Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جمهور پاراگوئه و اصلاح قانون اساسی؛ اعتراضات گسترده و ترس از بازگشت دیکتاتوری

رئیس جمهور پاراگوئه و اصلاح قانون اساسی؛ اعتراضات گسترده و ترس از بازگشت دیکتاتوری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک روز پس از درگیری و ناآرامی در آسونسیون پایتخت پاراگوئه، معترضان یکشنبه و دوشنبه نیز در مقابل پارلمان این کشور تجمع کردند.

آگهی

یک روز پس از درگیری و ناآرامی در آسونسیون پایتخت پاراگوئه، معترضان یکشنبه و دوشنبه نیز در مقابل پارلمان این کشور تجمع کردند.

بیست و نهم مارس پس از برگزاری جلسه رای گیری غیرعلنی پارلمان پاراگوئه در مورد لایحه اصلاح قانون اساسی جهت نامزدی مجدد رئیس جمهور «هوراسیو کارتس» در انتخابات، معترضان و مخالفان به خیابانها آمدند.

درگیری میان معترضان و پلیس در روز شنبه به کشته شدن یک جوان ۲۵ ساله – که به ساختمان مقر حزب لیبرال وارد شده بود- منجر شد. در پی این حادثه چهار مامور پلیس اخراج و وزیر کشور پاراگوئه از کار برکنار شد.

اصلاح قانون اساسی به رئیس جمهور کنونی پاراگوئه اجازه خواهد داد تا برای یک دوره دیگر نامزد ریاست جمهوری این کشور شود.

یکی از معترضان می گوید: «پاراگوئه نیاز به آزادی دارد. ما باید با آرامش و خوبی زندگی کنیم و به قانون اساسی احترام بگذاریم. حق ما به عنوان شهروند باید محترم شمرده شود.»

قانون اساسی پاراگوئه پس از پایان دیکتاتوری ژنرال «آلفردو ستروستر» در سال ۱۹۸۹ اصلاح شد. براساس متن جدید دوره ریاست جمهوریبه یک دوره پنج ساله محدود می شود. مخالفان اصلاح مجدد قانون اساسی از بازگشتن به دیکتاتوری بیم دارند.

رای مخفیانه نمایندگان طرفدار دولت، علاوه بر اعتراضات مردمی، واکنش سناتورهای مخالف را نیز بر انگیخت. رهبران احزاب مخالف دولت از دادگاه عالی پاراگوئه خواستند تا این رای گیری را نامشروع اعلام کند.

Thousands rally in front of Congress in Asuncion to protest bid to lift ban on Paraguay President Horacio Cartes running for re-election pic.twitter.com/5k95BqSiui

— AFP news agency (@AFP) April 4, 2017

در راهپیمایی مسالمت آمیز دوشنبه معترضان به نیروهای پلیس گل دادند و برای جوان کشته شده در اعتراضات روز جمعه شمع روشن کردند.

شایان ذکر است که پس از درگیریهای روزهای اخیر، رای گیری درباره لایحه اصلاح قانون اساسی به تعویق افتاد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به خوابگاه‌های دانشجویان خارجی و نگرانی مهاجران افغان؛ در قرقیزستان چه خبر است؟

ناآرامی‌های گرجستان؛ جایی که «نسل زد» جلودار اعتراضات علیه لایحه جنجالی دولت است

دانشگاه‌های تورین و آمستردام به تظاهرات همبستگی با فلسطینی‌های غزه پیوستند