امضای قرارداد توسعه پارس جنوبی و اظهار نظر بیژن زنگنه و پاتریک پویانه

امضای قرارداد توسعه پارس جنوبی و اظهار نظر بیژن زنگنه و پاتریک پویانه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی ، میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (سی ان ‎پی‎سی) و پتروپارس روز دوشنبه امضا شد.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در حاشیه امضای این قرارداد گفت: «با امضای این قرارداد خیلی از شک و تردیدهایی که پاره‌ای از شرکت‌های خارجی داشتند برای سرمایه گذاری و کار در ایران داشتند و برای اینکه تصمیم بگیرند برطرف خواهد شد و این شروع یک بازگشتی خواهد بود برای آنهایی که می خواهند در ایران سرمایه گذاری کنند، نه تنها نفتی‌ها بلکه غیر نفتی‌ها هم.»

با امضای قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت ایران از این میدان گازی مشترک با قطر افزوده می شود.توسعه این فاز معادل توسعه یک میدان نفتی با ظرفیت روزانه ۴۱۰ هزار بشکه در روز است .

پاتریک پویانه مدیر عامل توتال نیز گفت: «از زمان امضای برنامه جامع اقدام مشترک تمام شرکت‌ها مجاز به کار در ایران هستند. ما به ایران متعهدیم و امیدوارم که دیپلماسی بین المللی باعث حفظ ظرفیت حضور ما در اینجا باشد.»

جواد منتظری خبرنگار یورونیوز از تهران گزارش می دهد: «نفت موتور محرکه توسعه اقتصادی ایران است و امضای این قرارداد می تواند نوید بخش روزهای خوبی برای این صنعت تازه رها شده از تحریم‌ها باشد. صنعتی که به گفته وزیر نفت ایران به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که ۷۰ درصد آن باید از منابع خارجی تامین شود تا ایران بتواند تولید نفت و میعانات نفتی‌اش را روزانه به ۶ میلیون بشکه در روز برساند.»

قرارداد با توتال یک گشایش و فرصت بزرگ برای اقتصاد نفت محور ایران است . قراردادهایی از این دست زمینه ساز حضور بانک‌ها و موسسات مالی بین المللی در ایران خواهد شد و مشکل ارتباط بانکی که پس از برجام به دلیل بی‌اعتمادی بانک‌ها به ایران وجود دارد را برطرف خواهد ساخت و مشارکت بانک‌ها زمینه ساز سرمایه گذاری‌های بیشتر خارجی در اقتصاد ایران خواهد بود و به این ترتیب مناسبات ایران با اقتصاد جهانی را در شرایط عادی قرار خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

آمریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟

تازه‌ترین گام در بهبود روابط دیپلماتیک؛ وزیر خارجه عربستان در تهران با مقامات ایران دیدار کرد