مخالفتها با دیدار ترامپ از بریتانیا به پارلمان این کشور کشیده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مخالفتها با دیدار ترامپ از بریتانیا به پارلمان این کشور کشیده شد

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در دیدار اخیرش با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن از او برای دیداری رسمی از بریتانیا دعوت به عمل آورد.

اما امضاء طوماری توسط حدود ۲ میلیون شهروند بریتانیا در مخالفت با این دعوت و لغو دیدار رسمی آقای ترامپ، پارلمان بریتانیا را وا داشته است تا به بحث پیراموان این موضوع بنشیند.

یکی از شاخص ترین چهره ها در میان مخالفان، جان برکو، رئیس مجلس عوام بریتانیاست که می گوید روابط با آمریکا برای ما به همان اندازه مهم و ارزشمند است که مخالفت ما با نژادپرستی، تبعیض جنسیتی، و نیز برابری در برابر نظام قضایی.

تولیپ صدیق، نماینده حزب کارگر، حزب مخالف دولت می گوید: «چرا دونالد ترامپ به این زودی باید دیداری رسمی از بریتانیا داشته باشد در حالی که چند هفته ای بیش از ریاست جمهوری او نمی گذرد. چرا این امتیاز را به او می دهیم بدون این که کمی منتظر باشیم و ببینیم که او در عالم واقع در مقام ریاست جمهوری آمریکا چه می کند.»

کریسپین بلانت، نماینده حزب محافظه کار و رئیس کمیته امور خارجه پارلمان بریتانیا اما نظری مخالف با خانم صدیق دارد.

آقای بلانت می گوید: «البته که او باید از بریتانیا دیدن کند. او رهبر منتخب اصلی ترین متحد ماست. مراوده با او کاملا بجاست. صادقانه بگویم، اعمال استانداردهای دوگانه در خصوص او در مقایسه با رهبرانی از دیگر کشورها دورویی است.»

شاید اشاره آقای بلانت به دیدار رهبرانی همچون «موبوتو سسه سوکو» رئیس جمهور دیکتاتور زئیر از بریتانیا در اوایل دهه هفتاد میلادی است و یا دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فعلی روسیه و یا شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین.