واکنش روسای جمهوری کوزوو و صربستان به بازداشت «راموش هارادیناج»

واکنش روسای جمهوری کوزوو و صربستان به بازداشت «راموش هارادیناج»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

راموش هارادیناج، نخست وزیر سابق جمهوری کوزوو روز چهارشنبه توسط پلیس فرانسه دستگیر شد.

آگهی

راموش هارادیناج، نخست وزیر سابق جمهوری کوزوو روز چهارشنبه توسط پلیس فرانسه دستگیر شد. بازداشتی که ريیس جمهوری کوزوو آنرا «غیرقابل قبول و غیرقابل توجیه» دانسته است.

دستگیری هارادیناج در پی حکم بازداشت بین المللی صورت گرفت که پیش از این از سوی مقامات صربستان و به اتهام جنایت جنگی صورت گرفته توسط او صادر شده است.

الکساندر ووچیچ نخست وزیر صربستان در پاسخ به این سوال که آیا صربستان رسما خواستار استرداد راموش هارادیناج است، گفت: «نام او در پرونده های جنائی بسیاری از گلودجان تا دریاچه رادونیک وجود دارد. هیچکس حق تضعیف تصمیمات یک سیستم قضایی مستقل را ندارد.»

با اینکه صربستان خواستار استرداد وی به بلگراد است با این حال درخواست استرداد راموش هارادیناج نیازمند بررسی در دادگاهی در فرانسه است. این بازداشت از سوی رئیس جمهوری کوزوو مورد انتقاد قرار گرفته است

هاشم تاچی رئیس جمهوری کوزوو در واکنشی گفت: «این بازداشت غیرقابل قبول و کاملا غیر قابل توجیه است. ارتش آزادیبخش کوزوو برای آزادی و استقلال کوزوو جنگید. جنگی علیه نسل کشی اسلوبودان ميلوسوويچ.»

راموش هارادیناج در سال ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ یکی از مقامات ارشد جنگ چریکی علیه نیروهای صرب در منطقه مرزی آلبانی بود. گروه او از سوی بلگراد متهم به شکنجه و قتل دهها غیر نظامی صرب اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن مامور پلیس کوزوو؛ پریشتینا خواستار تحریم‌های بین‌المللی علیه صربستان شد

بازی قدرت روسیه در بالکان همزمان با شعله‌ور شدن تنش‌ها در کوزوو

تاریخی از خشونت و بن‌بست در کوزوو؛ چرا تنش‌ها بین صرب‌تبارها و آلبانیایی‌تبارها تمامی ندارد؟