Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

خانواده هنگامه شهیدی از آغاز اعتصاب غذای خشک وی خبر داد

خانواده هنگامه شهیدی از آغاز اعتصاب غذای خشک وی خبر داد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنگامه شهیدی در اعتراض به بازداشت و حبس در زندان اوین از روز چهارشنبه اعتصاب غذای خشک خود را آغاز کرد.

آگهی

هنگامه شهیدی که دو ماه پیش در اعتراض به بازداشت و حبس در زندان اوین دست به اعتصاب غذای تر زده بود، از روز چهارشنبه اعتصاب غذای خشک را آغاز کرد.

#SOShengameh#FreeHengamehShahidiRouhani_ir</a> <a href="https://twitter.com/alimotahari_ir">alimotahari_irpic.twitter.com/Ohqxu9Xn4s

— هنگامه شهيدي (@hengamehshahid2) 6 mai 2017

این روزنامه نگار زندانی اواخر سال گذشته از سوی ماموران ناشناس در منزلش دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. خانواده شهیدی بارها در شبکه های اجتماعی ضمن اعلام بی اطلاعی از علل بازداشت و جرم وی، نسبت به وضعیت جسمانی او ابراز نگرانی کرده است.

به گفته پدر هنگامه شهیدی او از ناراحتی قلبی و کلیوی رنج می برد و نیز دارای ناراحتی کمر درد و مشکل در ناحیه ستون فقرات است. گفته می شود هیچ متخصصی وی را در طول بازداشت مورد معاینه پزشکی قرار نداده است.

با وضعيتى كه مادرم دارد نمى توانم تصور كنم كه در ٣امين روز اعتصاب خشك حالش چه طور است فقط اين راميدانم كه بعضى وقت ها خيلى زود دير ميشود

— پارميس طاهريان (@t_taherian) 12 mai 2017

هنگامه شهیدی کار روزنامه نگاری را از سال ۱۳۷۳ با روزنامه اخبار آغاز کرد. او در طول سالها فعالیت حرفه ای در نشریات مختلف اصلاح طلب قلم زد و به تولید محتوای خبری و تحلیلی در حوزه های سیاست داخلی، بین الملل و حقوق بشر پرداخت.

او یک سال پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از سوی مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی به عنوان مشاور وی در حوزه زنان و بین الملل انتخاب شد و در پی ناآرامی های پس از انتخابات به جرائمی همچون شرکت در اجتماعات غیر قانونی، اخلال در نظم عمومی و تبلیغ علیه نظام متهم و به تحمل شش سال حبس محکوم شد. این حکم در تاریخ شش اسفند ماه ۸۸ در دادگاه تجدید نظر تایید شد. خانم شهیدی اما به دلیل بیماری قلبی اواخر خرداد ماه ۱۳۹۱ با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی به مرخصی پزشکی آمد و در مهرماه ۱۳۹۲ با پذیرش آزادی مشروط توسط دادگاه، محکومیتش پایان یافت.

او که بارها از سوی دستگاه های امنیتی مورد بازجویی قرار گرفته آخرین بار نوزدهم اسفند ماه سال ۱۳۹۵ به همراه چند روزنامه نگار اصلاح طلب و گردانندگان کانال های اینترنتی دستگیر شد. هیچ نهاد امنیتی تاکنون مسئولیت بازداشت هنگامه شهیدی را برعهده نگرفته و علت دستگیری وی نیز اعلام نشده است.

پس از دستگیری این رونامه نگار اصلاح طلب، نامه ای از او در فضای مجازی منتشر شد که وی پیش از آن خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نوشته بود. او در این نامه رئیس جمهوری ایران را به سکوت در قبال اقدام هماهنگ سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات برای بازداشت گسترده روزنامه نگاران و فعالان سیاسی متهم کرده بود.

گزارشگران بدون مرز: «با اعتصاب غذای خشک خطر مرگ هنگامه شهیدی را تهدید می‌کند» https://t.co/IkUuhdi1QOpic.twitter.com/lq8C6vsX5a

— Human Rights In Iran (@ir_humanrights) 11 mai 2017

چندین نهاد حقوق بشری و صنفی از جمله عفو بین‌الملل و گزارشگران بدون مرز از اوایل سال جاری تاکنون بارها با انتشار بیانیه‌هایی نسبت به وضعیت سلامت هنگامه شهیدی ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی او شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنگامه شهیدی به ۱۲ سال زندان محکوم شد

حسین شنبه‌زاده، ویراستار و فعال شبکه‌های اجتماعی بازداشت شد

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت