رئیس جمهور پاراگوئه و اصلاح قانون اساسی؛ اعتراضات گسترده و ترس از بازگشت دیکتاتوری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رئیس جمهور پاراگوئه و اصلاح قانون اساسی؛ اعتراضات گسترده و ترس از بازگشت دیکتاتوری

یک روز پس از درگیری و ناآرامی در آسونسیون پایتخت پاراگوئه، معترضان یکشنبه و دوشنبه نیز در مقابل پارلمان این کشور تجمع کردند.

بیست و نهم مارس پس از برگزاری جلسه رای گیری غیرعلنی پارلمان پاراگوئه در مورد لایحه اصلاح قانون اساسی جهت نامزدی مجدد رئیس جمهور «هوراسیو کارتس» در انتخابات، معترضان و مخالفان به خیابانها آمدند.

درگیری میان معترضان و پلیس در روز شنبه به کشته شدن یک جوان ۲۵ ساله – که به ساختمان مقر حزب لیبرال وارد شده بود- منجر شد. در پی این حادثه چهار مامور پلیس اخراج و وزیر کشور پاراگوئه از کار برکنار شد.

اصلاح قانون اساسی به رئیس جمهور کنونی پاراگوئه اجازه خواهد داد تا برای یک دوره دیگر نامزد ریاست جمهوری این کشور شود.

یکی از معترضان می گوید: «پاراگوئه نیاز به آزادی دارد. ما باید با آرامش و خوبی زندگی کنیم و به قانون اساسی احترام بگذاریم. حق ما به عنوان شهروند باید محترم شمرده شود.»

قانون اساسی پاراگوئه پس از پایان دیکتاتوری ژنرال «آلفردو ستروستر» در سال ۱۹۸۹ اصلاح شد. براساس متن جدید دوره ریاست جمهوریبه یک دوره پنج ساله محدود می شود. مخالفان اصلاح مجدد قانون اساسی از بازگشتن به دیکتاتوری بیم دارند.

رای مخفیانه نمایندگان طرفدار دولت، علاوه بر اعتراضات مردمی، واکنش سناتورهای مخالف را نیز بر انگیخت. رهبران احزاب مخالف دولت از دادگاه عالی پاراگوئه خواستند تا این رای گیری را نامشروع اعلام کند.

در راهپیمایی مسالمت آمیز دوشنبه معترضان به نیروهای پلیس گل دادند و برای جوان کشته شده در اعتراضات روز جمعه شمع روشن کردند.

شایان ذکر است که پس از درگیریهای روزهای اخیر، رای گیری درباره لایحه اصلاح قانون اساسی به تعویق افتاد.