عزای ملی در افغانستان در پی حمله طالبان در بلخ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عزای ملی در افغانستان در پی حمله طالبان در بلخ

با وجود گذشت دو روز از حمله مرگبار نیروهای طالبان به یک پایگاه نظامی در مزار شریف، مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان هنوز آمار دقیق تلفات بطور رسمی مشخص نیست اما گفته می شود این حادثه دستکم ۱۵۰ کشته و هفتاد مجروح بر جای گذاشته است. مقامات می گویند علت نامشخص بودن شمار کشته شدگان از آن روست که بخشی از اجساد به دلیل قدرت بالای انفجارها هنوز قابل شناسایی نیستند.

در پی این حادثه که یکی از مرگبارترین حملات طالبان در سالهای اخیر محسوب می شود، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از این پایگاه نظامی و همچنین یکی از بیمارستانهای محل درمان مجروحان در بلخ بازدید کرد و به نیایش برای کشته شدگان پرداخت.

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز روز یکشنبه در جریان یک نشست خبری گفت: «رئیس جمهور دستور یک تحقیق کامل را داده است. یک تحقیق تکنیکی و امنیتی، بگونه‌ای که نتایج این بررسی مورد قناعت رئیس جمهور و مردم شریف افغانستان باشد.»

دولت روز یکشنبه را روز عزای ملی اعلام کرده است؛ بسیاری از اجساد به خانواده‌ها در ولایات مختلف تحویل داده شده است و خانواده‌های داغدار افغان خاکسپاری قربانیان این حادثه را آغاز کرده اند.

حمله به این پایگاه نظامی حدود ساعت ۲ بعد از ظهر روز جمعه روی داد. در این روز ۱۰ ستیزه جوی طالبان ملبس به یونیوفرم نظامی و جلیقه انفجاری پس از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده، وارد پایگاه می شوند و به روی سربازانی که یا در مسجد مشغول نماز و یا در سالن نهارخوری بودند، آتش می گشایند.

قربانیان این حمله، عمدتا جوانانی بودند که برای آموزش‌های نظامی تازه به این پایگاه منتقل شده بودند.

ناتوانی مقامات نظامی و سرویس‌های امنیتی در حفظ امنیت سربازان خود، حتی در داخل یک پایگاه نظامی، خشم و اعتراضات بسیاری را به همراه داشته است.

از جمله سیاستمدارانی که به این قتل عام واکنش نشان داده است، حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان است که روز یکشنبه اعلام کرد دیگر طالبان را «برادر» خطاب نمی‌کند و هر گروهی که با مقاصد سیاسی افغان‌ها را بکشد، از نظر او تروریست است.