تلاش کشورهای همسایۀ گامبیا برای کناره گیری آرام یحیی جامه از قدرت

تلاش کشورهای همسایۀ گامبیا برای کناره گیری آرام یحیی جامه از قدرت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

محمد ولد عبدل، رئیس جمهوری موریتانی روز سه شنبه برای تشویق یحیی جامه، همتای گامبیایی خود به واگذاری حکومت به آداما بارو، رئیس جمهوری منتخب این کشور به پایتخت گامبیا سفر…

محمد ولد عبدل، رئیس جمهوری موریتانی روز سه شنبه برای تشویق یحیی جامه، همتای گامبیایی خود به واگذاری حکومت به آداما بارو، رئیس جمهوری منتخب این کشور به پایتخت گامبیا سفر کرد.

آگهی

دورۀ ریاست جمهوری یحیی جامه نیمه شب چهارشنبه، هجدهم ژآنویه پایان یافته اما وی اعلام کرده است از قدرت کناره گیری نمی کند.

وی پس از این دیدار به سنگال سفر کرده و با آداما بارو نیز دیدار کرد. آداما بارو که در حال حاضر در سنگال بسر می برد، اعلام کرده طبق برنامه ریزی قبلی روز ۱۹ ژانویه برای ادای سوگند و به دست گرفتن قدرت در گامبیا وارد این کشور سفر خواهد کرد.

هنوز محل ادای سوگند ریاست جمهوری وی مشخص نیست اما طبق قانون گامبیا، رئیس جمهوری منتخب این کشور می تواند در هر نقطه از خاک گامبیا سوگند ریاست جمهوری خود را ادا کند.

در ادامۀ این تنش سیاسی، شهروندان پایتخت با هراس از آغاز درگیری های نظامی در بانجول، این شهر را ترک می کنند و به سوی مرزهای سنگال می روند.

آژآنس های مسافربری خارجی نیز اعلام کرده اند تورهای خود را نیمه کاره رها کرده و گردشگران را به کشورهایشان بازمی گردانند. توماس کوک که یکی از معروف ترین آژانس های مسافرتی است، روز چهارشنبه اعلام کرد دست کم ۱۰۰۰ توریست را از این کشور خارج کرده است.

سنگال نیروهای نظامی خود را در مرزهای این کشور و گامبیا مستقر کرده است و سخنگوی ارتش این کشور نیز اعلام کرده است در صورتیکه از پایان نیمه شب چهارشنبه یحیی جامه همچنان بر ماندن در قدرت اصرار کند نیروهای سنگالی به حمایت از آداما بارو وارد گامبیا می شوند.

اتحادیۀ آفریقا و کمیسیون جامعۀ اقتصادی کشورهای غرب آفریقا نیز اعلام کرده اند از روز نوزدهم ژانویه تنها آداما بارو را بعنوان رئیس جمهوری گامبیا به رسمیت خواهند شناخت.

یحیی جامه که از سال ۱۹۹۴ در این کشور قدرت را به دست گرفته است نتایج انتخاب ریاست جمهوری روز اول دسامبر در گامبیا و پیروزی آداما بارو را رد کرده است. وی اعلام کرده دیوان عالی گامبیا باید در این باره تصمیم گیری کند و حتی رای کمیسیون انتخابات این کشور را نیز «تحت نفوذ بیگانگان» دانسته و نظر این کمیسیون را غیرقانونی دانسته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه ایران: همواره پیام‌های مثبتی از آمریکا دریافت می‌کنیم

جنگ در یمن؛ حوثی‌ها پس از مذاکرات «مثبت» ریاض را ترک کردند

استعفای وزیر دفاع بریتانیا؛ وزیر انرژی سابق جانشین بن والاس شد و وعده ادامه حمایت‌ها از اوکراین داد