آغاز راهپیمایی مخالفان دولت ترکیه از آنکارا تا استانبول

آغاز راهپیمایی مخالفان دولت ترکیه از آنکارا تا استانبول
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

طرفداران اصلی‌ترین حزب مخالف دولت ترکیه از ساعت ۱۱ صبح پنج‌شنبه راهپیمایی اعتراضی بزرگی را با شعار «عدالت» از آنکارا به مقصد استانبول آغاز کردند.

هدف از این راهپیمایی ۴۵۰ کیلومتری که به دعوت کمال قلیچ دار اوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق آغاز شده، اعتراض به صدور حکم سنگین برای یکی از نمایندگان مجلس ترکیه اعلام شده است. به نوشته روزنامه حریت، رهبر این حزب در عین حال گفته است که «راهپیمایی عدالت» منحصر به هیچ حزب سیاسی نیست.

راهپیمایی پنج شنبه واکنشی است به اعلام حکم انیس بربراوغلو، نماینده مجلس از حزب جمهوریخواه خلق که روز چهارشنبه در دادگاهی در ترکیه به جرم جاسوسی به ۲۵ سال زندان محکوم شد. این حزب چپگرا اقدام دولت آنکارا را تلاش برای ارعاب و تهدید مخالفان ارزیابی کرد.

دادگاه ترکیه مدعی شده بود که انیس بربراوغلو تصاویر و فیلم‌های مربوط به ارسال کامیون‌هایی با محموله سلاح و مهمات از سوی آژانس اطلاعات ترکیه به گروه های تروریستی در سوریه را به یک روزنامه مخالف داده است. دادگاه همچنین ادعا می‌کند که بربراوغلو به جرم خود یعنی افشای اطلاعات سیاسی و نظامی محرمانه اعتراف کرده است.

روزنامه جمهوریت دو سال پیش این اطلاعات را منتشر کرد. دولت ترکیه در واکنش به انتشار این تصاویر که مربوط به اوایل سال ۲۰۱۴ میلادی بود، مدعی شد که این کامیون‌ها حاوی کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم سوریه بوده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بانک مرکزی ترکیه در تلاش برای مهار تورم، بهره بانکی را به ۴۰ درصد رساند

فرار مغزها؛ معضل جدید آینده ترکیه

صدسالگی ترکیه؛ اردوغان چگونه میراث آتاتورک را به چالش می‌کشد؟