پوران فرخزاد شاعر و نویسنده درگذشت

پوران فرخزاد شاعر و نویسنده درگذشت
نگارش از Hossein Alavi

پوران فرخزاد، پژوهشگر، شاعر و نویسنده، بامداد روز پنجشنبه ۹ دیماه در سن ۸۳ سالگی در تهران درگذشت.

علت مرگ خانم فرخزاد که در پی بیماری از چند روز قبل در وضعیت کما و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان ایران‌مهر به سر می برد، ایست قلبی اعلام شده است.

پوران فرخزاد، متولد ۱۳۱۲، در محیطی فرهنگی رشد یافت و مانند خواهرش فروغ و برادرش فریدون فرخزاد به ادبیات و هنر روی آورد. او علاوه بر ذوق‌آ‌‌زمایی در عرصه شعر و داستان نویسی به پژوهش در مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز پرداخت.


از جمله آثار ادبی منتشر شده خانم فرخزاد می‌توان به مجموعه شعر «خوشبختی در خوردن سیب‌های سرخ» و مجموعه رباعی «جنگ مشوش» و در زمینه داستان نویسی به داستان های بلند «آتش و باد» و «درپس آینه»، رمان «در انتهای آتش و آیینه‌» و مجموعه داستانهای کوتاه «دیداری در پائیز» اشاره کرد.

کارهای پژوهشی پوران فرخزاد به ویژه در برجسته کردن نقش تاریخی زنان ایران و جهان در ترویج فرهنگ و ادبیات نیز گسترده است. از جمله این آثار عبارتند از: «از کتیبه تا تاریخ» در دو جلد، که دانشنامه زنان فرهنگساز ایران و جهان است، گزیده ای از اشعار زنان جهان با نام «اوهام سرخ شقایق»، «نیمه‌های ناتمام؛ سیری در شعر زنان از رابعه تا فروغ»، «زن شبانه موعود» درباره نشان زن در آثار سهراب سپهری، «کسی که مثل هیچ‌کس نیست» درباره فروغ فرخزاد.


مطالب مرتبط