کارزار اینستاگرامی، تلگرامی انتخابات در ایران

کارزار اینستاگرامی، تلگرامی انتخابات در ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شبکه‌های اجتماعی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ ایران نقشی استثنایی ایفا کرده اند.

وجود شبکه هایی که تحت فیلترینگ نیستند، بویژه تلگرام و اینستاگرام و در درجه بعدی توئیتر و فیسبوک و رابطه میان این رسانه‌ها که تولیداتشان به یکدیگر انتقال داده می شود، به مردم اجازه داده است به اشکال مختلف برای کاندیدای مورد نظر خود دست به تبلیغات بزنند و با دوستان و آشنایان خود به بحث و گفتگو بپردازند.

استفاده از رسانه‌های اجتماعی فیلتر نشده در ایران تا جایی پیش رفته است که خبرگزاری مهر ۱۰ روز پیش از روز انتخابات ریاست جمهوری، مطلبی با این تیتر منتشر کرد: «شهر خالی از پوسترهای شعاری؛ ستادها در تلگرام و اینستاگرام برپاست».

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران پیش از این گزارش داده بود که «بیش از ۸۰ درصد کاربران ایرانی از شبکه اجتماعی تلگرام استفاده می کنند.» و روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از مدیر عامل تلگرام نوشته است که حدود ۴۰ میلیون کاربر ایرانی از تلگرام استفاده می کنند.

بجز گروههای مختلف خانوادگی و دوستی که در چند هفته اخیر تبدیل به محل بحث و تبلیغ انتخاباتی شده، گروههای جدید اختصاصی برای تبادل نظر درباره انتخابات با دو قطبی شرکت یا عدم شرکت شکل گرفته است.


افراد مختلف از شخصیت های مشهور هنری و علمی از داخل و خارج کشور تا مردم عادی در روزهای گذشته با انتشار توئیت ها، بیانیه ها و یا ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی دلایل خود را برای شرکت در انتخابات مطرح کرده اند.


با این حال گروههای تلگرامی بخش تاریک افکار عمومی را نیز رویت پذیر کرده است که همان فقر اطلاعات و تحلیل سیاسی است.


یک بررسی آماری از محتوای تولیدی حامیان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در تلگرام نشان می دهد که مطالب تولید شده از سوی حامیان رئیسی سه روز مانده به برگزاری انتخابات اندکی بیشتر از مطالب مرتبط با روحانی بوده است.


با این حال تمام فضای تبلیغات انتخاباتی در دست شبکه های اجتماعی نیست و بخش مهمی از تبلیغات انتخاباتی به تبلیغات پوستری، تلویزیونی و بویژه چهره به چهره اختصاص دارد.

بر اساس گزارش ها، در روزهای گذشته روحانیون به شکل گسترده در شهرهای کوچک به میان مردم رفته اند تا به شکل حضوری مردم را به شرکت در انتخابات و رای دادن به ابراهیم رئیسی کاندیدای اصولگرایان دعوت کنند.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ۲۰ هواپیما در امتداد آسمان ایران از مسیر خود منحرف شدند؟

هم‌پیمانی با قدرت‌های نوظهور اقتصادی؛ عضویت در بریکس چه دستاوردی برای ایران دارد؟

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید