واکنش روسای جمهوری کوزوو و صربستان به بازداشت «راموش هارادیناج»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش روسای جمهوری کوزوو و صربستان به بازداشت «راموش هارادیناج»

راموش هارادیناج، نخست وزیر سابق جمهوری کوزوو روز چهارشنبه توسط پلیس فرانسه دستگیر شد. بازداشتی که ريیس جمهوری کوزوو آنرا «غیرقابل قبول و غیرقابل توجیه» دانسته است.

دستگیری هارادیناج در پی حکم بازداشت بین المللی صورت گرفت که پیش از این از سوی مقامات صربستان و به اتهام جنایت جنگی صورت گرفته توسط او صادر شده است.

الکساندر ووچیچ نخست وزیر صربستان در پاسخ به این سوال که آیا صربستان رسما خواستار استرداد راموش هارادیناج است، گفت: «نام او در پرونده های جنائی بسیاری از گلودجان تا دریاچه رادونیک وجود دارد. هیچکس حق تضعیف تصمیمات یک سیستم قضایی مستقل را ندارد.»

با اینکه صربستان خواستار استرداد وی به بلگراد است با این حال درخواست استرداد راموش هارادیناج نیازمند بررسی در دادگاهی در فرانسه است. این بازداشت از سوی رئیس جمهوری کوزوو مورد انتقاد قرار گرفته است

هاشم تاچی رئیس جمهوری کوزوو در واکنشی گفت: «این بازداشت غیرقابل قبول و کاملا غیر قابل توجیه است. ارتش آزادیبخش کوزوو برای آزادی و استقلال کوزوو جنگید. جنگی علیه نسل کشی اسلوبودان ميلوسوويچ.»

راموش هارادیناج در سال ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ یکی از مقامات ارشد جنگ چریکی علیه نیروهای صرب در منطقه مرزی آلبانی بود. گروه او از سوی بلگراد متهم به شکنجه و قتل دهها غیر نظامی صرب اند.