Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گرامیداشت ۶۰ سالگی توافقنامه رم؛ اتحادیه اروپا به کدام سو می رود؟

گرامیداشت ۶۰ سالگی توافقنامه رم؛ اتحادیه اروپا به کدام سو می رود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اگر اکنون اروپا به نقطه غیرقابل بازگشت رسیده، کجای کار ایراد داشته است؟ تفرقه و نارضایتی مسئله جدیدی برای اروپا نیست.

اگر اکنون اروپا به نقطه غیرقابل بازگشت رسیده، کجای کار ایراد داشته است؟ تفرقه و نارضایتی مسئله جدیدی برای اروپا نیست. تفاوت اینجاست که این بار رهبران اتحادیه اروپا فکر می کنند ممکن است طرحی برای تغییر امور داشته باشند که تا چند روز دیگر توسط رهبران اروپایی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

به نظر می رسد اتحاد تکیه کلام فعلی باشد. به شکلی طعنه آمیز رهبران اروپا به بررسی تفرقه ای بی سابقه در این اتحادیه، همزمان با گرامیداشت شصتمین سالگرد توافقنامه رم می پردازند. توافقنامه ای که برپایه اتحادی مستحکم تر شناخته می شود.

کمیسیون اروپا با آگاهی از بحران های متعدد اتحادیه اروپا پنج گزینه پیشنهادی در مورد آینده این اتحادیه را مطرح کرده است. این گزینه ها سطوح مختلفی از مسئله یکپارچگی اتحادیه اروپا را در بر می گیرد: از بازگشت به بنیادهای مشخص اقتصادی از طریق روند پیشرفت دو یا چند سرعتی در سطح اتحادیه گرفته تا یکپارچگی کامل اقتصادی در سطح اروپا!

تکنوکراتهای اروپایی به شکل غیر قابل اجتنابی نقشی کلیدی در تعیین آینده اروپا بازی خواهند کرد. به همین دلیل در پارلمان اروپا با قانونگذاران گفت و گو کردیم تا دریابیم چه اندازه آینده متغیر اروپا برای آنها ملموس است.

بحث را با دو نماینده ای آغاز کردیم که در دو سوی متضاد یک طیف سیاسی، آینده اروپا را شکل داده و خواهند داد. نایجل فاراژ که تقریبا در حد یک ستاره به شهرت رسیده و با دیده تردید به اروپا می نگرد و به تبلیغ برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دست زد. اما در ابتدا با گی ورهوفشتات، از مدافعان سرسخت پروژه اروپایی و مذاکره کننده از سوی پارلمان اروپا در مذاکرات برکسیت گفت و گو کردیم.

ورهوفشتات: فدرالیسم اروپایی ضرورتی اساسی است

یورونیوز: شما را به عنوان یکی از پرچم داران فدرالیسم در اروپا به شمار می آورند اما آیا فکر می کنید رویایتان برای اروپای یکپارچه مرده است و همزمان با جشن های توافقنامه رم دفن خواهد شد؟

گی ورهوفشتات: «فکر می کنم این یک ضرورت اساسی است که به سمت فدرالیسم حرکت کنیم در غیر این صورت این قاره نجات نخواهد یافت. معتقدم فرصت خوبی است که نه تنها توافقنامه رم را به یاد بیاوریم بلکه ایده های بنیانگذاران اتحادیه اروپا را نیز فراموش نکنیم: یک اتحاد سیاسی، یک اتحاد اقتصادی و اتحاد دفاعی! این دقیقا آن چیزی است که در دهه های آینده به آن نیاز داریم.»

یورونیوز: ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا پنج پیشنهاد مطرح کرده است. به نظر می رسد پیشنهاد اقتصاد چند سرعتی بیشترین تنش را بر انگیخته است.

گی ورهوفشتات: «چند سرعتی اکنون نیز وجود دارد، بیائید صادق باشیم.»

یورونیوز: پس جواب نخواهد داد؟

گی ورهوفشتات: «جواب نخواهد داد. این گروه مرکزی است که باید هدایت امور را به دست گیرد. در ادامه کار کم و بیش حدود ۲۰ کشور، شاید حتی ۲۵ کشور در مرکز امور باشند و بقیه کشورها دیرتر به آنها ملحق شوند. این گزینه به نظرم یک امکان است.»

یورونیوز: آیا پیشنهاد اخراج کشورهایی که دیدگاه تان را نمی پذیرند مطرح خواهید کرد؟

گی ورهوفشتات: «آنچه من می بینم خلاف این مسئله است. پس از همه پرسی برکسیت شاهد این هستیم که مردم خواستار اروپایی مقتدرتر هستند.»

یورونیوز: اگر به اروپای آینده در زمینه امور دفاعی بنگریم به نظرتان به چه شکل پیش خواهد رفت؟ آیا به تشویق ایده ارتش اروپایی خواهید پرداخت؟

گی ورهوفشتات: «بله! به عنوان مثال به انچه در سوریه رخ می دهد بنگرید. ما چه کاری در سوریه انجام دادیم؟ هیچ کار! اما با نتیجه آن و همه پیامدهای منفی مناقشه در سوریه دست و پنجه نرم می کنیم. در نتیجه فکر می کنم وقت آن رسیده که خودمان را سازماندهی کنیم.»

یورونیوز: آیا می توانید به سه موضوعی اشاره کنید که در مورد آنها با کسانی که به اروپا به دیده تردید می نگرند، توافق دارید؟

گی ورهوفشتات: «وقتی آنها به عنوان مثال می گویند که ما قادر به مدیریت بحران پناهجویان نیستیم من موافقم. وقتی می گویند نتیجه خوبی در مواجهه با بحران مالی به دست نیاوردیم، موافق هستم. هنگامی که همه آنها می گویند اتحادیه اروپا جنبه ای بسیار دیوان سالارانه دارد من موافقم. اما پاسخ و راه حل عقبگرد در تاریخ و بازگشت به مدل های قدیمی دولت-ملت ها نیست. مدل هایی که مشکلات و فجایع زیادی در قرن بیستم پدید آوردند.»

یورونیوز: اگر من از شما می خواستم که در طیفی از صفر تا پنج به یکپارچگی اروپایی بنگرید، به این معنا که عدد صفر بیانگر عدم وجود یکپارچگی و عدد پنج نشان دهنده حداکثر آن یا همان به قول شما ایالات متحده اروپا باشد، پاسخ شما چه خواهد بود؟

گی ورهوفشتات: «من را جایی در میانه طیف قرار دهید.»

نایجل فاراژ: خروج فرانسه از اتحادیه اروپا طی سه پا چهار سال آینده رخ خواهد داد

با وجود تمام ایده ها و پیشنهاداتی که بر روی میز قرار گرفته است، کمترین حرفی که می توان زد این است که آینده اروپا نسبتا مبهم است. رهبران اتحادیه اروپا که برای جشن های توافقنامه رم جمع خواهند شد بدون شک می دانند که تغییرات دیگر ناگزیرند. تغییراتی که بقای پروژه اروپا به آن وابسته خواهد بود. در مورد این تغییرات با نایجل فاراژ، رهبر پییشین حزب استقلال بریتانیا گفت و گو کرده ایم.

یورونیوز: نایجل فاراژ! آیا از نظر شما اروپا به نقطه غیر قابل بازگشت رسیده است؟

نایجل فاراژ: «من از مدتی پیش اینطور فکر می کنم. به بحران های متعددی که با آن روبرو است بنگرید. در گام اول برکسیت به عنوان بدترین اتفاقی که برای اتحادیه اروپا افتاده است. در قدم دوم رابطه با ترکیه که کاملا در هم شکسته شده است. به این معنا که با نزدیک شدن به تابستان رسیدگی به بحران مهاجران بار دیگر در دستور کار قرار خواهد گرفت. این در حالی است که تاریخ بازپرداخت های یونان ماه ژوئیه است، برخی سوالات مهم در مورد برخی از بانک های بزرگ ایتالیایی مطرح شده است و همه اینها در حالی است که کارزار انتخاباتی بزرگی در فرانسه در جریان است. به نظرم روشن است که به سوی بازگشت به دولت-ملت ها می رویم. به این معنا نیست که مردم خواستار همکاری اروپایی نیستند، آنها خواهان این امر هستند اما نه این شکل از حکمرانی مرکزی.»

یورونیوز: موضوع اتحاد دفاعی بار دیگر به قوت مورد بحث قرار می گیرد، این آن چیزی است که شما به شدت با آن مخالفت کرده اید و از پیدایش ارتش اروپایی نگران هستید.

نایجل فاراژ: «بله»

یورونیوز: با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا فکر می کنید نتیجه قطعی شده است؟

نایجل فاراژ: «به نظرم جالب است که به بررسی نحوه استفاده آقای ورهوفشتات و آقای یونکر از پیروزی دونالد ترامپ بپردازیم. آنها می گویند آمریکایی ها اروپا را ترک می کنند و در نتیجه ما باید ارتش اروپایی خودمان را داشته باشیم و خواهان سلاح هسته ای نیز شده اند. در عمل آقای ترامپ به هیچ وجه به دنبال خروج از اروپا نیست. او تنها خواهان اینست که اعضای ناتو سهم منصفانه خودشان را بپردازند. توسعه کامل ارتش اروپایی با سیاست خارجی مختص به خود و دسترسی به سلاح هسته ای در عمل به شکلی بالقوه به نظرم خطرناک می رسد.»

یورونیوز: چرا؟

نایجل فاراژ: «زیرا ما از هم اکنون از رویای اتحادیه اروپا برای گسترش خود آگاهی داریم. تاریخ به ما نشان داده که گسترش به شرق توسط کشورها منجر به درگیری می شود. ما در نقطه تلاقی با روسیه پوتین قرار داریم و به نظرم اگر این افراد در این نهادها قدرت بیشتری داشته باشند احتمالا از آن استفاده خواهند کرد.»

یورونیوز: برکسیت به شکلی جدی مطرح است، آیا شما احتمال می دهید اتحادیه اروپا به شکلی گسترده مرتب کوچک تر شود؟

نایجل فاراژ: «فکر می کنم رویکرد اتحادیه اروپا اکنون نشان می دهد که آنها فکر می کنند برکسیت تنها خروج خواهد بود و کشور دیگری اتحادیه را ترک نخواهد کرد. فکر می کنم اشتباه می کنند. آنها از مدل خودشان دفاع خواهند کرد. من نمی گویم خروج فرانسه امسال اتفاق خواهد افتاد اما طی سه یا چهار سال آینده اتفاق خواهد افتاد. قویا به این مسئله اعتقاد دارم.»

یورونیوز: در نهایت اگر یکپارچگی اروپایی را طیفی از صفر تا پنج در نظر بگیریم، شما خودتان را در کجای این طیف می بینید؟

نایجل فاراژ: «از نظر یکپارچگی صفر ولی از نظر همکاری پنج.»

همانند برکسیت این اروپایی های جوانتر هستند که فشار اصلی هر تصمیمی را که گرفته شود حس خواهند کرد. اِسکا کِلِر، عضوی از سبزهای اتحاد آزاد اروپایی است. او جوان، بلندپرواز و پویاست، همان اهدافی که برای تغییر جهان تعیین کرده است. با اروپا آغاز می کنیم.

اسکا کلر: طرفدار اروپای چند سرعتی نیستم

یورونیوز: اسکا کلر از اینکه با ما هستید سپاسگزارم. چگونه آینده ای را برای اروپا تصور می کنید؟ بویژه اگر شاهد حضور بیشتر و بیشتر جوانان در کنار سیاستمداران عوامگرا و افرادی که با اروپا به دیده تردید می نگرند و جنبشهای آنها باشیم؟

اسکا کلر: «حقیقت این است که من خلاف این را هم می بینم. به نظرم مردم بویژه جوانان اکنون در می یابند که یکپارچگی و همزیستی اروپایی که آنها قدرش را نمی دانستند باید پاس داشت و باید برای حفظش تلاش کنند. این اکنون رخ می دهد.»

یورونیوز: می دانم که مهاجرت از مسائلی است که برای شما خیلی ارزشمند است. فکر می کنید امکان رسیدگی به بحران مهاجرت به شیوه ای انسانی در یک اروپای چند سرعتی وجود دارد؟

اسکا کلر: «من چندان طرفدار اروپای چندسرعتی نیستم زیرا احتمال دارد برخی کشورها یا حتی برخی مناطق را تنها و عقب مانده نگه دارد. باید همواره هدفمان پیشرفت کل اتحادیه باشد. اما کارهایی هست که برخی از کشورهای عضو با یکدیگر می توانند انجام دهند بویژه برای موضوع پناهندگی. به عنوان مثال به جا به جایی افراد فکر می کنم. درباره این موضوع برخی از کشورها می توانند بگویند بسیار خوب ما نمی خواهیم با شما همراه شویم اما خودمان کاری را صورت خواهیم داد. خودمان پناهجویان بیشتری را می پذیریم.»

یورونیوز: اجازه بدهید بسرعت نگاهی به موضوع تجارت بیندازیم. شما مخالف توافق تجاری اتحادیه اروپا و کانادا هستید اما آیا اکنون آن را آینده تجارت در اتحادیه اروپا می بینید؟

اسکا کلر: «توافقنامه تجاری با کانادا ایده آل من برای توافق های تجاری نیست. در توافقنامه با کانادا نکات مشکل ساز زیادی وجود دارد. در این توافق ما نظام قضایی خاص برای سرمایه گذاران داریم تا آنها بتوانند به آن رجوع کنند و از یک کشور عضو شکایت کنند در حالی که من به عنوان یک فرد اگر حقوقم توسط یک شرکت پایمال شود نمی توانم واقعا کاری انجام دهم. مایل هستم که معاملات صورت بگیرند اما معامله ای که منصفانه است و به کره زمین آسیب نمی زند و حقوق ما و سطح معیارهایمان را ارتقا می بخشد نه اینکه آنها را به خطر بیندازد.»

یورونیوز: به کره زمین اشاره کردید. واضح است که مقابله با تغییرات اقلیمی اکنون هدف بزرگی محسوب می شود اما آیا شما با وجود تغییر چهره سیاست جهانی و تمام بحران هایی که اروپا با آن روبرو است، نمی ترسید که موضوع تغییرات اقلیمی از دستور کار خارج شود؟

اسکا کلر: «ما اولین نسلی هستیم که واقعا شاهد تاثیرات تغییرات آب و هوایی هستیم اما در عین حال آخرین نسلی نیز هستیم که می تواند کاری برای مقابله با آن انجام دهد. اگر قدم اشتباه بر داریم در آینده با فاجعه بزرگی روبرو می شویم در نتیجه بیائید پیش از آنکه دیر شود کاری برای آن انجام دهیم.»

یورونیوز: در نهایت اگر از شما بخواهم به یکپارچگی اروپایی مانند طیفی از صفر تا پنج نگاه کنید شما اروپای ایده آل خودتان را در آینده، در کجای این طیف می بینید؟

اسکا کلر: «احتمالا خودم را بر روی عدد چهار می بینم البته با حفظ انتقاداتم در بسیاری از زمینه ها.»

ویوین ریدینگ: اروپا با بحرانی موقتی روبرو است

ویوین ریدینگ، چهره ماندگار سیاست اروپاست. این سیاستمدار محافظه کار عضو فراکسیون پرقدرت حزب مردم اروپاست که ارزشهای سنتی اروپا را نمایندگی می کند.

یورونیوز: پنج پیشنهاد برای حل بحران هایی که اروپا با آن روبرو است مطرح شده است.

ویوین ریدینگ: «اولا این پیشنهادات برای حل بحران ها مطرح نشده اند. ما طی شصت سال اخیر به دنبال پل زدن و خراب کردن دیوارها بوده ایم و فکر می کنیم این در تاریخ بشر یک نمونه به حساب می آید و باید آن را ادامه دهیم. اکنون سناریوهای متفاوتی بر روی میز قرار داده شده است. سناریوی ادامه کار که من از آن دفاع می کنم روشن است: مایلم در نهایت برای نسل آینده به یک اروپای فدرال واقعی برسیم.»

یورونیوز: بسیار خوب اما با بحران اقتصادی چگونه روبرو می شوید زیرا لزوما همه با شما همراه نخواهند شد.

ویوین ریدینگ: «اروپا قوی ترین اقتصاد جهان است. با بحرانی موقتی روبرو هستیم همانطور که بقیه نیز با بحران مواجهند و این سوال در مورد شیوه مقابله با آن به نظرم موقتی است. سوالاتی در کوتاه مدت مطرح است که باید به انها پاسخ دهیم.»

یورونیوز: وقتی به آینده می نگرید فکر می کنید آینده اروپا تامین شده است؟

ویوین ریدینگ: «کاملا و بحرانی هم در حوزه یورو نمی بینم. یورو دومین واحد پولی و واحد ذخیره مالی در جهان است. اجازه بدهید کشورهایی که می خواهند اتحادیه را ترک کنند خارج شوند. من از جمله افرادی هستم که معتقدم هر کسی را در داخل نگه نداریم. آنچه با بحران مواجه شده است سیاست ملی برخی از کشورها است که خیلی ساده بگویم: دست به کارهای کثیفی می زنند.»

یورونیوز: عدالت و حقوق اساسی از جمله موضوعاتی هستند که برای شما ارزشمندند. اما اینگونه حقوق در بسیاری از نقاط اروپا پایمال شده اند.

ویوین ریدینگ: «میلیاردها یورو برای کمک به ان کشورها اختصاص یافته است. همبستگی نمی تواند همواره خیابانی یک طرفه باشد.»

یورونیوز: کدام کشورها؟

ویوین ریدینگ: «به عنوان مثال می توانم از لهستان نام ببرم. می توانم از نخست وزیر اوربان نام ببرم زیرا فکر نمی کنم مردم کشورش مثل او فکر کنند. این کشورها دست دراز می کنند تا چیزی به دست بیاورند اما قادر نیستند در مقابل از خود گذشت نشان دهند. باید این را تغییر دهیم.»

یورونیوز: در نهایت اگر به اروپای شما در آینده بنگریم و سطح یکپارچگی را در نظر بگیریم و صفر به معنای عدم یکپارچگی و عدد پنج حداکثر یکپارچگی باشد شما اروپای آینده خودتان را کجای طیف قرار می دهید؟

ویوین ریدینگ: «من آینده اروپا را حدود چهار و نیم قرار می دهم زیرا هیچ کس نمی تواند بی عیب باشد اما این آن چیزی است که ما می خواهیم به دست بیاویریم.»

نیکولا بی: شنگن یک شکست به تمام معناست

از زمان رای به برکسیت و به قدرت رسیدن دونالد ترامپ سیاستمداران ملی گرا آرزوهای بزرگی در سر می پرورانند. جبهه ملی فرانسه کاملا توجه خود را بر روی انتخابات ریاست جمهوری این کشور متمرکز کرده است. با نیکولا بِی، نماینده پارلمان اروپا ملاقات کردیم

یورونیوز: روشن است که مهاجرت به وضوح پرونده بزرگی برای شما است. جایی است که اتحادیه اروپا به مشکل بر می خورد. شما این مسئله را چه طور می بینید؟

نیکولا بی: «در برابر مهاجرت گسترده قرار گرفته ایم و این مهاجرت گسترده که تحت عنوان تعصبی به اسم گردش آزاد افراد صورت گرفته، خواسته تکنوکراتهای بروکسل بوده است. شنگن یک شکست به تمام معنا است و امروز برای حفاظت از مرزها در وضع اضطرار هستیم. قرن ها بلکه برای هزاران سال این مرزها وجود داشتند و دلیلی برای عدم حفاظت مجدد آنها وجود ندارد.»

یورونیوز: شما مشکل مهاجران را چگونه حل خواهید کرد؟ با قطع کامل و قاطعانه آن؟

نیکولا بی: «نه تنها باید بشدت میزان مهاجرت را کاهش داد بلکه باید روند را برعکس کرد: به این معنا که بازگشت به کشور ابتدایی برخی از مهاجران قانونی و حتی مهاجران قانونی که با پایان مهلت اقامتشان دلیلی برای ادامه حضورشان وجود ندارد، در دستور کار قرار گیرد.»

یورونیوز: جبهه ملی فرانسه از خروج از حوزه یورو حمایت می کند در حالی که اکثریت فرانسوی ها با رها کردن پول واحد مخالف کرده اند.

نیکولا بی: «امروز شاهد این هستیم که یورو علیه اکثر کشورهای دیگر اتحادیه اروپا تنها در خدمت منافع آلمان قرار دارد در نتیجه باید به متحول کردن این نظام فکر کرد تا با منافع ما همخوانی داشته باشد. باید به واحد پول ملی بازگشت و همزمان واحد پول مشترک را برای مبادلات بین المللی حفظ کرد. این واحد پولی به پول ملی تبدیل خواهد شد تا هر کشور به واحدِ پولی در سطح اقتصاد خودش دست یابد.»

یورونیوز: شاهد رشد راست افراطی در اتحادیه اروپا هستیم. آیا شما یک اتحادیه اروپای کوچک و با گرایش راست افراطی متشکل از شرکای قدرتمند را برای خودتان تصور می کنید؟

نیکولا بی: «به نظرم راست افراطی وجود ندارد و تنها میهن پرستان هستند.امروز ما شاهد ظهور میهن پرستی در تمام کشورهای اروپایی هستیم. در پارلمان اروپا در استراسبورگ ما گروهی متشکل از ده ملیت متفاوت هستیم. جنبه افراط گرا نداریم و خودمان را فرای شکاف مرسوم چپ و راست که کمی کهنه شده است می دانیم. آنچه ما از آن دفاع می کنیم مذاکره مجدد بر سر توافقنامه های اروپایی است و اگر امکانش نبود و مثل دیوید کامرون در مقابل آقای یونکر به بن بست رسیدیم باید به فرانسوی ها پیشنهاد کنیم که همه پرسی فرکسیت برگزار شود تا پس از آن اروپا را به شکل دیگری بنا کنیم.»

یورونیوز: اگر بتوانید اتحادیه اروپا را در زمینه یکپارچگی بر روی طیفی از صفر تا پنج تصور کنید، خودتان را کجا می بینید؟

نیکولا بی: «یکپارچگی صفر همراه با سیاست همکاری واقعی!»

تانیا فایون: وقت آن رسیده که پروژه اروپایی نزد شهروندان برگردد

سیاستمداران عوامگرا به عنوان استادان ارتباط جمعی شناخته می شوند. این حیطه ای است که اروپا در آن همیشه قوی نبوده است. این مسئله و موضوعات دیگر را با تانیا فایون، خبرنگار سابق و ستاره نوظهور پارلمان اروپا مطرح کردیم.

یورونیوز: جلساتی حیاتی در مورد آینده اروپا برگزار خواهد شد. رئیس کمیسیون اروپا پیشنهادهایی را مطرح کرده است. آیا این پیشنهادات برنامه ای معتبر برای آینده به حساب خواهند آمد؟

تانیا فایون: «باید بگویم که من از اینکه کمیسیون با کاغذی سفید پا پیش گذشت ناامید شدم. من انتظار یک جهت گیری روشن داشتم و نه پنج سناریوی متفاوت! در عمل هم اکنون مثلا در کشور من مشکلات زیادی را باعث شده است زیرا مردم در کشور خود من اکنون برایشان سوال ایجاد شده است که آیا ما طبقه دوم و یا سوم اتحادیه هستیم؟»

یورونیوز: پس شما به عنوان کشور کوچک اسلوونی احساس می کنید که اگر گزینه چند سرعتی به اجرا گذاشته شود شما فراموش می شوید و صدایتان دیگر شنیده نخواهد شد؟

تانیا فایون: «آنچه مایلم به عنوان نماینده کشوری کوچک بیان کنم این است که این شرایط خیلی خطرناک است و ممکن است احساس کنیم پشت سر دیگران حرکت می کنیم.»

یورونیوز: زمان اندکی به جشن های توافقنامه رم باقی مانده است. اگر عکس پایانی مراسم را تصور کنید، فکر می کنید رهبران چه تصویری در نهایت به جا خواهند گذاشت؟

تانیا فایون: «تصور می کنم رویدادهای پرشوری رخ خواهد داد. عکس پایانی زیبایی خواهیم داشت که امیدوارم با پیامی بسیار قوی به شهروندان همراه شود.»

یورونیوز: تصویر موجود از اروپا و اتحادیه اروپا مناسب نیست. اکثر اوقات به نظر می رسد دسترسی به نهادها وجود ندارد. آیا این تصویر درستی از اتحادیه اروپا است؟

تانیا فایون: «مطمئنا شهروندان این را بیشتر از آنچه بروکسل و نخبگان سیاسی انجام می دهند احساس می کنند. فکر می کنم وقت آن رسیده که این پروژه را به شهروندان باز گردانیم. معتقدم هنوز جنبه های مثبت زیادی وجود دارد. باید اروپای امروز را با ۵۰ یا ۶۰ سال گذشته مقایسه کنیم و آن وقت می بینیم که پیشرفت فراوانی صورت گرفته است و فکر می کنم رسانه ها نیز باید در مورد روایت های مثبت بیشتر سخن بگویند.»

یورونیوز: در نهایت اگر یکپارچگی اروپا را بر روی طیفی از صفر تا پنج تصور کنید، جای خود را کجا می بینید؟

تانیا فایون: «احتمالا پاسخم چهار خواهد بود تا به همکاری زیادی در جاهایی که به آن نیاز داریم دست بیابیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ریاست دوباره «اورزولا فن‌ در لاین» بر کمیسیون اتحادیه اروپا با وعده و طرح دفاعی‌تر کردن اروپا

موارد رد درخواست روادید شنگن در سال‌های اخیر سه برابر شده است

تصاویری از رای‌گیری در پارلمان اتحادیه اروپا و پیروزی دوباره روبرتا متسولا