Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شبکه جهانی ارتباط مخفیانه برای ارتکاب جرائم سازمان یافته متلاشی شد

مقر «یوروجاست»
مقر «یوروجاست» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارآگاهان طی ماه‌های اخیر موفق شده بودند پیام‌هایی را که تبهکاران با استفاده از «انکرو چت» رد و بدل می‌کردند به طور همزمان رمزگشایی و ردیابی کنند.

آگهی

مقامات فرانسه و هلند روز پنجشنبه اعلام کردند که شبکه ای از ارتباطات رمزگذاری شده را متلاشی کرده اند.

به گفته مسئولان قضایی و انتظامی فرانسه و هلند از این شبکه که «انکرو چت» (EncroChat) نام دارد تقریبا به طور انحصاری برای ارتکاب جرائم سازمان یافته در سطح جهان استفاده می شد. مقامات هلند و فرانسه این خبر را در جریان نشستی خبری در مقر «یوروجاست» (Eurojust)، اداره وابسته به اتحادیه اروپا که در زمینه مقابله با جرائم سازمان یافته فعالیت می کند اعلام کردند.

بنا به اعلام مقامات فرانسوی و هلندی از «انکرو چت» برای ارتکاب جرائمی مانند قاچاق مواد مخدر، قتل، پولشویی، اخاذی و آدم ربایی استفاده می شد. عملیات مشترک فرانسه و هلند برای فروپاشی «انکرو چت» منجر به «دستگیری» صدها نفر در چند کشور اروپایی شد. کارآگاهان طی ماه های اخیر موفق شده بودند پیام هایی را که تبهکاران با استفاده از «انکرو چت» رد و بدل می کردند به طور همزمان رمزگشایی و ردیابی کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به این ترتیب بیش از ۱۰۰ میلیون پیام مبادله شده از طریق «انکرو چت» رمزگشایی و ردیابی شد. نظارت بر پیام های «انکرو چت» تا روز ۱۳ ژوئن (۲۴ خرداد) ادامه داشت. استفاده کنندگان از این شبکه ارتباطی در این تاریخ دریافتند که «انکرو چت» دیگر برای مبادله پیام های آنها امن محسوب نمی شود. به گفته مقامات فرانسوی و هلندی بین «۹۰ تا ۱۰۰ درصد» استفاده کنندگان از «انکرو چت» در ارتکاب جرائم سازمان یافته نقش داشتند.

تخمین زده می شود که طی سال جاری از ۵۰ هزار گوشی تلفن همراه برای فعالیت در شبکه «انکرو چت» استفاده شده است.

اداره جرائم ملی بریتانیا نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که ۷۴۶ نفر در جریان عملیات علیه «انکرو چت» بازداشت شده اند. به گفته مقامات بریتانیایی برخی از بازداشت شدگان چهره های سرشناس در زمینه ارتکاب جرائم سازمان یافته هستند.

مقر «یوروجاست» که برای همکاری قضایی بین کشورهای اروپایی تشکیل شده است در شهر لاهه در هلند قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیش از ۵ هزار نفر در انتظار اعدام بدلیل جرائم مواد مخدر

جرائم سازمان یافته در اروپا، رویکردها و راهکارها

«تجاوز گروهی» در پاریس؛ زن استرالیایی با لباس نیمه‌پاره به اغذیه‌فروشی پناه برد