سازمان جهانی بهداشت: آلودگی علت ۲۶ درصد از مرگ و میر کودکان خردسال است

سازمان جهانی بهداشت: آلودگی علت ۲۶ درصد از مرگ و میر کودکان خردسال است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عامل مرگ و میر بیش از یک چهارم (۲۶ درصد) کودکان زیر پنج سال در جهان شرایط زیست محیطی ناسالم است.

آگهی

عامل مرگ و میر بیش از یک چهارم (۲۶ درصد) کودکان زیر پنج سال در جهان شرایط زیست محیطی ناسالم است. سازمان جهانی بهداشت ضمن اعلام این مطلب در دو گزارش جدید خود از آلودگی هوا در محیط ها بسته و باز، دود دخانیات، آلودگی آب های آشامیدنی، عدم وجود سیستم فاضلاب و عدم رعایت اصول بهداشتی به عنوان عوامل مرگ و میر یک میلیون و هفتصد کودک زیر پنج سال نام برده است.

در یکی از دو گزارش سازمان جهانی بهداشت، دسترسی به آب آشامیدنی سالم و سوخت سالم برای طبخ غذا به عنوان عواملی معرفی شده اند که می توانند با کاهش شمار ابتلا به برخی از بیماری ها همچون اسهال، مالاریا و ذات الریه باعث کاهش مرگ و میر کودکان یک ماهه تا پنج ساله شوند.

مارگارت چان، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت می گوید: «محیط زیست آلوده، محیط زیستی مرگبار است. بویژه برای کودکان!»

در گزارش دوم سازمان جهانی بهداشت تاثیر محیط زیست بر روی سلامت کودکان به شکلی جامع بررسی شده است. بنا به این گزارش، ۵۷۰ هزار کودک زیر پنج سال سالانه بر اثر مشکلات تنفسی جان خود را از دست می دهند. علاوه بر این، سالانه ۳۶۱ هزار کودک زیر پنج سال به دلیل عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، شرایط بهداشتی مناسب و عدم وجود فاضلاب جان خود را از دست می دهند.

سازمان جهانی بهداشت همچنین در این گزارش شمار مرگ و میر نوزادان در اولین ماه پس از تولد به دلیل عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم و شرایط بهداشتی مناسب را ۲۷۰ هزار مورد اعلام کرده است. براساس تحقیق سازمان جهانی بهداشت از ۲۰۰ هزار مورد از موارد ابتلای کودکان زیر پنج سال به مالاریا که منجر به مرگ آنها می شود می توان با بهبود شرایط زیست محیطی پیشگیری کرد.

سازمان جهانی بهداشت همچنین از تاثیر زباله های الکتریکی و الکترونیکی بر روی سلامت کودکان ابراز نگرانی کرده است. برخی از اینگونه زباله ها (مانند گوشی های تلفن همراه) که به درستی بازیافت نمی شوند موادی سمی از خود در محیط زیست بر جای می گذارند. امری که می تواند منجر به کاهش هوش کودکان، آسیب به دستگاه تنفسی و حتی سرطان شود.

حدود ۱۱ تا ۱۴ درصد کودکان بالای پنج سال در سطح جهان از علائم بیماری آسم رنج می برند که از این تعداد ۴۴ درصد موارد ناشی از عوامل محیط زیستی است.

سازمان جهانی بهداشت در گزارش های خود پیشنهاداتی برای بهبود سلامت کودکان در زمینه محیط زیست ارائه کرده است. کاهش آلودگی هوا در بیرون و درون اماکن مسکونی، بهبود کیفیت آب آشامیدنی و افزایش سطح بهداشت (بویژه برای دوران بارداری و وضع حمل زنان) از جمله پیشنهادات سازمان جهانی بهداشت است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان جهانی بهداشت: چهار پنجم نوجوانان جهان به اندازۀ کافی تحرک ندارند

ادعای نویسنده کتابی جدید درباره مرداک: آرزوی میلیاردر ۹۲ ساله آمریکایی شنیدن خبر مرگ ترامپ است

آمار خودکشی مردان و زنان در اتحادیه اروپا؛ کدام کشور بالاترین و پایین‌ترین نرخ را دارند؟