Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمیسر رقابت در اروپا: نحوه پرداخت مالیات اپل شکلی از کمک غیر قانونی دولتی است

کمیسر رقابت در اروپا: نحوه پرداخت مالیات اپل شکلی از کمک غیر قانونی دولتی است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برخی معتقدند او الهام بخش نقش بریگیت نیبورگ در مجموعه تلویزیونی محبوب و سیاسی بورگن بود.

برخی معتقدند او الهام بخش نقش بریگیت نیبورگ در مجموعه تلویزیونی محبوب و سیاسی بورگن بود. سیاستمداری عالیرتبه و غیر متعارف که از دانمارک به بروکسل آمد و با بزرگترین کمپانیهای جهان بر سر مسائل فرار مالیاتی در اروپا نبرد خود را آغاز کرد. او مارگرت وستاگر، کمیسیر برای رقابت در اروپاست. یورونیوز با او درباره فعالیتهایش درکمیسیون اروپا گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: خانم کمیسر تشکر برای حضور در برنامه گفتگوی جهانی. پرونده شرکتهای گوگل، استارباکس، آمازون، گازپروم و اکنون رکورد ۱۳ میلیارد یورو مالیات پرداخت نشده از سوی اپل به ایرلند را در دستور کار قرار داده اید. شاهد عکس العمل های زیادی از سوی آمریکا بودیم. آیا می توان از جدال بر سر منافع سخن راند؟

مارگرت وستاگر: «گمان نمی کنم. زیرا هنگامیکه از ساز و کار جهانی مالیات سخن می گوییم، اتحادیه اروپا و آمریکا وضعیت یکسانی دارند. ما اصول بسیار اساسی یکسانی داریم. اینگونه نیست که بیشتر شرکتها مجبور به پرداخت مالیات باشند، بلکه همه شرکتها باید مالیات پرداخت کنند.»

یورونیوز: برخی کشورهای عضو از جمله ایرلند، هلند و لوکزامبورگ برای جذب سرمایه، امتیازاتی را به خیلی شرکتها می دهند. اکنون شما می گویید چنین روشی باید متوقف شود. چرا اکنون؟

مارگرت وستاگر: «هنوز اعتقاد دارم کشورها برای رقابت در جذب سرمایه فرصتهای زیادی دارند. نرخ مالیات در ایرلند هنوز خیلی پایین و حدود ۱۲.۵ درصد است. در برخی کشورها این میزان به ۲۰ تا ۲۲ درصد می رسد. چنین پدیده هایی بر اساس قرار دادها کاملا منصفانه است. شما می توانید نرخ مالیات شرکتها را خود تعیین کنید. ولی دادن امتیازاتی ویژه به یک شرکت خاص به گونه ای که این شرکت درصد کمتری از مالیات در مقایسه با دیگران پرداخت کند نکته دیگری است. به گمانم چنین چیزی استثنا قائل شدن است.»

یورونیوز: فکر می کنید چنین چیزی غیر قانونی است؟

مارگرت وستاگر: «بله. ما فکر می کنیم نحوه پرداخت مالیات اپل شکلی از کمک غیر قانونی دولتی است.»

یورونیوز: مدیر عامل اپل می گوید این برنامه ای سیاسی از سوی کمیسیون اروپاست و بنظر می رسد کمیسیون اکنون بر روی موارد مشخصی انگشت گذاشته است.

مارگرت وستاگر: «نکته اینست که همه این موارد می توانند به دادگاه اروپایی ارجاع داده شوند. دادگاه با مسائل سیاسی و طرز فکر و احساسات درونی افراد کاری نخواهد داشت. دادگاه بدنبال روشن شدن مسئله و جویا شدن نظر مراجع قانونی است و خواهان آگاه شدن از تفسیر ما از نحوه بررسی قضایی پرونده است. چنین وضعیتی ما را برای رسیدن به نتیجه ای مشخص، در یک تنگنا می گذارد. زیرا می دانیم که ممکن است با چالش روبه رو شویم. بنابراین سیاست جایگاهی ندارد.»

یورونیوز: آیا کمیسیون اروپا سیاست متوقف کردن گریزگاه های مالیاتی را در اتحادیه در نظر دارد؟

مارگرت وستاگر: «هدف ما وضع مالیات بر ثروتهای تولید شده است. الگوی کسب و کار این است که در یک کشور شرکتها به مشتریان خدمات دهند، و بنا به کیفیت، قیمت و خدماتی که ارائه می دهند کالاهای خود را بفروش رسانند. زیرا اگر سود بنا بر نرخ بالا و پایین مالیات در کشورها و یا احیانا معافیت از مالیات تعیین شود، چگونه دیگر شرکتها توانایی رقابت خواهند داشت؟ چگونه شهروندان به بازارهایی که برای آنها کار می کنند اطمینان خواهند کرد؟»

یورونیوز: اقدامات بعدی شما چیست؟

مارگرت وستاگر: «ما دو پرونده معوقه داریم. یکی مربوط به مک دونالد و دیگری شرکت آمازون است. همچون گذشته بصورت جدی این دو مورد را بررسی خواهیم کرد تا ببینیم آیا امکان حمایت هست یا نه. مشخصا باید برای نتیجه صبر کرد.»

یورونیوز: آیا مسئولیت پذیری سیاسی کشورهای عضو اتحادیه که با شرکتها سازش مالیاتی کرده اند را شاهد هستید؟

مارگرت وستاگر: «واقعیت این است که من با شرم و سرزنش کار نمی کنم. تلاش ما مبتنی است بر بازسازی وضعیت موجود به گونه ای که مالیاتهای پرداخت نشده پرداخت شوند. مانند هنگامیکه کسی میزان هنگفتی پول در دست دارد و اگر غیر قانونی است از وی پس گرفته می شود. به گمانم نکته مهم قطعا ایجاد تغییرات برای آینده است. در آینده باید موارد کمتری از سودهای دستچین شده و قوانین عام تر بیشتری برای رقابت عادلانه شرکتها وجود داشته باشد.»

یورونیوز: کمی درباره اروپا صحبت کنیم. اروپا را پس از خروج بریتانیا چگونه می بینید؟

مارگرت وستاگر: «به گمانم مهم است که درباره خواست ۲۷ عضو صحبت کنیم. زیرا مشخصا حول و حوش همه پرسی، همه ما درباره بریتانیا حرف زدیم. همه چیز درباره بریتانیا بود. فکر می کنم مهم است که درباره خودمان ، ۲۷ عضو، صحبت کنیم. خوب، وضعیت تازه ای است. چگونه می توان از آن بهره برداری کرد؟ زیرا بسیاری نگران هستند و فکر می کنم می ترسند که کارشان را از دست بدهند و دغدغه شان آینده شغلی کودکانشان است. آیا انها کار خواهند داشت؟ حتی اگر تلاش کنند و تحصیلات داشته باشند می توانند کاری پیدا کنند؟ فکر می کنم این یک چیز بدیهی و قابل لمس است و ما باید با کشورهای عضو بر سر آن کار کنیم.»

یورونیوز: آیا اتحادیه اروپا، اکنون متحد است؟ زیرا شاهد هستیم که بحرانها و از همه مهمتر بحران پناهجویان بین کشورهای عضو تفرقه افکنده است. آیا فکر می کنید باید اتحادیه اروپا را، همچنان که تا کنون بر ما مشخص شده، فراموش کرد؟

مارگرت وستاگر: «نه، چرا؟ به نظرم تنها باید به ساختن ادامه داد. این گاهی با تغییر دکوراسیون در اینجا و آنجا، گاهی با افزودن برخی چیزها و یا بستن برخی اتاقها شدنی است، ولی خانه زیبایی برای زیستن است. فکر می کنم یکی از ویژگیهای اروپا این است که ما دو چیز را با هم داریم. ما کشورهایی با هویت های قوی ملی، زبان و فرهنگ، رسوم خودمان و فرهنگ سیاسی هستیم. در همین حال ما ویژگیهای مشترک بسیاری داریم. زیرا همه ما اروپایی هستیم. تاریخ مشترکی داریم و برای آینده هدف مشخصی داریم: اینکه افراد بتوانند در جایی که از حقوق خود برخوردار هستند زندگی کنند، رویاهای خود را دنبال کنند، رشد فرزندانشان را شاهد باشند. این دو کفه ترازویی هستند که ما باید آنها را همیشه حفظ کنیم. این اروپایی است. این روش متفاوتی از آمریکا و یا کشورهای آسیایی و آفریقایی است. این یکسره اروپایی است. این بیانگر وضعیتی است که ما الزاما یکی نبوده و متفاوت هستیم.»

یورونیوز: یک سوال شخصی. شما از دانمارک به بروکسل آمدید. آنجا وجهه یک سیاستمدار عالیرتبه را داشتید. زندگی شما چگونه تغییر کرد؟

مارگرت وستاگر: «خوب، از جنبه های مختلفی. فرصت این را یافتم که بروکسل را که شهر خیلی زیبا و دلنشینی است کشف کنم. شهر بسیار سر سبزی است ولی زندگی من به گونه ملموسی تغییر کرد. اینجا می ترسم دوچرخه سواری کنم و از شنا کردن محرومم. ولی می توان گفت جای بسیار زیبایی برای زندگی است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست

کارت زردی به اوربان برای دیدار با پوتین؛ آیا ریاست دوره‌ای مجارستان بر اتحادیه اروپا تعلیق می‌شود؟

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام