آغاز دولت دوم حسن روحانی و تلاش برای نجات برجام

آغاز دولت دوم حسن روحانی و تلاش برای نجات برجام
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

دو سال پس از تواقق هسته ای ایران و گروه ۱+۵، تهران برای نخستین بار آمریکا را مستقیما به نقض برجام متهم کرد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای دولت حسن روحانی چهارشنبه ۱۱ مرداد/ دوم اوت در واکنش به امضای تحریم‌های جدید کنگره آمریکا از سوی دونالد ترامپ، هدف اصلی اعمال مجازات‌ها و محدودیت‌ها علیه ایران را از بین بردن برجام خواند و گفت که کشورش نسبت به این حرکت واکنش بسیار هوشمندانه‌ای خواهد داشت.

ایران در دو سال گذشته در اجرای تعهدات توافق هسته ای شمار سانتریفوژها و ذخایر آب سنگین خود را کاهش داده و قلب رآکتور اراک را با بتن پر کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا پایبندی ایران به الزامات برجام را بارها تائید کرده اند.

از زمان اجرای برجام در ژانویه سال ۲۰۱۵ بسیاری از مقام‌های عالیرتبه ایران و در راس آن‌ها علی خامنه ای، رهبر این کشور نسبت به ناچیز بودن دستاوردهای توافق هسته ای انتقاد کرده بودند.

حسن روحانی در حالی دور دوم ریاست جمهوری خود را آغاز می کند که برجام، بزرگترین دستاورد دولت اول وی هیچگاه به این اندازه در معرض خطر نبوده است. آقای روحانی در زمان کارزار انتخاباتی اخیر گفته بود: «آمادگی دارم در چهار سال بعد غیر از تحریم‌های هسته‌ای، بقیه تحریم‌ها را هم بردارم و عزت و منفعت ایران را برگردانم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امضای قرارداد توسعه پارس جنوبی و اظهار نظر بیژن زنگنه و پاتریک پویانه

درباره ناوچه «زال» نیروی دریایی شاهنشاهی ایران که با نام «البرز» اکنون در دریای سرخ است چه می‌دانیم؟

اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به دلیل حمایت نظامی از روسیه و سوریه وضع کرد