شعار زنان معترض در استانبول: با پوشش من کاری نداشته باش

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شعار زنان معترض در استانبول: با پوشش من کاری نداشته باش

صدها زن در اعتراض به آزار و خشونت علیه زنان روز یکشنبه در استانبول دست به تظاهرات زدند.

به گزارش رویترز این راهپیمایی با عنوان «با پوشش من کاری نداشته باش» از محله کادیکوی در بخش آسیایی استانبول آغاز شد. راهپیمایان با سر دادن شعارهایی و علم کردن شلوارک‌های جین مخالفت خود را با آنچه برای برخی مردان پذیرفتنی نیست، ابراز داشتند.
گروهی از مردان نیز در این راهپیمایی با زنان همراه شدند.

در بین راهپیمایان پرچم رنگین‌کمانی که نماد دگرباشان جنسی است هم به چشم می خورد.

جمعیت یک صدا این شعار را سر می‌دادند: «نه اطاعت می‌کنیم، نه سکوت می‌کنیم و نه هراسی داریم.»

به گفته معترضان در ترکیه حملات لفظی و فیزیکی در فضاهای عمومی علیه زنان به دلیل نوع انتخاب پوشش‌ شدت گرفته است.

ژوئن امسال همزمان با ماه رمضان در استانبول مردی در اتوبوس زن جوانی را که شلوارک پوشیده بود هدف آزار و خشونت قرار داد. بر اساس تصاویر ویدئویی منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، مرد به صورت زن سیلی می زند و پس از آن با یکدیگر درگیر می شوند.

در پی بالا گرفتن اعتراض ها فرد مهاجم بازداشت شد.

در رویداد مشابه دیگری در استانبول مردی در خیابان زنی را به دلیل پوشیدن لباسی «تحریک‌آمیز» مورد تعرض لفظی قرار داد و استدلالش این بود که زن مذکور باید حواسش باشد چون «مردم را اغوا می‌کند».

بر روی پوستر‌هایی که راهپیمایان روز یکشنبه حمل می کردند این عبارت بیش از همه جلب توجه می کرد: «با روسری، شلوارک و نحوه پوشش من کاری نداشته باش».

از حدود ۱۵ سال پیش و با روی کار آمدن رجب طیب اردوغان، محدودیت‌های اعمال شده توسط رهبران پیشین سکولار ترکیه در زمینه پوشیدن روسری کمرنگ شد .

از سوی دیگر به گفته گردشگرانی که طی ماه‌های اخیر به استانبول سفر کرده‌اند، تبلیغات مدل‌هایی با پوشش‌ اسلامی در گوشه و کنار شهر خودنمایی می‌کند؛ به نظر می‌رسد نهادهای وابسته به دولت اسلام‌گرای رجب طیب اردوغان هدایت این امر را در کنترل دارند.