اتحادیه اروپا: اظهارات اردوغان غیرقابل قبول است

اتحادیه اروپا: اظهارات اردوغان غیرقابل قبول است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اتحادیه اروپا تشبیه دولت های آلمان و هلند به نازی ها توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را غیرقابل قبول خواند.

آگهی

اتحادیه اروپا تشبیه دولت های آلمان و هلند به نازی ها توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را غیرقابل قبول خواند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در واکنش به اظهارات تند و تیز رجب طیب اردوغان گفت که « از اظهارات ترکیه در خصوص هلند و آلمان شوکه شدم. هرگز نمی توانم مقایسه دولت های آلمان و هلند با نازی ها را بپذیرم. این به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. کسی که این کار را می کند از اروپا فاصله می گیرد و در مسیر ورود به اتحادیه اروپا حرکت نمی کند. این اتحادیه اروپا نیست که بدنبال پیوستن به ترکیه است. ترکیه در پی پیوستن به اتحادیه است.»

آقای اردوغان خشمگین از این که چند کشور اروپایی به وزرای ترکیه اجازه سخنرانی تبلیغاتی در خاک خود را نداده اند، رفتار و تصمیم آنها را به نازی ها و فاشیسم تشبیه کرده و صلحبانان هلندی سازمان ملل متحد را در کشتار سربرنیتسا مقصر خوانده است.

دولت ترکیه در تلاش برای تصویب لایحه اصلاح قانون اساسی با برگزاری یک همه پرسی و میتینگ هایی در شهرهای اروپا در پی جلب آرای میلیون ها نفر از ترک تبارهای مقیم اروپاست.

بحران مهاجرت و بحران ترکیه با اروپا

ترکیه در تنش های دیپلماتیک با کشورهای اروپایی از بحران مهاجرت به عنوان برترین کارت برندۀ خود سود برده است، بحرانی که دغدغه و از اولویت های اصلی اتحادیه اروپاست.

عمر چلیک، وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا می گوید: «اگر بدقت نگاه کنیم می بینیم که اتحادیه اروپا همواره از همکاری در زمینه های مبارزه با تروریسم و مدیریت بحران مهاجرت سخن می راند و با این رویه موضوعات دیگر را می پوشاند. وقتی به تعهداتی که اتحادیه اروپا باید به انجام رساند نگاه کنیم، هیچ دلیلی نمی بینیم که چرا ترکیه باید خود را به رعایت توافق مهاجرت ملزم بداند.»

ترکیه در برابر کمک های مالی اتحادیه اروپا و نیز تسهیلات ویزا برای شهروندانش با این اتحادیه توافق کرده است تا از سرازیر شدن سیل مهاجران به سوی دروازه های اروپا ممانعت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بانک مرکزی ترکیه در تلاش برای مهار تورم، بهره بانکی را به ۴۰ درصد رساند

فرار مغزها؛ معضل جدید آینده ترکیه

گزارش جدید اتحادیه اروپا درباره «آینده عضویت ترکیه»؛ متاثر از طرفداری اردوغان از حماس؟