فیلیپین؛ گروگانگیری در میندانائو یک روز بعد از اعلام حکومت نظامی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فیلیپین؛ گروگانگیری در میندانائو یک روز بعد از اعلام حکومت نظامی

یک روز پس از اعلام حکومت نظامی از سوی دولت فیلیپین، روز چهاشنبه شبه نظامیان اسلامگرا گروه موت (Maute) در این جزیره چندین نفر از جمله یک کشیش را به گروگان گرفته اند. گروگانگیری در داخل یک کلیسای کاتولیک اتفاق افتاده است و گروگانگیران تهدید کرده اند که در صورت حمله نیروهای امنیتی گروگانها را خواهند کشت.


یا این لحظه خبری از واکنش نیروهای دولتی به این گروگانگیری منتشر نشده است.
رئیس جمهوری فیلیپین روز چهارشنبه گفت که نمی تواند با دولت اسلامی (داعش) قمار کند چرا که آنها همه جا هستند. او همچنین به مردم اطمینان داد که اجازه نخواهد داد از قانون حکومت نظامی سوء استفاده شود.

رودریگو دوترته رئیس جمهوری فیلیپین روز سه شنبه و در پی درگیری میان شبه نظامیان حامی داعش و نیروهای نظامی این کشور در جزیره میندانائو در جنوب این کشور، ۶۰ روز حکومت نظامی اعلام کرده است.

به گفته مقامات فیلیپین در اثر این درگیری ها تاکنون ۳ نفر از نیروهای امنیتی این کشور کشته و ۱۲ نفر زخمی شده اند.

درگیری وقتی آغاز شد که پلیس به آپارتمانی که حدود ۱۵ شورشی پنهان شده بودند یورش برد.


رئیس جمهوری فیلیپین که به مسکو سفر کرده است روز سه شنبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدارد کرد و از پوتین خواست که برای مبارزه با داعش، فیلیپین نیازمند اسلحه مدرن و حمایت روسیه است.

به گفته وزیر خارجه فیلیپین، با رخ دادن درگیری در جنوب کشور، رئیس جمهوری سفر خود به روسیه را نیمه کاره رها خواهد کرد و به کشور بازخواهد گشت.

بر اساس قانون اساسی فیلیپین، رئیس جمهوری باید ظرف ۴۸ ساعت بعد از اعلام حکومت نظامی در برابر کنگره حاضر و از دستور خود دفاع کند. ا

جزیره میندانائو در جنوب فیلیپین محل فعالیت چندین گروه شورشی مسلمان است که بدنبال خودمختاری هستند. این جزیره ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد


در روزهای گذشته کاربران شبکه های اجتماعی ساکن این جزیره عکس هایی را منتشر کردند که نشان می دهد مردان مسلح با پرچم سیاهی که شبیه پرچم داعش است در خیابان ها پرسه می زنند.