دیدگاه متفاوت آمریکا و کره شمالی درباره وضعیت سلامت دانشجوی آمریکایی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدگاه متفاوت آمریکا و کره شمالی درباره وضعیت سلامت دانشجوی آمریکایی

وضعیت سلامت اتو وارمبیر، دانشجوی ۲۲ ساله آمریکایی که پس از زمانی بیش از یکسال بازداشت در کره شمالی سرانجام به آمریکا بازگردانده شد، همچنان در هاله‌ای در ابهام است.

آقای وارمبیر در ژانویه سال گذشته میلادی در جریان سفر گروهی به عنوان گردشگر وارد کره شمالی شد اما در آنجا بازداشت و به اتهام سرقت یک پوستر تبلیغاتی از هتل، به ۱۵ سال کار اجباری محکوم شد.

دولت کره شمالی در زمان کوتاهی پس از محاکمه اعلام کرد که او به کما رفته است. پس از آن هیچ اطلاعاتی از سرنوشت او منتشر نشد تا اینکه در نهایت روز سه شنبه ۱۳ ژوئن در حالی که در کما بود به آمریکا بازگردانده شد.

دکتر دانیل کانتر، مسئول تیم اعصاب دانشگاه سینسیناتی ایالت اوهایو که مداوای او را در آمریکا برعهده دارد، می گوید: «ما هیچ اطلاعات دقیق و تایید شده‌ای درباره علت کما یا میزان آسیب عصبی او نداریم. بطور معمول این نوع آسیب مغزی، به عنوان نتیجه یک ایست قلبی شناخته می شود. در چنین وضعیتی خون برای مدتی به اندازه کافی به سمت مغز جریان نخواهد داشت و به این ترتیب مرگ بافت مغزی ایجاد می شود.»

پزشکان بیمارستان سینسیناتی توضیحات مقامات کره شمالی را که گفته اند اتو دچار بوتولیسم شده بود، رد کرده اند و می گویند هیچ نشانه‌ای از وجود بوتولیسم در بدن اتو دیده نشده است. بوتولیسم نوعی فلجِ حاصل از ورود سم به بدن از راههای مختلف از جمله استفاده از مواد غذایی فاسد است.

محاکمه اتو وارمبیر در کره شمالی در مارس ۲۰۱۶ میلادی انجام شد. او پیش از محاکمه در ماه فوریه مقابل رسانه‌های کره‌ای اعلام کرده بود که مرتکب جرمی سنگین شده و با طرح قبلی دست به ارتکاب این جرم زده است. به نظر می رسد که اعترافات با زور گرفته شده باشد.