانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند

زندان‌ خانگی؛ مهاجران افغان در پاکستان «از ترس اخراج» پنهان شده‌اند