تدابیر جدید اکوفین برای مبارزه موثرتر علیه فرار و تقلب مالیاتی

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
تدابیر جدید اکوفین برای مبارزه موثرتر علیه فرار و تقلب مالیاتی

اعضای شورای امور اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا موسوم به اکوفین روز سه شنبه برای اتخاذ تدابیر جدیدی جهت مبارزه موثرتر با تقلب و فرار مالیاتی با یکدیگر به توافق رسیدند.

هدف، مقابله با شرکتهایی است که با سوء استفاده از خلاهای موجود در قوانین مالیاتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای غیر عضو از زیر بار پرداخت مالیاتهای سنگین شانه خالی می کنند.

ادوارد سیکلونا، وزیر دارایی مالت گفت: «نسبت به ارائه پیشنهادهایی جهت کاهش خلاء های قانونی مالیاتی با دخالت دادن کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا توافق حاصل شده است. هدف، جلوگیری از فرار مالیاتی شرکتهای بزرگ و جلوگیری از سوء استفاده آنها از خلاهای موجود بین دو و یا چندین حوزه مالیاتی برای کاهش میزان مالیات است.»

پیش از این طرح هایی برای اجرای ساز و کارهایی به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی شرکتها در داخل اتحادیه اروپا ارائه شده بود.

بریتانیا برای نهادهای مالی خود استثنا قائل شده بود. اکنون این کشور موافقت خود را برای حذف این استثنا در سال ۲۰۲۴ اعلام کرده است.

در سال ۲۰۱۶ کنفدراسیون «آکسفام» با انتشار آماری اعلام کرده بود میزان فرار و تقلب مالیاتی ۵۰ شرکت بزرگ از جمله اپل بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ به رقم یک هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

شرکتهایی مانند اپل و یا آمازون مرکز فعالیتهای خود در اروپا را در کشورهایی قرار می دهند که قوانین مالیاتی سخت گیرانه ای ندارند.